מחשב נייד
מחשב נייד istock

היום הוא יום השנה להשקתו של המחשב הנייד הראשון על ידי חברת IBM בשנת 1986, לאחר שנים בהם המחשב האישי היה כבד, גדול, מסורבל ובעיקר נייח. על השינויים שחולל המחשב הנייד בחיינו שוחחנו עם מיכאל הומפריס מרצה במרכז האקדמי לב.

מדבריו של הומפריס עולה כי המרוויחים הגדולים ביותר מהמעבר למחשב נייד ולציוד ממוחשב נייד הם בעיקר המעסיקים והסיבות לכך רבות.

"מבחינת המעסיק זה מאפשר לעובד לעבוד מהבית מהמכונית ממלון וממטוס. זה טשטש את ההבדל בין מקום העבודה לחיים הפרטיים. זה שיפר את הפריון אבל טשטש את הגבולות בין הבית לעבודה", אומר הומפריס ומזכיר את הקושי של ילדים להבין את טשטוש הגבולות הזה. הם מצידם רואים במחשב ובמכשור שקיבל ההורה כלי משחק ולא כלי עבודה. זאת לבד מעצם הפגיעה בשעות שנועדו לחיזוק הקשר ההורי.

עוד מציין הומפריס כי כאשר ציוד מסופק על ידי המעסיק באפשרותו לעבור על הציוד ולבדוק כל מה שהעובד עשה ובאילו אתרים ביקר. נוכחות המחשב הנייד העלתה את הפריון ומאידך גם את המשכורות מה שנתן תחושה שהדבר משתלם גם לעובד, אך בפועל מדובר בתיגמול על שעות עבודה נוספות מעבר לשעות המשרד הרגילות, כך ששוב המרוויח הגדול הוא המעסיק.

"מבחינת המעסיק זה דבר מעולה", אומר הומפריס ומציין כי בארה"ב, שלא כבישראל, הוחלט להכיר בשעות שבהן מבקש מעסיק מעובד משימות כאלה ואחרות כשעות נוספות. בדבריו מזכיר הומפריס את היכולת לשגר עובדי שטח למשימותיהם כאשר מהשטח הם יכולים לבצע את העבודות המשרדיות דרך הטלפון הסלולארי, ושוב, גם כאן המרוויח הגדול הוא המעסיק.

השינוי הגדול במאפייני העבודה תוך שימוש במחשב הנייד ובסלולר הגיע עם פרוץ הקורונה והומפריס מספר על אחת הדוגמאות בארה"ב, שם חברת ענק שילמה 87 מיליון דולר דמי ביטול עסקה של רכישת מבנה שנועד למשרדיה, רק משום שהוחלט שם שהעובדים יוכלו לבצע את עבודתם מהבית. לדבריו בפועל המעסיקים בחברה זו ובחברות אחרות חסכו על חשבון העובדים, וכדי להבין כיצד הדבר מתבצע הוא מרחיב בדוגמא אישית, זו של אחותו המתגוררת בארה"ב:

"כשפרצה הקורונה בארה"ב איפשרו לה לעבוד מהבית והעבירו לה את כל הציוד הנדרש, אבל בכך החברה תפסה לה חדר בבית. זה היה חדר שאמור היה לנכדים הפך למשרד. הם גם החליטו שבגלל שלא צריך להגיע לעבודה ונחסכת הסעה ואוכל אפשר לקצץ עשרה אחוזים מהשכר. בנוסף היא הצטרכה להגדיל את האינטרנט שלה בשביל העבודה מהבית". המשמעות היא שבמקום שהמעסיק ישכור משרדים העובדת משלמת את המשכנתא על החדר בביתה שנלקח לטובת העבודה, הטבות מסוימות ירדו וכך גם נתח מהשכר, אך מאחר והאלטרנטיבה הייתה יציאה לחל"ת לא נותרה בידה ברירה והיא החליטה לקבל את הדין.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו