"החלטה מוטעית שתפגע בתהליך השלום"

השגריר אלן בייקר, מומחה למשפט בינלאומי, מזכיר כי לבית הדין בהאג אין סמכות חוקית לדון בשטח שאינו ריבוני. "אין מדינה פלסטינית".

ניצן קידר - ערוץ 7 , כ' באדר תשפ"א

"החלטה מוטעית שתפגע בתהליך השלום"-ערוץ 7
בית הדין בהאג
צילום: רויטרס

השגריר אלן בייקר, מנהל המכון לדיפלומטיה ציבורית במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה ולשעבר היועץ המשפטי של משרד החוץ אומר כי החלטת בית הדין בהאג לפתוח בחקירה נגד ישראל היא חריגה מסמכותו של המוסד השיפוטי הבינלאומי.

"החלטת התובעת הראשית היוצאת של בית הדין הבינ"ל בחודשים האחרונים לכהונתה לפתוח בחקירה נגד מנהיגי ישראל וקציני צבא ההגנה לישראל אינה מוצדקת ומוטעית", אומר בייקר.

הוא גם מסביר את עמדתו. "אין מדינה פלסטינית – ולכן אין שטח פלסטיני ריבוני שעליו ניתן להפעיל את סמכות בית הדין וכן לפלסטינים אין מעמד חוקי מולו".

בייקר, חבר המשלחת הראשונה של ישראל להקמת בית הדין הבינלאומי טוען כי ההחלטה מערערת את העקרונות שבחוקת בית הדין ואת הכוונות של האנשים אשר עמלו לאורך השנים להקים גוף עצמאי במטרה לטפל בפשעים חמורים. "פתיחת החקירה היא שימוש לרעה בכוונת האבות המייסדים של בית המשפט".

"התובעת בהחלטתה המונעת ממניפולציות פוליטיות פלסטיניות, הופכת את בית הדין לגוף אנטי ישראלי נוסף".

בייקר, ממנסחי הסכמי אוסלו מסכם, "החלטת התובעת יכולה לפגוע בכל סיכוי לקדם את תהליך השלום בין ישראל לפלסטינים ועמודת בניגוד להסכמים עליהם חתמו הצדדים".