בצלאל סמוטריץ': בג"ץ ביצע פיגוע בחוק השבות של מדינת ישראל

יו"ר הציונות הדתית בצלאל סמוטריץ' על פסיקת בג"ץ להכיר בגיור הרפורמי: "בג"ץ הוא האיום הגדול ביותר על מדינת ישראל היהודית והדמוקרטית".

103FM , י"ח באדר תשפ"א

יו"ר מפלגת הציונות הדתית חבר הכנסת בצלאל סמוטריץ' תקף בחריפות את הכרת שופטי בג"ץ בגיור הרפורמי והקונסרבטיבי.

''פסק הדין של בג"ץ אתמול הוא דרמטי ומסוכן, גם לישראל היהודית וגם לישראל הדמוקרטית. אנחנו מחויבים לעגן את הגיור הממלכתי מיד עם הקמת הממשלה הבאה'', אמר סמוטריץ'.

הוא תקף את השופטים: "מי שמם להגיד 'אם אתם, אזרחי ישראל הבורים ועמי הארצות, לא הצלחתם להגיע להכרעה, אז אנחנו, 15 שופטים שחצנים ויהירים, נקבע עבורכם'? זו בושה וחרפה. בג"ץ היום הוא האיום הגדול ביותר על מדינת ישראל היהודית והדמוקרטית".

יו״ר ''הציונות הדתית'' הגיב למתקפה של ח"כ יצחק פינדרוס מיהדות התורה על המתגיירים בקורס הגיור של צה''ל, ''פרויקט ׳נתיב׳ הוא מהחשובים לעם היהודי וכפוף לפסיקה בגיור כפי שקובעת הרבנות הראשית. לא בג"ץ והתנועה הרפורמית וגם לא חברי כנסת שמזלזלים בגיורים הממלכתיים בצבא ההגנה לישראל יקבעו מיהו יהודי''.

רבה של העיר רמת גן לשעבר, חתן פרס ישראל הרב יעקב אריאל, הגיב גם הוא לפסיקת בג''ץ ולפיה ישראל תכיר בגיורים רפורמים וקונסרבטיבים ואף תאפשר לאותם מתגיירים לעלות לארץ במסגרת חוק השבות.

"אף רב לא יישמע לבג"ץ. ההלכה לא מכירה בזה ובג"ץ לא ישנה את ההלכה", אמר הרב אריאל לגלי צה''ל, "גיור רפורמי זה דקלרציה בלבד שלא הופכת גוי ליהודי. למעשה איש לא יצרף למניין גר שהצהיר הצהרה דקלרטיבית אצל רפורמים, איש לא יחתן אותו".

השר לשעבר משה ניסים, שמונה על ידי נתניהו ליצור מתווה גיור חדש, הסביר ברשת ב': ''לבג"צ לא הייתה ברירה, הוא נאלץ לתת את פסק הדין. בית המשפט, בכל ההחלטות, הפציר בכנסת לחוקק חוק והכנסת נמנעה מלטפל בעניין.

"בזמנו הצעתי להקים בתי דין לגיור וקבעתי שהגיור יהיה לפי דין תורה, והדיינים יהיו מוסמכי הרבנות הראשית. לא קיבלו את ההצעה כי לא הופיעו המילים 'תחת הפיקוח של הרבנות הראשית'. הם גרמו לפסיקת בג"ץ", טען ניסים.

חבר הכנסת שלמה קרעי מהליכוד הביע תקווה שפסיקת בג''ץ תאחד את כל הכוחות הפוליטיים שמבקשים ''לסיים עם העריצות'' של השופטים. ''החלטת בג''ץ מבורכת, אמר. ''ההחלטה תאחד את כל הכוחות הפוליטיים הנדרשים כדי לסיים עם העריצות הזו אחת ולתמיד. בג''ץ הטיל זרקור על התהליך המסוכן שהוא מחולל כאן בשיטתיות ובחוסר סמכות, לחיסול אופיה היהודי והדמוקרטי של ישראל. טוב שזה קורה עכשיו בסמוך לבחירות. אזרחי ישראל יאמרו להם בקלפי עד כאן''.