פסל של ד"ר סוס עם אחת הדמויות שיצר - חתול תעלול
פסל של ד"ר סוס עם אחת הדמויות שיצר - חתול תעלול istock

אתמול חל יום הולדתו של ד"ר סוס, הסופר הנערץ שנפטר לפני 30 שנה בדיוק, והחברה שמפיצה את ספריו ניצלה את התאריך המיוחד כדי להודיע כי שישה מספריו, בהם 'מעבר לזברה' ו'הפיל והביצה', לא יודפסו יותר שכן הם מכילים דימויים חסרי רגישות גזעית.

"הספרים האלו מתארים אנשים בדרכים פוגעות ושגויות", נכתב בהצהרתה הרשמית של החברה כפי שהובאה בBBC, "הפסקת המכירות של ספרים אלה היא רק חלק מהמחויבות שלנו והתכנית הרחבה שלנו להבטיח שהקטלוג של ד"ר סוס יזמות מייצג ותומך בכל הקהילות והמשפחות".

ששת הספרים שמהיום לא יהיה ניתן למצוא על המדף הם: "ולחשוב שראיתי את זה ברחוב תות" (ספרו הראשון של ד"ר סוס); "אילו ניהלתי את גן החיות"; "בריכת מקאליגוט"; "מעבר לזברה"; "ביצים טרופות לעילא!"; "הורטון הפיל דוגר על ביצה", המוכר בעברית גם בשם "הפיל והביצה".

יש לציין כי הדימויים המדוברים הם בעיקר הקצנה סטריאוטיפית של הדמויות, והיו מקובלים מאוד באותה תקופה. למשל, דמות סינית שנושאת מקלות אכילה, קערת אורז ונועלת נעליים בסגנון יפני מסורתי או שני גברים מאפריקה שמתוארים כחסרי חולצה, חסרי נעליים ולבושים בחצאיות עלים כשהם נושאים חיה אקזוטית.

הפסקת ההדפסה של הספרים האלו ממשיכה גל ששטף את העולם בשנים האחרונות, ובמסגרתו ספרי קומיקס כמו טינטין הוצאו מספריות, סרטי דיסני צונזרו (למשל האינדיאנים מ'פיטר פן') ויצירות מופת דוגמת 'בית קטן בערבה' הוכפשו ומותגו מחדש כגזעניות ורדודות.