הרב דוד סתיו
הרב דוד סתיו צילום: ערוץ 7

הרב דוד סתיו, ראש רבני צוהר ורב העיר שוהם, התייחס בראיון לערוץ 7 להוראת בג"צ למדינה להכיר בגיור רפורמי וקונסרבטיבי ואומר כי תפיסה של 'הכול או כלום' היא זו שהובילה למציאות הנוכחית.

"אנחנו שוגים הרבה פעמים באותו דבר. אנחנו אנשים של הכול או לא כלום. לא מוכנים להבין שזה לא עובד ככה. לפעמים כשרוצים לקבל הכול מקבלים כלום", טען הרב סתיו.

"אני לא רוצה לומר אמרתי לכם, אבל כבר שנים אנחנו מתריעים בשער ואומרים שצריך לאפשר בחקיקה לכל רב עיר לגייר בישראל ולא קבוצה של עסקנים ממפלגות מסוימות יקבעו את ענייני הגיור אלא כל רבני הערים יוכלו לגייר", ציין, "אמרנו שאם זה לא יהיה והמחוקק לא יסדיר עניין משמעותי כזה, לא תהיה לבג"צ ברירה אלא להכריע בעד הרפורמים והקונסרבטיבים, כי במדינה דמוקרטית אם המחוקק לא מסדיר נושא משמעותי כל כך מהותי, בית המשפט העליון יתערב ויקבע לא לפי ההלכה כי הוא לא גוף הלכתי".

האם קביעה כזו, שכל רב עיר יהיה מוסמך לגייר תחת אחריות וסמכות הרבנות הראשית, תהיה קביעה מקובלת על בג"צ? הרב סתיו משוכנע שאכן כן ומציין שגם בג"צ וגם הרפורמים עצמם לא טענו נגד מהלך שכזה. "בג"צ לא אמר שהממשלה או הכנסת לא רשאים לקבוע שרבני ערים יגיירו. הוא רק אמר שיחליטו מה שרוצים אבל אם לא יחליטו נצטרך להכריע על פי כללים של חברה דמוקרטית לא הלכתית".

"מה שקרה הוא שהממשלה יודעת שאם היא תקבע בחקיקה שרק הרב הראשי יהיה מוסמך לגייר, יהדות העולם והרבנים יתנגדו ובצדק לכך שהסמכות נתונה לאדם אחד. לכן אמרנו שאם סומכים על רבנים במתן תעודות כשרות ורישום נישואים, תפקידם היה גם להקים בתי דין לגיור ומי מהם שיחפצו בכך יוכלו לעשות זאת, אבל עסקנים שמנהלים את העניין התנגדו כי רצו לעצור את כל נושא הגיור", אומר הרב סתיו ומוסיף: "אותם עסקנים גם לא מכירים בגיורי הרבנות הראשית, כפי ששמענו את חבר הכנסת פינדרוס מתייחס לגיורים בצה"ל תחת פיקוח הרבנות כלא מוכרים. אז לא ניתן גם לרצות לשלוט בגיור ושרק האנשים שלך יגיירו, ובנשימה אחת אתה אומר שלא תכיר בגיורים האלה כי יש לי מדיניות אחרת. מאחר וכך העסק נוהל הגענו למציאות הזו ולהחלטה האומללה הזו".

לטעמו של הרב סתיו ובהתאם לשיחות שקיים עם ראש שהממשלה "ראש הממשלה מבין את הנושא הזה היטב, אבל הוא בצבת קואליציונית. הוא לא חי במנותק מהקשר הפוליטי. אם הוא היה מאמץ את מתווה השר ניסים המפלגות החרדיות סירבו לאפשר את זה. נכון לרגע זה מי שהביא את הצרה הזו עלינו הם העסקנים שהתנגדו לחקיקה רחבה שתאפשר גיור הלכתי אם כי לא הכי חרדי בעולם. ברגע שבו המפלגות הללו סירבו לעשות זאת, הם הביאו את החלטת בג"צ עלינו. זה כמו ההורג את אביו ובוכה יתום אני".

"אתה שהבאת את ההחלטה הזו", אומר הרב סתיו בהתייחס לאותם עסקנים, "אבל רצית שרק קבוצה מסוימת, קטנה, שמרנית ומתנגדת לגיור, שלא רואה בעליית יהודי בריה"מ חלק מתהליך צמיחת גאולתנו, תחליט ואמרת שאין חקיקה, אז אם אין חקיקה מה שקורה בפועל הוא ההחלטה שהתקבלה".

ומה ניתן לעשות כעת? "בית המשפט לא אמר שהממשלה לא מוסמכת להחליט. אני מקווה שהממשלה הבאה תכריע שהרבנות הראשית תהיה המופקדת על הגיור בישראל ומי שיבצע בפועל הם בתי דין לגיור או בתי דין שקמים על ידי רבני הערים, כמו שהומלץ במתווה ניסים. במציאות כזו יפחת הלחץ, יהיה ביזור של הגיורים במקומות השונים וממילא החלטת בג"ץ תתייתר".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו