נאבקים על הנגשת מערת המכפלה
נאבקים על הנגשת מערת המכפלה צילום: בצלמו

שופט בית משפט המחוזי בירושלים, רם וינוגרד, החליט לדחות בעוד מספר ימים את ההכרעה בדבר הנגשת מערת המכפלה לבעלי מוגבלויות. שוחחנו עם הרב הלל הורביץ, ראש מינהלת הישוב היהודי בחברון, על ההחלטה ועל התחושות לקראת ההכרעה הצפויה.

"אנחנו עסוקים בסוגיית ההנגשה כבר עשרים שנה", אומר הרב הורביץ. "כבר לפני עשרים שנה הוצאנו יחד עם אדריכל יועץ הנגשה תכנית מעשית שמוודאת שאין פגיעה בארכיאולוגיה של המערה. היו אינסוף דיונים והחלטות ובירורים והתייעצויות עם כל הגורמים, אבל צריך לראות את חצי הכוס המלאה, אנחנו בישורת האחרונה כשמשרד הביטחון והמערכת הצבאית אישרו תכנית הנגשה שאמנם לא פשוטה לנו כי היא פוגעת בנראות של מערת המכפלה, אבל נראה שכרגע זה מה שניתן לעשות".

הרב הורביץ מזכיר ומציין כי מדי שנה מגיעים לבקר במערה כמיליון יהודים ובהם גם בעלי מוגבלויות, זקנים, תינוקות עם עגלות, נשים הרות ועוד שמתקשים לעלות במדרגות הרבות המובילות אל פנים מבנה המערה.

בדבריו מציין הרב הורביץ כי התכנית המקורית שהוכנה על ידי הישוב היהודי בחברון לא אמורה הייתה לפגוע בנראות המערה, "אבל מי שהוביל את ההנגשה הוא משרד הביטחון והמינהל האזרחי, והם לא איפשרו לנו כאזרחים להוביל את המהלך הזה. מסיבות משפטיות רק משרד הביטחון יכול היה להוביל את זה".

"עיריית חברון ניסתה לערער בועדת הערערים, וכך גם הערעורים של ארגוני השמאל, אבל הערעורים לא התקבלו. לאחר מכן הם עתרו לבית המשפט המחוזי. היה דיון לפני חודש ודיון היום. הרושם הוא שהטענות שלנו נשמעו ושברור שזו התכנית היחידה שנותנת מענה. השופט הודיע שידחה את ההכרעה לעיון נוסף וישלח את ההכרעה לבאי כוח הצדדים".

במהלך הדיון היום, מספר הרב הורוביץ, "בעלי מוגבלויות הופיעו בפני בית המשפט וביקשו רק להתפלל במקום. נפגע פעולות איבה מזה עשרים שנה הסביר שהוא רוצה רק להתפלל במקום הקדוש לעם ישראל. הדברים הללו ברורים".

ועם זאת "זה מתעכב כי הוואקף המוסלמי, עיריית חברון והרש"פ רוצים לנתק אותנו מהשורשים שלנו. זה לא ויכוח על הנגשה. הם נלחמים בכל מה שמאפשר לעם היהודי לחזק את הקשר והמעמד שלנו במערת המכפלה. הם נלחמו נגד קביעת מזוזה, נגד הבאת ארון קודש, ספיריות וכו'. הנגשה מטיבה עם עם ישראל אז הם נלחמים בזה".

"במשך שנים שיכנענו את כל המערכות בנחיצות הדבר הזה, אבל בחברון יש את הסכמי חברון שמקשים על ההתקדמות שלנו בכל העיר ובמיוחד במערת המכפלה. מדובר במכלול סוגיות משפטיות ומדיניות אבל אנחנו אחרי זה. המינהל האזרחי וראש המינהל האזרחי היוצא רסאן עליאן תרם רבות לקידום הדבר הזה וצריך להודות לו על כך. אנחנו בטוחים שהשופט יאשר זאת. העותרים הבהירו שהם מתכוונים לעתור לבג"ץ, אבל אנחנו בטוחים שיש קשיים גדולים לכל מה שקדוש יותר. אם זה לא היה חשוב לא הייתה התנגדות כזו של הערבים".

הרב הורוביץ מוסיף כי הוא "מאמין שזה יעבור את המחוזי ואם יעלה לבג"ץ אני מאמין שהיועצים המשפטיים יצליחו להסביר את נחיצות הדבר לטובת מי שלא שפר גורלם ואינם יכולים להגיע אל תוך המערה".

שי גליק, מנכ"ל ''בצלמו'', מסר: ''הדיון היום עסק בנושא אחד בלבד - האם ליהודים בחברון יש זכויות אדם או רק לתושבי תל אביב. לצערנו השופט סירב לבטל את צו הביניים עד כה למרות האמפטיה שהביע בדיון לנכים שהשתתפו בו. אנחנו מקווים שכבוד השופט יפסוק בהתאם לחוק יסוד כבוד האדם וחירותו המחייב הנגשת מבני ציבור מתוך חשיבות לעצמאות האדם המוגבל. הצדק והמוסר הם לצידינו ולא לצד הרוצח הערבי מחברון שעתר נגד ההנגשה''.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו