פוליטיקה מולקולרית – מה שבג"ץ הגיור מחייב

מול מערכת המשפט המחוללת שינויים במבנה התא הלאומי, אין לנו כוח של ממש, אלא במלחמת תרבות עמוקה שתיטול מהם את הכוח.

הרב אהרון אגל-טל , י"ח באדר תשפ"א

פוליטיקה מולקולרית – מה שבג"ץ הגיור מחייב-ערוץ 7
הרב אהרון אגלטל
צילום: אלירן אהרון

שלוש שאלות מזמן לנו בג"צ הגיור:

1. מה ימנע מיזם זריז להקים אפליקציה שתאפשר קבלת תעודת גיור מהירה לכל דורש? או אז - כיצד מדינת ישראל תגן על עצמה מחוק השבות אותו חקקה בתמימות כדי להיות ביתם של היהודים בכל העולם, כאשר מתברר שלהיות יהודים כיום הוא קל מלהיות חבר מושב או קיבוץ? האם אנחנו הולכים לממן בקרוב מאות אלפי פליטים מארצות עולם שלישי שיגלו את המאור שביהדות בדרכי הרפורמים? למיטב ידיעתי תהליך הגיור אינו קשה מבחינות תיאוריה לנהיגה. כלכלית משתלם לעבור אותו

2. כיצד תתמודד החברה הישראלית עם קיטוב מהותי ולא רק אידיאולוגי שילך ויתעצם עם השנים? כלומר – אנחנו מכירים את הוויכוח שבין ימין לשמאל או בין חילוניים לחרדים, אבל אנחנו יודעים שיש בינינו קשר גורל ואחריות משותפת ולמרות כל הקושי אנחנו שומרים על האחווה. מהיום – ניתנת האפשרות להוציא מחוץ לגדר ולשלול את זכותם של אנשים שהמדינה תכיר בהם כיהודים, אבל החברה הישראלית ברובה תשפוט אותם כפולשים. איך מייצרים מרקם חברתי אפשרי בתנאים האלו?

3. מה ימנע מאותם 'יהודים' על פי פסיקת בג"צ להיכנס אל תוכנו פנימה ולשאוף להשמדת היהדות וערכיה? כבר כיום נשמעים קולות כאלו, ובעברית צחה, מפיהם של פולשים לא חוקיים החיים בדרום תל אביב. חלקם מדברים בפנים גלויות על היותם אדוני הארץ ועל תמיכתם בהיטלר וברעיון ההשמדה שלו. בקרוב יוכלו אלו להיות חברים מלאים בקהילה היהודית.

הנטייה הישראלית היא להקל ראש. מי יכול עלינו? אנחנו הרי חזקים מהכל. ויש בזה הרבה מן הצדק. אבל אל מול מערכת המשפט המחוללת שינויים במבנה התא הלאומי, אין לנו כוח של ממש, אלא במלחמת תרבות עמוקה שתיטול מהם את הכוח.

מערכת הבחירות החלה אמש בעצם. בג"צ עשה לנו טובה בכך ששרטט את קו השבר הישראלי-יהודי וברעידת האדמה שיצר, הוא חייב את כולנו לתפוס מחסה או לכל הפחות צד. פתאום שאלת הכלכלה או אפילו גורלו של ביבי נתניהו נראים כלא באמת חשובים. מה אכפת לי מי יעמוד בראשות הממשלה אם אין בכוחו המוסרי להציל את העם היהודי מהשמדה פנימית? ומה לי ולכלכלת סינגפור אם כדי להשיג אותה אתה מוכן שלא לקחת חלק במלחמה היותר רצינית שמתחוללת כאן?

כמו ברפואה – חבישת פצע או מתן תרופה הן פעולות קלות יחסית לרפואה מולקולרית שנוגעת בדי.אנ.אי של התא. בבחירות האלה עומדים פוליטיקאים מולקולריים לבחירה – בין מירב מיכאלי ופירוק התא המשפחתי ועד לציונות הדתית החותרת להעצמת היהדות במבני הזהות הלאומיים.