בג"ץ יכפה הענקת כשרות מהדרין?

סערת שירותי הכשרות בעיר קרית גת נמשכת, על רקע המאבק בין קייטרינג לי-בר לרב העיר הרב משה הבלין על הענקת תעודת "מהדרין" למסעדה

ערוץ 7 , כ' באדר תשפ"א

בג"ץ יכפה הענקת כשרות מהדרין?-ערוץ 7
הרב משה הבלין, רבה של קרית גת
צילום: מנדי ריזל

שופטי בג"ץ הוציאו אתמול (רביעי) צו על תנאי המחייב את הרבנות בקרית גת לנמק מדוע לא תוציא תעודת כשרות "מהדרין" לקייטרינג "לי-בר" הפועל בעיר.

ראשיתו של סכסוך הכשרות בהחלטתו של רב העיר, הרב משה הבלין, להתנות את הענקת תעודת הכשרות "למהדרין" לקייטרינג בבדיקה של יהדות העובדים במסעדה, ובהם כמה בני העדה האתיופית.

דרישת בדיקת היהדות נחשפה בכתבה ב'כאן', ותויגה כדרישה גזענית. בעקבות כך סירב הרב הבלין לתת לקייטרינג כשרות מהדרין, והעימות בין הקייטרינג לרב המקומי התחדד.

במסגרת ההליכים המשפטיים בעניין, ועל מנת למנוע טענות נגדו, החליט הרב הבלין שלא להעניק כלל תעודות כשרות "למהדרין" במסגרת הרבנות בקרית גת.

אולם בעלי הקייטרינג לא נואשו ועתרו לבג"ץ בדרישה שיחייב את הרב הרבנות בקרית גת להעניק תעודות כשרות למהדרין, ואף לחייב את הרבנות הראשית לישראל לקבוע כללים שיחייבו את הרבנויות המקומיות בכל הנוגע להענקת תעודות כשרות "למהדרין".

אתמול כאמור הוצא הצו על תנאי ובו נדרשו הרבנות הראשית והרבנות בקרית גת להשיב "מדוע לא ייקבע כי המשיבה 2 (הרבנות המקומית קרית גת) אינה רשאית להימנע באופן גורף ממתן תעודת כשרות למהדרין, באמצעות רב העיר או רב מוסמך אחר".

עוד ביקשו שופטי בג"ץ לנמק "מדוע לא תגבש המשיבה 1 (מועצת הרבנות הראשית) נהלי מהדרין ברורים ואחידים – על ההיבטים הכרוכים בכך אשר עלו בעתירה – אשר יחייבו את הרבנויות המקומיות בהפעלת סמכויותיהן לפי חוק איסור הונאה בכשרות, התשמ"ג-1983", וכן "מדוע לא ייבחן עניינה של העותרת 1 (הקייטרינג) מחדש, על רקע הנהלים שייקבעו".

עו"ד פרופ' אביעד הכהן המייצג את הרב משה הבלין רב העיר קרית גת ואת הרבנות המקומית התריע מפני האפשרות שבג"ץ יתערב בסוגייה, "מתן תעודת הכשר הוא נושא הלכתי מובהק שנתון לשיקול דעתו הבלעדי של רב העיר לפי דיני הכשרות. החוק לא מזכיר ולו ברמז מונח של 'מהדרין' והניסיון לכפות רבני עיר לתת תעודות כאלה מכוח פסק דין של בית המשפט הוא ניסיון להתערבות בוטה של גורם אזרחי-חילוני בענייני הלכה ופגיעה גם בחופש המצפון והדת".

"כבר בעבר נכשלו ניסיונות מעין אלה כישלון חרוץ. מפעל שיקבל הכשר מכוח פסק דין יהיה אולי כשר בהכשר הבג"ץ אך בוודאי לא בהכשר הבד"ץ וכל שומר כשרות ידיר רגליו ממנו", הוסיף.