20 אלף ישראלים חיים בתת תנאים

מייסד פורום ההתיישבות הצעירה אורי ברטפלד קורא למפלגות הציוניות לדרוש את הסדרת היישובים בכל הסכם קואליציוני. "בני גנץ עשה פניית פרסה ברגע האחרון"

יוני קמפינסקי - ערוץ 7 , י"ט באדר תשפ"א

אורי ברטפלד, מייסד פורום ההתיישבות הצעירה, מתארח באולפן ערוץ 7 ומספר על ההצלחה ההסברתית לצד הכישלון עד כה בזירה הפוליטית של המאבק להסדרת ההתיישבות.

"הדבר נכנס לקונצנזוס הישראלי. מדובר בשבעים ישובים עם עשרים אלף תושבים שמשלמים מיסים, משרתים במילואים, עובדים במקצועות רגילים וחיים במקומות ללא חשמל ומים מסודרים וחיים בתת תנאים".

ברטפלד מזכיר את דו"ח טליה ששון שהוזמן על ידי אריק שרון על מנת לייצר דה-לגיטימציה לישובים הללו שהוגדרו כמאחזים על אף שהמדינה היא ששלחה את המתיישבים על מנת להיאחז בעתודות הקרקע ובסמוך לצירי התנועה. "הישובים הללו נמצאים כבר למעלה מעשרים שנה", הוא מדגיש.

בדבריו מתאר ברטפלד את המציאות הבלתי מובנת של חיים בשנת 2021 עם גנרטור שאמור לספק חשמל ומיכליות מים שמגיעות לישובים. "שבתות שנתקעים בלי מים ומסתפקים אם זה מצדיק קריאה למיכלית כי זה מסוכן או לא".

"מדובר בבתים ובקראוונים שחברת החשמל מסרבת לחבר לקוויה ולחברת מקורות אסור לחבר חיבור מים והישובים האלה צריכים מעל או מתחת השולחן למצוא קומבינות עם ראשי מועצות ואנשים טובים להתחבר לחשמל ומים, וכשמתחברים בקומבינות זה נראה כך".

מה הביא למצב הזה? ברטפלד מבהיר ומדגיש כי כל הישובים הוקמו על אדמות מדינה חוקיות לחלוטין, "כל החטא של הישובים האלה הוא שעדיי לא קיבלו את סמל הישוב, לא קיבלו את הפלומבה שתאפשר הסדרה מלאה".

בדבריו מספר ברטפלד על הסכמה גורפת בין סיעות הכנסת, למעט הרשימה המשותפת ומרצ, בהתיישבות הצעירה, "כולם רוצים להסדיר את ההתיישבות הצעירה. הם מבינים שאם התושבים גרים בישובים האלה אז צריך לתת להם מים וחשמל. אם יוחלט לפנות אותם נדבר אבל היום צריך להסדיר אותם.

''אנחנו מצפים ממשלות שמגדירות את עצמן ציוניות וימניות, לקרוא בקול להסדרה מלאה של ההתיישבות הצעירה ושידרשו במו"מ הקואליציוני שבישיבה הממשלה הראשונה ראש הממשלה יעביר החלטת ממשלה להסדרת ההתיישבות הצעירה והתשתיות".

אז למה כל זה לא הסתדר למרות הסכמה של כחול לבן? "לצערינו ברגעים האחרונים שניתן היה להסדיר בני גנץ עשה פניית פרסה והחליט שלא להסדיר את ההתיישבות הצעירה כדי לקרוץ למצביעים השמאלניים ולצערינו הגענו לרגע האחרון כי ראש הממשלה, נתניהו, לא עשה את זה מספיק מהר ובזמן".

לדבריו אמנם רצוי וטוב היה לבצע את המהלך בתקופת טראמפ, אך מאחר ומדובר בישובים שכבר הוקמו ונמצאים בשטח זו כבר החלטה ישראלית פנימית שעוד בתקופת אובמה הוחלט על ידי צוות שרים להסדיר אותם. "יש לנו חלון קצר וצר להסדיר את ההתיישבות הצעירה עכשיו".