ארה"ב לצד ישראל: לבית הדין אין סמכות

מזכיר המדינה האמריקני פרסם הודעה חריפה התוקפת את התנהלות בית הדין בהאג. "הפלסטינים אינם מוכרים כמדינה ואינם צד בבית הדין"

ניצן קידר - ערוץ 7 , כ' באדר תשפ"א

ארה"ב לצד ישראל: לבית הדין אין סמכות-ערוץ 7
מזכיר המדינה אנתוני בלינקן
State Department Photo by Freddie Everett

ממשל ביידן יוצא להגנת ישראל ותוקף את החלטת בית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג לפתוח בחקירה נגד ישראל.

הלילה (חמישי) פרסם מזכיר המדינה אנתוני בלינקן גינוי חריף לבית הדין. "התובעת בהאג, אשר כהונתה מסתיימת ביוני, אישרה את פתיחת החקירה וארה"ב מתנגדת בתוקף להחלטה הזו ומאוכזבת מאוד ממנה".

"לבית הדין אין סמכות שיפוט בנושא זה. ישראל אינה צד בבית הדין ולא הסכימה מעולם לסמכותו. עולה חשש כבד מהניסיונות של אנשי בית הדין להפעיל בכוח את סמכותם על מדינת ישראל. הפלסטינים אינם מוכרים כמדינה ריבונית ולכן אינם יכולים להיות חברים בבית הדין או להאציל סמכות בו", קובע בלינקן.

לדבריו, "ההחלטה לא פתרה את הקשיים המשפטיים החמורים הנובעים בשימוש בסמכות בית הדין בהקשר הזה. מדובר בפערים גדולים מאוד שאין להם תשובה אמיתית".

"ארה"ב מחויבת להבטיח צדק ונטילת אחריות לפשעי מלחמה ברחבי העולם. אנחנו מכירים בתפקיד שבתי דין בינלאומיים כמו זה בהאג יכולים למלא - אם יחפשו אחרי היעדים הנכונים. גם בית הדין בהאג יודע את גבולות הסמכות שלו המושתתים על עקרונות יסוד של המשפט הבינלאומי שאותם יש לכבד", מציין מזכיר המדינה.

לדעתו, ההחלטה תפגע בסופו של דבר בפלסטינים. "ארצות הברית מאמינה כי השגת שלום בטוח ועתיד משגשג יותר עבור כל תושבי המזרח התיכון והפלסטינים בפרט בבניית גשרים וביצירת דרכים חדשות לדיאלוג ולא בפעולות שיפוטיות חד צדדיות המחמירות את המתח ופוגעות בניסיון לחזור לשולחן המשא ומתן".

"אנו נמשיך לקיים את מחויבותנו החזקה כלפי ישראל וביטחונה, לרבות על ידי התנגדות לפעולות המבקשות להפלות את ישראל בכל צורה ובאופן לא הוגן", סיכם בלינקן.

גם דניס רוס, ששימש כמתאם מיוחד למזרח התיכון בממשלו של נשיא ארצות הברית לשעבר ביל קלינטון, הגיב להחלטת בית הדין בהאג לפתוח בחקירה נגד ישראל.

"למרות שאין זה מפתיע, בית הדין הבינלאומי הודיע כי הוא פותח בחקירה נגד ישראל בחשד לפשעי מלחמה כלפי הפלסטינים. גם כאשר פשעי מלחמה ימשיכו במקומות אחרים באזור, בית הדן הבינלאומי יתמקד בנושא זה, שבו אין לו סמכות שיפוטית", כתב רוס בחשבון הטוויטר שלו.