אלוף פיקוד המרכז תמיר ידעי: "הסמכויות שנתונות לי - באזור של סטלין"

אלוף פיקוד המרכז הביע בכנס שעסק בנושא נוער הגבעות קושי עם סמכותו לאשר מעצרים מנהליים ללא משפט והתייחס גם למותו של אהוביה סנדק ז"ל

ערוץ 7 , י"ח באדר תשפ"א

אלוף פיקוד המרכז תמיר ידעי: "הסמכויות שנתונות לי - באזור של סטלין"-ערוץ 7
תמיר ידעי
צילום: דובר צה"ל

התבטאות חריגה של מפקד פיקוד מרכז, אלוף תמיר ידעי, בנושא סמכויות המעצר המנהלי הנתונות לו, נחשפה הערב (שלישי) במהדורת החדשות של 'כאן'.

בכינוס שנערך הבוקר בנושא נוער הגבעות, ושהקלטות ממנו פורסמו בכאן 11 נשמע ידעי אומר - "הסמכויות הנתונת בידי - באזור של סטלין. זו לא מדינה נורמלית".

על האירוע שבו נהרג נער הגבעות אהוביה סנדק ז"ל במהלך מרדף משטרתי אמר ידעי, "מותו של סנדק הוא כישלון של כולנו".

בכנס סיפר ידעי כי הוא חתום על צווים מנהליים המרחיקים נערי גבעות משטחי יהודה ושומרון כל שבוע, וכי בעיניו כל צו שכזה הוא כישלון של המערכת.

בשבוע שעבר נפגשו ידעי וראש המנהל האזרחי תת-אלוף פארס עטילה באופן נדיר עם נערי גבעות. המפגש התקיים במאחז "מעוז אסתר" שבבנימין, בו התגורר אהוביה סנדק. במפגש נכחו גם ראש מועצת בנימין ישראל גנץ וגורמים נוספים.

מדובר צה"ל נמסר: "הדברים, שנאמרו במפגש סגור של הגורמים הפועלים בנושא נוער הגבעות, מובאים בצורה חלקית והוצאו מהקשרם.

הכנס עסק בחשיבות העבודה המשותפת בין כל הגופים לטובת רווחת כל תושבי הגזרה. האלוף ציין כי על אף שיש חשיבות לצווים ולפעילות בפן האכיפתי במקרים בהם נדרש לפעול, יש לפעול לצד זאת באמצעים נוספים (חינוכיים ועוד) בשיתוף פעולה של כלל הגופים הרלוונטיים בטיפול בחלק מהמקרים.

בחירת המילים באשר למטאפורה יכולה הייתה להיעשות טוב יותר ואנו מצרים על כך".