הרב דב הלברטל באולפן ערוץ 7

הרב עו"ד דב הלברטל, מועמד מספר 3 ברשימת מפלגת 'עם שלם', ראה בעיניים כלות את פסיקת בג"ץ בנוגע להכרה בגיורים רפורמים וקונסרבטיביים לעניין חוק השבות.

"זה ניצחון גדול לרפורמים והקונסרבטיביים וזה לא משהו טכני. זה אומר שכל הסודנים בארץ יכולים להתגייר בגיור רפורמי ולהירשם כאזרחים. כל אדם זר יכול להירשם כאן ולקבל יהדות וזו תופעה נוראית. אנחנו מכירים פוליטית וגם מוסרית את הצעדים האלה - תחילתם כך וסופם אינו ידוע", אומר הלברטל בראיון באולפן ערוץ 7.

הוא מדגיש כי "זו סכין בליבה של הציונות הדתית שרוצה בכל ליבה לאחד את העם ויש לה מסירות לעניין הזה. עבור החרדים בג"ץ לא מעניין ולא רלוונטי וגם המדינה, מעבר למישור הפרקטי, לא באמת מעניינת. לכן במובן מסויים זה כואב פחות ליהדות החרדית מאשר לציבור הציוני דתי".

הלברטל אומר שהייתה זו טעות להניח לבג"ץ להתערב. "בג"ץ מאוד לא רצה להחליט בסוגיה הזו והפוליטיקה בהחלט אשמה בעניין הזה. היו יכולים להגיע לפשרה פוליטית. כמו שהנישואין במדינה מתקיימים על פי דת משה וישראל. הרבנות הראשית לישראל הייתה צריכה להיות ממונה על הגיור וזה לא קורה".

"אני רואה בהחלטת בג"ץ פגיעה קשה ביהדותה של המדינה וגם בדמוקרטיה. הסיבה היא שיש מיליוני רפורמים וקונסרבטיביים בחוץ לארץ. אם היו באים לכאן בהמוניהם למדינת ישראל והיו מכתיבים סדר יום, מצביעים בבחירות וכדו' - הם היו יכולים להקים זרם כזה שיכיר בגיור הרפורמי - ולא היה לי פיתחון פה כי הייתי מקבל את מרות חוקי הכנסת. אבל הרי הם לא באים לכאן ואם כן אז זה באחוזים קטנים מאוד. אין שום סיבה שאני אתן להם לקבוע במצב כזה את סדר היום הדתי כאן", הוא אומר.

דעתו של הלברטל שונה מזו של מנהיג מפלגתו בנוגע לגיור. "בעניין הגיור הסכמתי עם הרב אמסלם שלא להסכים. זה היופי במפלגת 'עם שלם'. אנחנו יושבים יחד גם אם לא תמיד מסכימים על כל דבר".

הלברטל הולך צעד נוסף קדימה. "אולי הגיע הזמן להפריד בין הדת למדינה ואני אומר את זה בצער. אני חושב שהחיכוך הבלתי פוסק והעובדה שאני כחרדי צריך לחתום על אישור אזרחות רפורמי, אינו אפשרי. זה חיכוך נצחי שיישאר כל עוד לא נפריד ולדעתי אחרי ההפרדה הציבור יבוא לדת מאהבה. אנחנו לא יכולים לבוא אליהם במצב של כפייה פוליטית".

"אני רואה תהליך של התנתקות מהמסורת היהודית של מי שאינו שומר תורה ומצוות ואני לא רוצה לכפות עליהם. לא רוצים חוק חמץ? אז לא יהיה. רוצים תחבורה ציבורית בשבת? תעשו. אנחנו לא רוצים חלק בזה".

הלברטל התייחס להפרת הנחיות הקורונה במגזר החרדי, ואמר כי הפוליטיקה החרדית הביאה את המצב הנוכחי על עצמה. "אני מניף אצבע מאשימה כלפי העסקנות החרדית והפוליטיקאים החרדים שהתגלו במלוא אפסותם המוסרית. אין כאן שמחה לאיד או כוונה פוליטית וגם לפני 'עם שלם' אמרתי אותם דברים. הציבור החרדי נכשל כישלון מוסרי ממדרגה ראשונה בעניין הקורונה".

"זה לא מיעוט בניגוד למה שאומרים. המשטרה עשתה יד אחת עם הציבור החרדי מתחילת הקורונה ועד הסוף. יד מושחתת של משטרת ישראל שהתעלמה מכל הפקרות: טישים והתקהלויות וחתונות. מתחילת הנגיף 60 או 70 אחוזים לא שומרים על הקורונה והמדינה מעלימה עין. היה כאן מצב שלא קרה מקום המדינה של מרד וחיכוך גלוי של יהדות חרדית שאומרת שהיא מצפצפת על המדינה וקמה על חוקיה", הוא מסכם.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו