בג"ץ לא יכול להפוך גויים ליהודים

הרב חיים דרוקמן מזועזע מהתנהלות הממשלה שהובילה להתערבות בג"צ בסוגיית הגיור: פסלו את מתווה ניסים בלי לבדוק אותו וחשבו שבג"צ לא יתערב?

שמעון כהן - ערוץ 7 , י"ח באדר תשפ"א

בג"ץ לא יכול להפוך גויים ליהודים-ערוץ 7
הרב חיים דרוקמן בהשקת קמפיין מפלגת ימינה
צילום: קובי ריכטר/TPS

זקן רבני הציונות הדתית וראש אולפנות וישיבות בני עקיבא, הרב חיים דרוקמן, שהיה מתומכי מתווה הגיור של השר לשעבר משה ניסים, מתייחס למסלול שהוביל בסופו של יום להחלטת בג"צ להכיר בגיור הרפורמי והקונסרבטיבי.

את התייחסותו לסוגיה מחלק הרב דרוקמן לשני חלקים, כאשר החלק הראשון נוגע לעצם סמכות בג"צ להכריע בסוגיות מסוג זה. "זה לא עניינו של הבג"צ לעסוק בנושא הזה", קובע הרב דרוקמן ומדגיש כי נושא זה אמור היה לרדת מסדר יומו של בג"צ כבר לפני 15 שנה, "הוא היה צריך להגיד שזה לא עניינו לעסוק בכך".

"שום החלטה של בג"ץ לא יכולה להפוך גוי ליהודי", אומר הרב דרוקמן ומשווה את הדבר לאדם שהיה דורש סעד מבתי המשפט לכך שתואר הדוקטור שקיבל מאיגוד נהגי האוטובוסים אינו מוכר. "יש דברים שבג"ץ לא יכול לתת בהם סעד".

החלק השני של התייחסות הרב נוגע לתוצאה שהניבה הכרעת בית המשפט לאחר שזה החליט שהוא אכן יכול וצריך להתערב ולהכריע. על כך מזכיר הרב דרוקמן כי "המדינה ביקשה דחייה אחר דחיה עד שבג"ץ אמר שזה הסוף וצריך להחליט. מה חשבה המדינה ומה חשבה הממשלה שבה נציגים חרדים? שבג"ץ לא יחליט? האם ההחלטה לא הייתה צפויה מראש? אם המדינה לא מחליטה בג"ץ יחליט", אומר הרב ותוהה כיצד ניתן היה להמשיך לישון בשקט כאשר בג"צ מבהיר שוב ושוב לאן פניו מועדות.

"ראש הממשלה מינה את משה ניסים להציע הצעה. הוא ישב על העניין הזה ושקל אותו והציע הצעת חוק, לדעתי טובה כפי שהיא, גם אם אפשר לתקן, אבל הם לא הציעו לתקן אלא דחו אותה על הסף. כשאין משהו במקום הצעת ניסים מה חשבו, שמה יחליט בג"ץ?", תוהה הרב דרוקמן.

"אני מזועזע מכל זה. בחוסר אחריות הדבר נגרם ואני לא רוצה לנקוב בשמות. זהו חוסר אחריות של מי שדחו מראש את הצעת ניסים מבלי להתייחס אליה ולבדוק אם צריך לתקן משהו". הרב דרוקמן מציין כי נורת אזהרה אדומה כבר נדלקה כאשר לפני כחמש שנים עתרו בתי דין פרטיים חרדיים, כדוגמת בית הדין של הרב קרליץ, לבג"צ בדרישה להכרה בגיור שלהם מאחר ואין חוק לפיו רק בתי דין ממלכתיים יוכרו. הדבר הוביל בסופו של יום למציאות העכשווית.

ומה נותר כעת לעשות? "אפשר לתקן אבל עכשיו התיקון כפול. דרוש חוק שיאפשר לבטל החלטות בג"ץ ובהמשך דרוש חוק גיור, אבל עכשיו זה הרבה יותר מסובך, כי אחד משופטי בג"ץ הציע שאם תהיה החלטה של המדינה החלטת בג"ץ תהיה בטלה, אבל לא הסכימו אתו".