אביחי בוארון: הרש"פ קובעת עובדות וחונקת ישובים

עו"ד אביחי בוארון מספר על המציאות הקשה בה בעוד הבניה הישראלית ביו"ש מוגבלת הרש"פ משתלטת על שטחים ויוצרת חגורות חנק סביב ישובים.

יוני קמפינסקי - ערוץ 7 , כ"א באדר תשפ"א

את ההחלטה להיכנס לזירת המאבק על האחיזה הישראלית בשטחי יהודה ושומרון הפתוחים התחיל עורך הדין אביחי בוארון כמעט במקרה, ובראיון לערוץ 7 הוא מספר על כך ועל המאבק כולו.

כתושב הישוב עמיחי שהוקם עבור עקורי עמונה הוא מספר על בוקר אחד בו שמעו התושבים קולות של כלים כבדים עובדים במרץ. התושבים עלו לנקודת תצפית וגילו שבאמצע שום-מקום החלו הפלשתינים בבנייתה של עיירה חדשה. נבירה מהירה באינטרנט גילתה שהם גם כבר החלו במכירת מגרשים ובמקביל דואגים שם לכל סוגיית התשתיות שמסביב, מים חשמל כבישים ועוד.

הצבא, כך הסתבר, לא יודע על כך. המח"ט הופתע לגלות שבניגוד להבטחתו שלו עובדות פלשתיניות נקבעות בשטח. כך גם האוגדונר והאלוף היו שותפים להפתעה. בוארון מסביר שעל פי הסכמי אוסלו מותר לפלשתינים לבנות בשטחי B כמעט ללא אישור. בעבר הייתה קיימת וועדה אזרחית עליונה שעוסקת בכל פעולה המשפיעה על שני הצדדים, אלא שהוועדה הזו כבר עשרים שנה לא התכנסה ולחל הזה נכנסה הרש"פ והחלה לבנות גם ליד עמיחי אבל גם ליד עפרה, ליד אריאל, ליד במעלה לבונה באתרים רבים נוספים ברחבי יהודה ושומרון.

"מאיתנו הישראלים דורשים לבנות בצמוד דופן או בתוך השטח בעוד הרשות הפלשתינית כובשת את השטח", אומר בוארון ומדגיש כי אמנם לכאורה מותר לפלשתינים לבנות בשטחי B אך הם לא מסתפקים בכך ובונים בשאר האזורים מתוך הבנה שהבניה היא שתקבע גבולות. כך נוצרות טבעות חנק סביב הישובים ובעמיחי מגיעה הבניה הערבית למרחק של חמישים מטרים מהישוב. "תחושת הביטחון והביטחון עצמו נפגעים".

"מתהווה כאן בעיה מאוד משמעותית ואנשי הציבור מבינים זאת. אוסלו יצר כאן בעיה אמתית", אומר בוארון ומזכיר כי אהוד ברק היה רמטכ"ל בתקופת אוסלו והוא שקבע שההסכם מלא חורים כמו גבינה שווייצרית וחורים אלה הם שמתבררים בין השאר בבניה הערבית הזו.

"אם ניתן לרש"פ לעשות ככל העולה על רוחה, מדינת ישראל מתקלפת מקלף המו"מ של השטח הפתוח. הרש"פ כובשת את כל השטח, נצמדת לישובים ולצירי תנועה וחונקת בטבעות חנק לא רק ב-15 ישובים כמו בהסכם טראמפ אלא בהרבה יותר. את זה לא רק אני אומר אלא גם אלוף הפיקוד", אומר בוארון ומשווה את הדברים למשל הצב והארנב. ישראל מהירה יותר אך היא נרדמת בעוד הצב מתקדם לאיטו וקובע עובדות בשטח.

האם ניתן לסמוך על נתניהו שיעשה את העבודה מול המגמה הזו? בוארון מספר כי מפגשים עם גדעון סער, השר אלי כהן, ניר ברקת וצחי הנגבי שינו את תפיסת עולמם להבנת הצורך בניהול השטח כולו ולא להסתפק בעיסוק בשטחי C. להערכתו מפגשים ועבודה הסברתית מול עוד שר ועוד שר יובילו לתוצאות שיגיעו עד לדרג המדיני שיקבל החלטה נכונה שמשמעה הקפאת מצב.

עוד נשאל בוארון כיצד קורה שלאחר עקירת ישובו, עמונה, וההיכרות עם קשיי ההתיישבות ותקופות ההקפאה, הוא עדיין תומך בנתניהו. בוארון מבהיר כי תמיכתו אינה נלהבת אלא מסוייגת. הוא גם מזכיר את החלטת נתניהו של לשריין נציג של ההתיישבות ביהודה ושומרון עד למקום 38 ברשימה, שם נמצא שבח שטרן. עם זאת הוא סבור שמדובר בסוגיה מורכבת וחשובה שרק ראש ממשלה הוא שיכול לתת לה מענה ולכן "אנחנו צריכים להיות על שולחן ראש הממשלה במלוא הכוח ולדרוש ממנו לפתור את הבעיה. אני שואל את עצמי איפה אוכל להשפיע עליו יותר, מתוך או מחוץ למפלגת השלטון. אני חושב שמהליכוד יש יותר סיכוי להיות חלק מהפירמה הזו שמנהלת את המדינה", הוא אומר ומבהיר כי היכולת להשפיע היא יותר במפלגה בה קיים מנגנון הפריימריז ולא במפלגה שממקמת בראשה אדם באופן שרירותי, גם אם מדובר באדם ראוי כדוגמת גדעון סער.