האם בטוח לרשום עסקאות מקרקעין ביו"ש?

איזה חוקים חלים על הקרקעות ביהודה ושומרון, מי רשום כבעלים של הקרקעות ביהודה ושומרון והיכן רושמים עסקאות מקרקעין ביהודה ושומרון?

משרד עורכי הדין אביב שובייב , י"ט באדר תשפ"א

האם בטוח לרשום עסקאות מקרקעין ביו"ש?-ערוץ 7
עורך הדין בוריס שובייב
צילום: ראובן קופיצ’ינסקי

למרות שאזור יהודה ושומרון נחשב כחלק ממדינת ישראל, בפועל קיים שוני מבחינת הדינים החלים על הקרקעות ביהודה ושומרון לדינים החלים על הקרקעות בתוך הקו הירוק.

"הסיבה לכך היא שמאז כניסת צה"ל בשנת 1967 ליהודה ושומרון, לא הוחלט ע"י ממשלות ישראל להחיל את חוקי הקרקעות הישראלים על הקרקעות שבאזור יהודה ושומרון, כתוצאה מכך על הקרקעות ביהודה ושומרון חלים כללי המשפט הבינלאומי הפומבי, החוק הירדני שהיה קיים באזור יהודה ושומרון ערב כניסת כוחות צה"ל לאזור – המבוסס על החוק העות'מאני אשר הינו חוק ישן מאוד, צווים ונהלי רישום של צה"ל ועקרונות היסוד של המשפט המנהלי הישראלי", מסביר עו"ד בוריס שובייב שותף במשרד עורכי דין אביב, שובייב ושות' המתמחה בייצוג עסקאות מקרקעין באזור יהודה ושומרון.

קרקעות ביהודה ושומרון רשומות על שם הממונה על הרכוש הממשלתי – בבעלות המדינה. חלק קטן מהקרקעות רשומות על שם ישראלים שרכשו את הקרקעות לפני הקמת המדינה או לאחר מלחמת ששת הימים וחלק אחר של הקרקעות רשום בבעלות פלסטינית פרטית. מצב זה הינו מורכב וייחודי, המחייב בדיקות משפטיות.

בנוסף לקושי הנזכר לעיל, קיים גם קושי משפטי ביחס למספר סוגים של מרשמי מקרקעין בהם רשומים קרקעות המצויים באזור יהודה ושומרון. ביניהם מרשם הממונה על הרכוש הממשלתי והרכוש הנטוש באיו"ש, מרשם ההסתדרות הציונית העולמית - החטיבה להתיישבות, פנקס השטרות באזור יהודה ושומרון ופנקס הזכויות ביהודה ושומרון – "טאבו ירדני", בספרי הקבלנים – חברות משכונות, בנאמנות בעמותת הקרן לגאולת קרקעות וכו'.

"בשונה מהרישום בלשכת רישום מקרקעין (טאבו) בתוך תחומי הקו הירוק, שעליו ניתן להסתמך בצורה מוחלטת, הרישום במרשמי המקרקעין ביהודה ושומרון לא תמיד מדויק, ערכו הראייתי נמוך יותר ומשכך יכול להעמיד בסיכון את הרוכש הפוטנציאלי", מסביר עו"ד בוריס שובייב.

צרו קשר:

טלפון: : 09-8914684

דוא”ל: office@ashlaw.co.il

לאתר האינטרנט, לחצו כאן

לעמוד הפייסבוק, לחצו כאן