חזה מנופח מגאווה, לא במדליות

מצטער, ככה לא מעודדים צעירים להתגייס. ככה לא מוקירים את מי שבחר לתרום ממיטב שנותיו להגן על גבולותיה ואזרחיה של מדינת ישראל.

צביקה פוגל , י"ט באדר תשפ"א

חזה מנופח מגאווה, לא במדליות-ערוץ 7
צביקה פוגל
ללא קרדיט צילום

במשך חמש עשרה שנים הזירה הלבנונית הייתה במוקד שירותי הצבאי. לקחתי חלק בתפקידים שונים בביטחון שוטף ובעשרות מבצעים לעומקה ולרוחבה של ארץ הארזים.

הנסיגה מלבנון אמנם הדירה את רגלי ממנה אך לא מחקה את הזיכרונות ואת הגאווה של חייל שהרגיש שותף של ממש בהגנה על תושבי מדינת ישראל בכלל ותושבי הצפון בפרט.

למעלה מעשרים שנה אחרי הנסיגה, מצאה לנכון הממשלה לאשר את יוזמתו הפתאומית של שר הביטחון בני גנץ להכיר בתרומתם של חיילי ומפקדי צה"ל וצד"ל ששירתו ברצועת הביטחון ולהעניק להם את "אות המערכה ברצועת הביטחון".

בקצב הזה, אני מבין ומעריך שבעוד שלושים שנה יוענק אות המערכה למי שסיכן את חייו ברצועת עזה, בעוטף עזה וביהודה ושומרון. אות המערכה בין המבצעים יקראו לזה.

את ההוקרה של המדינה על פעילותם של החיילים, את המסר הסמלי ללוחמי צה"ל על המסירות והסיכון שהם לוקחים על עצמם, בחרה הממשלה לציין באמצעות אות מערכה שגודלו 10X40 מילימטר, והוא עשוי מבד או ממתכת בציפוי אמייל. מנפחים לנו את החזה במדליות ואותות שאף אחד לא מכיר, ולא לובש על דש החליפה בחתונה או הפיג'מה במיטה.

מצטער, ככה לא מעודדים צעירים להתגייס, לתרום, לשרת ולהתנדב. ככה לא מוקירים את מי שבחר לא להשתמט משירות צבאי והחליט לתרום ממיטב שנותיו להגן על גבולותיה ואזרחיה של מדינת ישראל.

אם רוצים להעניק משהו סימלי, חינוכי, ערכי, ראוי יהיה לתת לחיילים כרטיס כניסה חינם לכל החיים לשמורות הטבע, למוזיאונים. נכון יהיה לתת להם הנחה בחידוש רישיון הנהיגה, בחניונים ובמגרשי החנייה, לתת להם להרגיש שהמדינה מעריכה את תרומתם במעשים משמעותיים לא באותות.

אני לא מופתע. מערכת הביטחון בחרה בעת הנוכחית לקדש את ההיי-טק, לחיות בסרט. הגיבורים שלה, אלה המבוקשים בשוק האזרחי, הם בוגרי יחידות סייבר ואלקטרוניקה. את הלוחמים ששוכבים במארב, את תומכי הלחימה שמאפשרים לטנקים לפגוע ולתותחים לרעום, בחרה המערכת לפנק באות המוצמד למדים בסיכה מעל כיס שמאל.

שלא נתבלבל, יש קשר ישיר בין חוסר היכולת הצבאית להכריע אויב, לניסיון להסוות באמצעות אותות ומדליות את חוסר המנהיגות הביטחונית להוביל לניצחון.

צביקה פוגל הוא תת-אלוף במילואים, שימש כמפקד אגד ארטילרי, כמפקד חטיבת האש 282 וכראש מטה פיקוד הדרום