יעקב חגואל: הגיע הזמן ללמד עברית בתפוצות

יו"ר ההסתדרות הציונית, יעקב חגואל, מספר על יוזמה חדשה של הארגון: החייאת השפה העברית בקהילות יהודיות בתפוצות.

את הדברים פותח חגואל בנתונים סטטיסטיים לפיהם פחות ופחות יהודים בעולם מדברים עברית שכן במסגרת תהליך הגלובליזציה השפה השנייה בבתי הספר בדרום אמריקה היא אנגלית וכך לא לומדים עברית.

באשר ללימודי תנ"ך הוא מציין כי לא מדובר בלימוד שפה כשפה מדוברת אלא כטקסטים בלבד וכך יורד למעשה ערכה של השפה העברית. מול המגמה הזו "הקמנו מחלקה עברית להשריש את השפה ולהחזיר עטרה ליושנה, באולפנים, במועצה לעברית שהקמנו בצפון אמריקה. יש כאן השקעה של משאבים כי שפה היא יסוד של עם שאנחנו לא רוצים שיתערער".

לדבריו ניתן לראות כיצד במקומות בהם השפה העברית חיה יותר קיים חיבור חי ומשמעותי יותר לעם היהודי. "המכנה המשותף של שפה, מנהגים ודת זה הדבק שלנו כעם", אומר חגואל ומדגיש כי לא מדובר באחידות אלא באחדות כיעד לאומי.

על פעילות הארגון בצל הקורונה מספר חגואל כי אכן מדובר באתגר מאוד משמעותי בעיקר לנוכח היות הארגון כלל עולמי. ההתמודדות עוברת לזירה הדיגיטאלית במקביל לעבודתם המורכבת של שליחי הארגון. "אנחנו רואים את כל נושא החיסונים שאינו פשוט בעולם כמו בארץ. חלק מהשליחים מגיעים להתחסן כאן אבל חלק לא יכולים להגיע כי השמיים סגורים".

על תופעת האנטישמיות הגואה בתקופה האחרונה הוא אומר: "מדובר בגל לא פשוט. אנחנו רואים איך נוצר נרטיב סביב הקורונה. האשימו אותנו כמי שהביאו את הקורונה ממניעים כלכליים כי היהודים יביאו גם את החיסון והתרופה. זה גל לא פשוט מול הקהילות היהודיות ואנחנו עדיין בחששות כי רוב העולם נמצא בסגרים והחשש שלנו הוא שברגע שאנשים יצאו מהסגרים האלימות האנטישמית תגבר מול אחינו בתפוצות. מול התופעה אנחנו צריכים לחזק את הקהילות היהודיות ומעודדים אותן לעלות לישראל. יש היום פי ארבע התעניינות בעליה לישראל ואנחנו צריכים לאפשר זאת מתוך בחירה ורצון".