למרות הכול - ריבונות

על אף שנתניהו התעלם מחלון ההזדמנויות שפתח לו ממשל טראמפ והממשל הנוכחי יהיה מאתגר בהרבה, נפעל בכל כוחנו לממש את החזון שהוא חובה היסטורית, לאומית ומוסרית. דעה

איילת שקד , כ' באדר תשפ"א

למרות הכול - ריבונות-ערוץ 7
איילת שקד
צילום: ראובן קופוצ'ינסקי

חשבו שאנחנו הזויים, משיחיים ומנותקים מהמציאות, אבל היום זה כבר קונצנזוס. לפני כמעט עשור נפתלי בנט ואני הצגנו את התוכנית שתחיל באופן מלא את הריבונות הישראלית בשטחי C. מאז התמיכה ברעיון התרחבה לחלקים נרחבים בציבור הישראלי, והגיעה גם לבית הלבן. במהלך כהונת הנשיא טראמפ יצאה ההצהרה החשובה כי הזכות להתיישב בכל חלקי ארץ ישראל היא "מובנת מאליה".

מדינת ישראל הייתה יכולה בשנה שעברה להחיל את הריבונות בבקעה וביהודה ושומרון. ההצהרה כי הריבונות תוחל באופן מיידי בכל שטחי ההתיישבות ביהודה ושומרון ("כבר ביום ראשון!") ניתנה בקול תרועה רמה אך גוועה בקול ענות חלושה. ראש הממשלה בנימין נתניהו החמיץ את ההזדמנות ההיסטורית שניצבה בפניו, וכעת בימי ממשל ביידן עולה החשש כי יחלפו עוד כמה ימי ראשון עד שחלום הריבונות יוגשם. היה נראה כי נתניהו אכן מעוניין ליישם את התוכנית, אך התגלה שבשבילו החלום הזה הוא תמרון פוליטי בלבד שהוא לא מחויב אליו.

החלת הריבונות היא חובתנו ההיסטורית, הלאומית והמוסרית. ההיסטורית - כי יהודה ושומרון הם ארץ התנ"ך, וההתיישבות בהם היא שלב חיוני בהתפתחות מפעל הציונות; הלאומית - כי נוכחות אזרחית רחבה בבקעת הירדן וביהודה ושומרון היא מטרה אסטרטגית קריטית לביטחוננו הלאומי היום ובעתיד; והמוסרית - כי אסור לנו להמשיך את המצב שבו חצי מיליון אזרחי ישראל המתגוררים באזורים אלו מופלים לרעה.

במשך שנים האשימו אותם, ולא את המרצחים שניסו לפגוע בהם, שהם המכשול בפני השלום. אך אנשי ההתיישבות הם אנשים מסורים וחלוציים, שרואים בבניין הארץ משימה לאומית. חייהם הם שליחות יוצאת דופן למען ארץ ישראל, והם מלמדים אותנו לקבוע את המציאות בשטח.

גם כשהיה נראה שכל הסיכויים נגדם, אסתר המלכה ומרדכי היהודי לא עמדו מנגד בשעה שהמן הפיל גורל על קיומו של העם היהודי. הזמנים השתנו ואיתם האתגרים והמורכבויות, אבל גם כיום עלינו לעשות הכול למען קיומו של העם היהודי בעזרת שמירה ופיתוח של מפעל ההתיישבות. ברגע שדין אלון שבות יהיה זהה לדין תל אביב וגבעתיים, לא תוקם מדינה פלשתינית בין הים לירדן. החלת הריבונות תגדע את הפנטזיות המסוכנות של הקמת מדינת חמאס רבע שעה מתל אביב.

למרות שהוחלף הממשל האמריקני שהצהיר כי הריבונות תוחל, אנחנו נמשיך ונפעל בכל הכוח מול כל ממשל להחלת הריבונות. גם אם כעת נראה כי המשימה תהיה יותר מורכבת, נעמוד בתוקף על זכותנו בארץ ישראל. לא נשאיר את בשורת הריבונות על המדף אלא נהפוך אותה למציאות בשטח.

החלת הריבונות היא צו השעה. אנחנו במפלגת ימינה נקיים אותו.