פרופ' אשר כהן באולפן ערוץ 7: נתניהו יבוא עם קשית, בנט עם מטוש

פרופ' אשר כהן, מספר 15 בימינה, מתארח באולפן ערוץ 7, מדבר על הציונות הדתית וגווניה, על אחוז החסימה, ועל ספין ממשלת השמאל

עוזי ברוך - ערוץ 7 , כ' באדר תשפ"א

פרופ' אשר כהן, הממוקם במקום ה-15 ברשימת 'ימינה' לכנסת מספר בראיון לערוץ 7 על החלטתו להיכנס לביצה הפוליטית, על ההבדלים בין מפלגות הציונות הדתית ועל הסיכונים המיוחדים של מערכת הבחירות הנוכחית.

"אני מלמד במדעי המדינה כבר 30 שנה את הקורס 'יסודות המשטר והפוליטיקה בישראל' ולכן מצאתי לנכון לתרום קצת ממה שאני רואה מבחוץ על תפקוד המשטר והממשל", אומר פרופ' כהן.

על ההבדל בין 'ימינה' לבין 'תקווה חדשה' הכוללת גם היא אנשי ימין והתיישבות אומר כהן: "יש כאן מפלגה שהגיעו אליה מכל מיני מקומות, חלק מכחול לבן, חלק מדרך ארץ, חלק מהליכוד ומצאו סיסמא של רק לא ביבי עם נופך ימני ולכן אף אחד לא שואל אותם שאלות לעומת השאלות שנשאלים נציגי ימינה. הם שילמו את התשלום שלהם עם הרק לא ביבי. ההבדל עצום. כל אנשי ימינה באים מתחום מעשי שבו הם יכולים לתרום. לא מדובר בפוליטיקאים שהגיעו ממגוון מפלגות. מה יש להשוות בכלל?".

כשהוא נשאל על הטענה לפיה בנט בדרכו להקים ממשלת שמאל, מציין פרופ' כהן כי כמעט תמיד הרכב הממשלה לא תאם את ההצהרות שניתנו לפני הבחירות, הבטחות של מי יילך עם מי ומי לא ילך עם מי, והצהרות נתניהו להקמת ממשלות ימין הן שמוכיחות זאת לנוכח הקפדתו לחבור תמיד למישהו מהשמאל. "כל הדיבורים על ממשלת שמאל הם ספין אחד גדול, הן של סמוטריץ' והן של נתניהו".

"אין היתכנות לממשלת שמאל, ואני אומר זאת לא כמועמד 'ימינה' אלא כמרצה בפני סטודנטים. במדינת ישראל אין היתכנות לממשלת שמאל כי ביום בהיר וטוב במיוחד שבו כל מפלגות השמאל שמתנדנדות עוברות ומוסיפים לזה את יש עתיד מגיעים לשלושים מנדטים. לכל היותר יכולה לקום ממשלת ימין עם שותף כזה או אחר מהשמאל. זה ספין שנועד להציב את נתניהו ראש בראש מול לפיד".

על זהותה הפוליטית של הציונות הדתית אומר פרופ' כהן כי המציאות היא שאין ציונות דתית אחת אלא כמה ציוניות דתיות. "מדובר במגוון שנע בין החרד"ל לליבראל. ציוני דתי הוא כל מי שמקבל את הציונות כערך מרכזי של חייו וגם מקבל את הדת האורתודוקסית. מי שנכנס לתוך זה הוא ציוני דתי. רצינו שכל המגוון יהיה. במשך שנים כתבתי שבגלל הנושא הזה של כמה ציוניות דתיות אולי כדאי להתפצל ולמרות זאת כתבתי לפני כחודשיים בואו נלך ביחד ולא להגיע לוויכוחים ויריבויות האלה".

"אני מזכיר שההצעה הייתה נדיבה. נפתלי בנט הציע שלושה מקומות ריאליים בעשירייה הראשונה. סמוטריץ' סירב. אם מדברים על המיינסטרים אז שהציונות הדתית תסתכל על הרשימה של סמוטריץ ועל הרשימה של 'ימינה' ותחליט מי מייצג אותם יותר", אומר כהן.

על מיקומו של עו"ד איתמר בן גביר במפת הציונות הדתית אומר פרופ' כהן כי הבעיה שלו היא נושא הממלכתיות שכן בכל אפיקי הציונות הדתית הממלכתיות היא מאפיין מאוד חזק והדבר בא לידי ביטוי גם במשברים כמו בהתנתקות, "והדבר הזה לא נמצא אצל בן גביר", הוא אומר.

על מה שצפוי לעשות ראש הממשלה לקראת יום הבחירות, מה שמכונה משתה המנדטים של נתניהו מול מפלגות הימין, אומר פרופ' כהן כי מיקומו, 15, אינו משמעותי ברמה אישית אלא ברמה העקרונית שכן "מ-15 ומעלה נפתלי בנט יהיה ראש ממשלה. מתחת לזה זה יהיה תלוי בנסיבות פוליטיות".

"יש את הדימוי של הקשית, אבל הפעם יש שינוי לדימוי הזה. נפתלי בנט מגיע עם מטוש. הוא אחד הראשונים שיודע מהו מטוש, שמכיר את הבדיקות שהוא הציע ולא קיבלו וכו'. אם תיקח מטוש ותסתום איתו קשית מלמטה תראה שקשה מאוד לשאוב".

סוגיה נוספת שיש לתת עליה את הדעת והיא נוגעת למדעי המדינה היא סוגיית נוכחותם המורחבת של הישראלים בישראל ביום הבחירות בגלל הקורונה. נתון זה יכול מאוד לסכן מפלגות שנמצאות על גבול אחוז החסימה ופרופ' כהן מציין שהנתונים על כך אינם בנמצא, "זה דבר שיכול להיות מאוד מאוד משמעותי מבחינת אחוז ההצבעה כי יותר אנשים נמצאים פה וכל המדדים עולים. לא נשללת האפשרות שכל המספרים שאנחנו שומעים לא נכונים ואחוז החסימה יהיה מעל 150 אלף ויהיה קשה לעבור אותו".