הרב וידר ממכון פועה באולפן ערוץ 7

ראש אגף קדושת החיים במכון פוע"ה, הרב אריאל וידר, מתארח באולפן ערוץ 7 ומספר במסגרת המשדר המיוחד של המכון עם הערוץ על ההתמודדות המורכבת לה מסייעים רבני האגף למשפחות חולים על ערש דווי.

"אנחנו נותנים מענה למשפחות ברגעים הכי קשים שלהן, כאשר יש להם בן משפחה חולה במצב קשה והרופאים מבקשים מהם להכריע האם להנשים ולהמשיך לטפל, איזו פעולה רפואית לעשות ומאיזו להימנע. אלו שאלות של חיים ומוות ומי יכול לענות על שאלה כזו? מניין יש למשפחות את הכוח לענות על כך? יש לנו מוקד של רבנים שעונה לשאלות הללו".

הרב וידר מבהיר ומדגיש כי מתן מענה במציאות קשה שכזו מחייב הבנה והיכרות עם התמונה רפואית המלאה. "כשיש שאלה שכזו המציאות קובעת את ההלכה. מי שלא מבין עד הסוף את המציאות המדויקת שבה נמצא החולה לא יוכל לענות על השאלה הזו. לכן יש לנו מערך שלם של רופאים שעוזרים לנו לענות על השאלות".

הרב וידר מספר כי בכל שבוע הוא מקבל לפחות שיחת טלפון אחת ובה מישהו שואל כיצד ומדוע לא ידוע קיומו של האגף החשוב הזה.

"כל פניה שמגיעה אלינו למוקד עוברת תהליך למידה רפואית של המקרה ורק כשיש את התמונה הרפואית ניתן לגשת למלאכת הפסיקה, כיצד עונים למשפחות שנמצאות בדילמה", אומר הרב וידר ומציין כי כאשר יש שיתוף פעולה עם המשפחות התשובה יכולה להינתן במהירות הנדרשת ובצורה המקצועית ביותר.

על כנס 'על החיים ועל המוות בלב שלם' שמקיים המכון מחר (רביעי), מספר הרב וידר על התעניינות של רופאים באופן שבו מוכרעת הפסיקה במצבים הרגישים הללו, והתעניינות זו היא שגרמה לרבני האגף להגיע למסקנה שאכן נדרש כנס לרופאים ולרבנים ובו יוצגו הצדדים הרפואיים, ההלכתיים של הסוגיה לצד סוגיות של אתיקה.

האם תמיד המפגש בין הרבנים לרופאים מניב הסכמה? הרב וידר מחלק את הדברים בין רופאים שמכירים את מכון פוע"ה לרופאים שאינם מכירים את המכון. המכירים את המכון מודעים למשמעות החיבור עבור רבני המכון ומברכים על המיזם שמציב רבנים זמינים לאורך כל שעות היממה ומעניקים מענה מתוך הבנת התמונה הרפואית.

להרשמה לכנס מכון פועה לחצו כאן

מיזם 'קדושת החיים' מאפשר למשפחות שיקירם נמצא במצב קשה ואף סופני להתייעץ עם מומחי רפואה והלכה הנמצאים בקשר הדוק עם הרופאים ויכולים לתת הכרעה אובייקטיבית מה הדבר הנכון ביותר לעשות.

המיזם מלווה את המשפחות ומחזק אצלם, ולו במעט, את תחושת הנחמה והרוגע שהם עשו כל מה שיכלו, במיוחד בתקופה זו. משפחות רבות, מהמגזר החילוני, המסורתי והדתי מבקשות להתייעץ, והפניות רבות ומורכבות.