ממונה הקורונה: "ייתכן שנכריז על סגר נוסף לפני הבחירות"

פרופ' נחמן אש, ממונה הקורונה, מגלה דאגה רבה נוכח פתיחת המשק: "אנחנו עוברים תהליך פתיחה של המשק שבהחלט יכול להשפיע על התחלואה".

103FM , י"ט באדר תשפ"א

ממונה הקורונה: "ייתכן שנכריז על סגר נוסף לפני הבחירות"-ערוץ 7
פרופ' נחמן אש
צילום: David Cohen/Flash90

קבינט הקורונה אישר את המתווה לפתיחת השמיים שצפוי לצאת לדרך בתחילת שבוע הבא, ובאותה הנשימה החליטה הממשלה לאפשר את המשך פתיחת המשק.

ממונה הקורונה פרופ' נחמן אש טען בראיון ל-103FM כי הפתיחה של נתב"ג היא לא אידיאלית, אבל יש פה שיקולים ציבוריים.

בהמשך הסביר אש כי ישראל עוברת תהליך פתיחה של המשק שבהחלט יכול להשפיע על התחלואה.

לדבריו, "ייתכן שנכריז על סגר נוסף לפני הבחירות".

אמש אישרה ועדת השרים למאבק בנגיף הקורונה כי ישראלים יוכלו לשוב ארצה ללא צורך בקבלת אישור של ועדת חריגים.

ישראלים שלא חוסנו שיבקשו לצאת מישראל עדיין יידרשו לקבל אישור מהוועדה.

במהלך הדיון הזהירה ראש שירותי בריאות הציבור במשרד הבריאות, ד"ר שרון אלרעי-פרייס, כי פתיחת השמיים ללא כלים מספיקים לאכיפת בידוד תביא להכנסתם לארץ של זנים של הנגיף העמידים בפני החיסונים.

"חייבים אמצעי טכנולוגי שיאכוף את הבידוד. אנחנו לא רוצים למצוא את עצמנו בעוד חודש כשאנחנו שואלים 'איך הכנסנו את הווריאנט הזה לארץ בלי פיקוח וקרתה פה קטסטרופה?'. כולנו נצטער על זה. יכולים להיכנס לפה וריאנטים שהחיסון לא יעיל נגדם וכל מבצע החיסונים הגדול ייזרק לפח", טענה.

בעקבות ההחלטה כתב יו"ר כחול לבן, שר הביטחון בני גנץ, בחשבון הטוייטר שלו, "מברך על קבלת דרישת שרי כחול לבן לביטול ועדת החריגים בנתב"ג, הכנסת כלל הישראלים השוהים בחו"ל לארץ לפני הבחירות והמשך קבלת כלל העולים לארץ".

"בנוסף, כפי שהצעתי, מחוסנים לא יצטרכו בידוד אלא בדיקה שלילית לאחר הנחיתה ויוכלו גם לצאת, ובכך נמשיך לעודד את מתווה 'התחסנת- נכנסת' ואת מאמץ החיסונים. אנחנו בימים קריטיים ואסור להיות שאננים- לכן דרשנו ואישרנו גם תגבור של האכיפה נגד מפרי בידוד ונמשיך לפעול למען בריאות הציבור, לסייע באמצעות מערכת הביטחון ולהקפיד שזכויות דמוקרטיות בסיסיות של אזרחי ישראל נשמרות", הוסיף.

במסגרת המתווה החדש הוחלט בקבינט הקורונה:

1. לאפשר כניסת עד 3,000 אזרחים ישראלים ביום החל מיום א' (ה-7.3.21) ע"פ מתווה תעופתי ובהיקף טיסות שיקבעו ע"י משרד התחבורה בתיאום עם משרד הבריאות. (כניסת עולים חדשים תימשך במתכונת הקיימת). מספר זה יכלול גם את העוברים במעברים היבשתיים, בהתאם לתיאום שיבוצע בין שרת התחבורה ושר הפנים.

שרי התחבורה והבריאות ימסרו דיווח בכל ישיבת קבינט ובהתאם לצורך ימליצו על שינויים.

2. לחייב ישראלים החוזרים מחו"ל בבידוד ביתי ע"פ הנחיות משרד הבריאות לרבות בעניין הבדיקות המקדמיות, מלבד אזרחים מחוסנים או מחלימים שגם הם יידרשו לעבור בדיקות.

3. לאכוף את הבידוד הביתי בצורה ממוקדת ע"י משטרת ישראל ולתעדף את משימת אכיפת בידוד לחוזרים מחו"ל בעדיפות עליונה.

4. להקצות למשטרת ישראל את המשאבים הנדרשים לביצוע משימת האכיפה בדגש על תוספת עד 660 פקחים עובדי מדינה בתיאום עם המשרד לבט"פ.

5. להמשיך ולקדם את האמצעים הטכנולוגיים ואת החקיקה הנדרשת לשימוש בהם לאכיפת בידוד ביתי.

6. להפעיל מלוניות בידוד לטובת אזרחים אשר אינם יכולים לקיים בידוד ביתי.

7. לאפשר לאזרחי ישראל מחוסנים לצאת מישראל במגבלת היקף הטיסות שיקבע ע"י שרת התחבורה ותוך עמידה בתנאי משרד הבריאות, ובמקביל להפעיל ועדת חריגים ליציאה מישראל שתדון בבקשות של אזרחים המבקשים לצאת שאינם מחוסנים.

8. ועדת ההיתרים הקבועה לטיפול בבקשות של מי שאינם אזרחים ישראלים תמשיך לפעול בראשות משרד הפנים.

9. יוקצה תקציב למשימות משרד התחבורה הקשורות להחלטה זו בתיאום עם משרד האוצר.

10. יוכשרו שדות תעופה נוספים לייעול התהליך בהתאם לצורך ובתיאום עם משרד האוצר.

11. תתבצע עבודת מטה של משרדי הבריאות, התחבורה והתיירות בעניין כניסה עתידית של תיירים מחוסנים, שתובא בבוא העת לאישור הקבינט.

12. יובאו תקנות להארכת המצב עד 07.3.21.