בעלי משקל יתר? הקורונה מסוכנת לכם

מחקר: מרבית מקרי המוות מקורונה התרחשו במדינות בהן יש רמה גבוהה של אנשים בעלי משקל יתר. "לתת עדיפות לחיסונים לבעלי משקל יתר"

, כ' באדר תשפ"א

בעלי משקל יתר? הקורונה מסוכנת לכם-ערוץ 7
מחלקת טיפול נמרץ קורונה. ארכיון
צילום: איתן אלחדז/TPS

נגיף הקורונה מסוכן במיוחד לאנשים הסובלים מהשמנת יתר. כך עולה ממחקר חדש שפירסם האיגוד העולמי להשמנת יתר.

על פי הנתונים במחקר החדש, 2.2 מיליון מתוך 2.5 מיליון מקרי המוות שנרשמו עד היום ברחבי בעולם, התרחשו במדינות בהן יש רמה גבוהה של בעלי משקל יתר.

בעקבות הנתונים, קוראים ראשי האיגוד העולמי להשמנת יתר להעניק עדיפות לחיסונים של בעלי משקל עודף על מנת להפחית את הסכנה לפגיעת נגיף הקורונה בהם.

המחקר מגלה עוד כי מדינות כמו ארה"ב, איטליה, בריטניה ובלגיה, בהן מעל לחצי מהאוכלוסיה הבוגרת סובלת מהשמנת יתר, נרשמו אחוזי התמותה הגבוהים ביותר כתוצאה מנגיף הקורונה על פי גודל האוכלוסיה, מה שמצביע על קשר ישיר בין השמנת יתר לסיכון גבוה למוות מקורונה.

לעומת זאת, בוויאטנם, המדינה בעלת אחוזי השמנת היתר הלפני אחרונה בעולם, ישנו שיעור המוות הנמוך ביותר לגודל האוכלוסיה.

ד"ר טים לובשטיין, מחבר הדו"ח ששימש כיועץ לארגון הבריאות העולמי, אמר כי "היינו המומים לראות את הקשר הגבוה בין אחוז המבוגרים הסובלים מהשמנת יתר למספר מקרי המוות כתוצאה מקורונה. ידענו שיש בעיה במספר מדינות ברחבי העולם, אבל מצאנו שהיא עקבית להפליא בכל רחבי העולם מלבד כמה מדינות בהן נקטו צעדים על מנת להגן על בעלי השמנת יתר, כמו ניו זילנד איסלנד. אנו יודעים כעת שהשמנת יתר היא המגיפה הבאה".

גם מנכ"ל ארגון הבריאות העולמי, טדרוס ג'בריסוס, אמר כי יש קשר ברור בין השמנת יתר למוות מקורונה. "הקשר בין השמנת יתר לשיעורי התמותה מקורונה הוא ברור ומשכנע. השקעה בבריאות הציבור ופעולות בינלאומיות מתואמות להתמודדות עם שורשי השמנת היתר היא אחת הדרכים הטובות ביותר עבור מדינות לבנות חוסן במערכות הבריאות לאחר המגיפה. אנו קוראים לכל המדינות לנצל את הרגע הזה", אמר ג'בריסוס.