נדחתה העתירה נגד הנגשת מערת המכפלה: ניתן אור ירוק לתחילת השיפוץ

בית המשפט המחוזי דחה את העתירה נגד הנגשת מערת המכפלה בחברון על כל חלקיה, ופתח את הדרך לביצוע ההנגשה על ידי המנהל האזרחי

ערוץ 7 , כ' באדר תשפ"א

נדחתה העתירה נגד הנגשת מערת המכפלה: ניתן אור ירוק לתחילת השיפוץ-ערוץ 7
מערת המכפלה
צילום: דניאל עמירם

שופט בית המשפט המחוזי בירושלים, רם וינוגרד, דחה הבוקר (חמישי) את עתירת עיריית חברון וארגון השמאל הקיצוני "עמק שווה" נגד תכנית הנגשת מערת המכפלה בחברון.

השופט וינוגרד קבע כי לא נפל כל פגם בהחלטת המנהל האזרחי להפקיע את סמכויות עיריית חברון ולבצע תכנון של הנגשת המערה, מאחר שהעירייה נמנעה במשך שנים מלבצע בעצמה את תכנון וביצוע ההנגשה.

עוד קבע השופט וינוגרד כי הטענה לפיה ההנגשה תשרת רק את היהודים המגיעים למערה ולא את המוסלמים נסתרה על ידי נציגי המדינה.

לקראת פסק הדין המלא

"הטענה לפיה במקרה זה נועדו פעולות ההנגשה לשרת אך את האוכלוסיה היהודית אינה מדויקת עובדתית. מהנתונים שנמסרו לבית המשפט עולה כי בימי "החריג המוסלמי", בהם מתאפשרת הגישה למערת המכפלה למוסלמים בלבד, מבקרים במקום עשרות אלפי מוסלמים העושים שימוש בדרך הגישה מושא העתירה", ציין השופט.

"מספר רב של אנשים מהאוכלוסיה המוסלמית המקומית עושה שימוש בדרך הגישה מושא העתירה, והנגשתה תסייע באופן ישיר לאוכלוסיית האנשים עם המוגבלויות בקרב התושבים המוסלמים", הוסיף.

בפסק הדין ציין השופט כי הזכות לנגישות גוברת פעמים רבות על זכויות לגיטימיות אחרות, "בעת איזון בין זכות האדם עם המוגבלות להנגשה לבין זכויות אחרות, לא בנקל תהא ידן של זכויות אחרות על העליונה. אלה יידרשו להרים את הנטל להוכיח כי זכותם גוברת על זכויות אנשים עם מוגבלויות לכבוד ולשוויון".

לעצם העניין קבע השופט כי החלטות ועדת התכנון של המנהל האזרחי היו ענייניות, ונועדו למנוע ככל הניתן הן פגיעה באתר עצמו והן פגיעה בזכויותיה של עיריית חברון, ועל כן יש לדחות את העתירה על כל חלקיה, דבר הפותח את הדרך לביצוע ההנגשה.

שי גליק, מנכ"ל בצלמו, מסר "אחרי חמש שנים של מאבק שאיגד בתוכו את כל חלקי החברה הישראלית ניתן לברך ולקבוע שמדובר ביום היסטורי בו נקבע שיש ליהודים זכויות אדם גם בחברון. ביום זה הושלם כיבוש חברון ונקבע שלכל אדם יש זכות להגיע למערת המכפלה".

"אנחנו מברכים את כבוד השופט שהזדרז ופרסם פס"ד מיד לאחר הדיון. כמו כן אנחנו מודים לכל מי שפעל עד כה. כעת אנחנו קוראים למינהל האזרחי עוד היום תעלו עם טרקטור למקום ואל תתמהמהו ולו ביום אחד. ההנגשה חייבת לקרות ומיד", הוסיף.

ראש המועצה המקומית עודד רביבי בירך על דחיית העתירה. "אני מברך על פסק הדין שמביע חמלה ואנושיות כלפי מוגבלים יהודים, ערבים ונוצרים שמבקשים לבקר באתר קדוש כל כך", אמר. "צר לי שהדרך לאישור ההנגשה היתה עקלקלה ודרשה מאמץ גדול של ארגונים כמו בצלמו שהציפו פעם אחר פעם את הנושא".

הוא הוסיף: "רק אתמול בועידת 'הארץ' תקפתי את נציגי בצלם על כך שהם בחרו לשתוק בנושא, אולי אפילו להלחם בפעילות למען ההנגשה, והוספתי כי לו היו מתערבים לקדם ייתכן והיו זוכים לקצת יותר אהדה בציבוריות הישראלית".