מאיר פרוש על ההכרה ברפורמים: ''התפרקות והפקרות של בית המשפט העליון"

סגן השר מאיר פרוש על הכרעת בג"ץ בסוגיית הגיור הרפורמי והקונסרבטיבי: "חיכו 15 שנה, היו יכולים לחכות עוד. בג"ץ לא יכול להתערב בדברים הלכתיים''.

103FM , י"ח באדר תשפ"א

מאיר פרוש על ההכרה ברפורמים: ''התפרקות והפקרות של בית המשפט העליון"-ערוץ 7
סגן השר מאיר פרוש
צילום: חזקי ברוך

בג"ץ קבע אמש (ב') כי גם מי שלא עבר גיור כהלכה בארץ, יוכל להיות מוכר כיהודי. אנשים שעברו גיור רפורמי וקונסרבטיבי יוכלו ליהנות מחוק השבות.

סגן השר מאיר פרוש (יהדות התורה) שוחח עם בן כספית וינון מגל ב־103fm והביע את זעמו על החלטת בית המשפט להכיר בגיור רפורמי: "זו התפרקות והפקרות של בית המשפט העליון בכל הקשור להווי של מדינת ישראל. בית המשפט קובע לעצמו את ההלכות, כאילו הוא נבחר, מוסמך או נטול פניות.

''לכל אדם יש יצר טוב ויצר הרע, גם לשופטים, הם לא מורמים מהעם, בעיניי, לא האנשים המובחרים. הם שמים עצמם כשופטים, כבעל הבית, מחליטים עבורנו בדברים שלא קשורים אליהם. אין להם מנדט לזה".

למרות זאת, בג"ץ חיכה 15 שנה להכרעה בנושא, אך לבסוף קבע כי יש להכיר בגיורים רפורמיים. לדברי פרוש: "שימתינו. חיכו 15 שנה, היו יכולים לחכות. בג"ץ לא יכול להתערב בדברים הבסיסיים, ההלכתיים, אסור לו להתערב בהם. המפלגות משתנות, ההלכה לא יכולה להשתנות. למה אני נמצא במדינה של יהודים, ובשלטון של יהודים, ואפשר לעשות ללעג את ההלכה כשהיא הבסיס שלנו? לא החלפנו עם, אנחנו אותו עם שקיבל את התורה. אני לא מחליף הלכה".

השופטים הכריעו בעניין העתירות שהוגשו בנושא לפני 15 שנה, והחליט לא להפלות יהודי קונסרבטיבי רפורמי שהתגייר בישראל, מול זה שהתגייר בחו"ל. למעשה, עקרון השוויון בחוק היסוד אוכף על בג"ץ להשוות את התנאים. פרוש הגיב: "בג"ץ מקבל את הגיור של אותו רפורמי שעומד עם כומר ומחתן גבר ואישה, זה צחוק של ההלכה, של הדת היהודית. אני לא חושב שהרפורמים צריכים לקהל הכרה", והוסיף: "אני במדינת ישראל, בשלטון יהודי. לא מתרגש מזה שבעולם מכבדים את הרפורמים".