שנה אחרי שיעל תרמה מח עצם, גם אחיה נמצא מתאים ותרם

יעל דאר נכנסה ביום גיוסה לצה"ל למאגר התורמים של 'עזר מציון', והצילה את חייו של ישראלי בניו יורק, גם אחיה נמצא מתאים ותרם

בשיתוף 'עזר מציון' , י"ט באדר תשפ"א

שנה אחרי שיעל תרמה מח עצם, גם אחיה נמצא מתאים ותרם-ערוץ 7
שני האחים תרמו מח עצם בהפרש שנה
צילום: ערוץ 7

לחצו כאן כדי לסייע לפעילות של עזר מציון ולקחת חלק בהגרלה הגדולה

ביום גיוסה לצה"ל, כשעברה את התחנות בשרשרת החיול, עצרה יעל דאר בתחנת תרומות מח העצם של עמותת 'עזר מציון'.

באמצעות דגימת רוק פשוטה היא הצטרפה למאגר הארצי, כדי שבעת הצורך תוכל להציל חיים של חולים הנזקקים להשתלה.

הזמן חלף, דאר השתחררה מהצבא, ולפתע - בסוף 2019 - כשהיא כבר בת 22, קיבלה שיחת טלפון מהעמותה והתבשרה שהיא נמצאה מתאימה לתרומת מח עצם.

"רק אמרו לי שאני מתאימה ל'מישהו', לא ידעתי מי, כמה ולמה, ופשוט תרמתי תאי אב של מח עצם", מספרת דאר."זה היה תהליך פשוט מאוד, שנמשך כחמש שעות. אחרי חודשיים קיבלתי מכתב שבישר שהאדם שתרמתי לו בחיים, בצירוף מכתב תודה מאוד יפה ממנו בעילום שם. רק שנה אחרי התהליך מותר לדעת במי מדובר".

עד כאן מדובר בסיפור סטנדרטי, אלא שלפני ארבעה חודשים קיבל אחיה של יעל, רואי דאר, הודעה דומה - וגם הוא נמצא מתאים לתרומה. "זה נדיר שיש שני תורמים במשפחה אחת, ועוד ששתי התרומות מתבצעות תוך שנה. הייתה שמחה גדולה במשפחה, ומאוד התרגשנו. בגלל שאחי ידע מה עבר עליי, הוא הבין לקראת מה הוא הולך ואיך זה בדיוק עובד. זה לא כל כך מפחיד, והיה לו ברור שהוא יעשה את זה. זה בסך הכל לוקח כמה שעות מהיום, וזו זכות ענקית. לא כל אדם זוכה להיות מתאים".

בניגוד לרואי, שעדיין לא יודע למי הוא תרם, יעל נמצאת בקשר קבועעל בסיס שבועי עם האדם שעבורו תרמה. "הוא גר בניו יורק, אבל גדל בירושלים, באותה שכונה שבה אני גדלתי. אפילו למדנו בבתי ספר מקבילים - הוא בתיכון ליד"ה ואני בתיכון ברויאר. אמנם הוא בן 57 ואני בת 23, אז עברו כמה עשרות שנים, אבל זה קטע מדהים".

מצילים חיים גם בזמן המגיפה

"הסיפור של יעל ורואי מגלם בתוכו את עיקרון הערבות ההדדית, שעליו מושתת מאגר מח העצם", אומרת ד"ר ברכה זיסר, מייסדת ומנהלת המאגר של'עזר מציון'. "בכל יום אנחנו נתקלים בסיפורים מרגשים, אבל הרבה זמן לא שמענו על סיפור כזה. רואי ויעל נענו לבקשתנו וללא היסוס ונרתמו להציל חיים".

משבר הקורונה פגע בפעילות מאגרים דומים ברחבי העולם, אך מאגר מח העצם של עזר מציון המשיך לעבוד כרגיל. "בזכות מאמצים עילאיים של עובדי המאגר, הצלחנו לסיים את השנה עם 389 השתלות מצילות חיים", מוסיפה זיסר. "יש מאגרים בעולם שסגרו את הפעילות בעקבות המגיפה. בגל הראשון של הקורונה, כשאירופה סגרה את גבולותיה, בוטלו עשרות השתלות שתוכננו, גם בישראל, בעקבות הידבקות בנגיף או כניסה לבידוד של תורמים ונתרמים. אני שמחה שגם השנה, בזכות פעילות המאגר, הצלחנו להציל חיים של כל כך הרבה אנשים ברחבי העולם".

הכתבה פורסמה בשבת האחרונה בעיתון "שביעי" ונכתבה על ידי דביר עמר

לחצו כאן כדי לסייע לפעילות של עזר מציון ולקחת חלק בהגרלה הגדולה