ליצמן לאוחנה: העבר שוטרים מפלים

השר ליצמן דרש מהשר אוחנה להעביר מיידית מתפקידם שוטרים שתועדו מפלים נהגים חרדים במחסומי הכניסה והיציאה בירושלים בפורים

מיכל לוי , י"ט באדר תשפ"א

ליצמן לאוחנה: העבר שוטרים מפלים-ערוץ 7
יעקב ליצמן
צילום: Olivier Fitoussi/Flash90

שר הבינוי והשיכון ח”כ יעקב ליצמן פנה ביממה האחרונה לשר לבטחון הפנים אמיר אוחנה, ודרש להעביר מיידית מתפקידם שוטרים שתועדו מפלים נהגים חרדים במחסומי הכניסה והיציאה בירושלים בפורים.

בפנייתו מציין שר השיכון ”פונה אליך בפניה כואבת בשמם של האלפים הרבים אשר ראו אתמול בשושן פורים את העוול והאפליה המכוונת שיש נגד המגזר החרדי. המקרים היו לרוב, הדוגמה הבולטת היא בשוטר שאיפשר לרכבים בעלי חזות כללית לעבור במחסום ואילו לבעלי חזות חרדית הורה להסתובב ולחזור לעבר מוצאם.

"נציגי המשטרה בשטח אליהם פניתי הסבירו לי שזה מקרה נקודתי, סוג מעידה של שוטר ברגע זמן נתון, אולם מהעדויות שהגיעו לידי היום מדובר במקרים רבים מאד של התנכלות השוטרים במחסומים לבעלי חזות חרדית.

ליצמן ממשיך במכתבו ומדגיש כי “ההוראה שבנדון שהתקבלה ע״י וועדת שרים להתמודדות עם משבר הקורונה (קבינט הקורונה) לא היתה למנוע כניסה של רכבים פרטיים, ההנחיה, שהיא אומללה מיסודה, הייתה על אי כניסת רכבים ציבוריים, ומכאן שהשוטר פעל על דעת עצמו בלא כל סמכות, הוא פעל לפי צו מצפונה של ההסתה המכוונת שיש כלפי המגזר החרדי וכיון שכך- מקומו לא אמור להיות במשטרה.

"שוטר שנוטל לעצמו סמכויות עליו לצאת משורות המשטרה ומיד, כדי שידע כל שוטר במשטרת ישראל שכפי שהוא אמור לשמור על אכיפת החוק, הוא אמור גם לשמור על החוק בעצמו. דין שוטר כדין אזרח”.

במכתבו שב ומבהיר ליצמן כי יש למחות בתקיפות “נגד ההחלטה הקשה והאומללה למנוע תחבורה ציבורית לירושלים וממנה אתמול בחג הפורים בבירה, מעשה שפגע קשות ברבבות משפחות שעברו סבל מתמשך רק בשל היותם חרדים, והעדיפו להגיע לחיק משפחתם בירושלים מאשר למסיבת בילוי בתל אביב ובחיפה”.