מתיחות זהירה בין ארה"ב לסעודיה

הדו"ח האמריקאי המאשים את יורש העצר הסעודי ברצח העיתונאי ג'מאל חאשוקג'י יכול היה להביא לקרע, אך אינטרסים כלכליים וביטחוניים מונעים זאת.

שמעון כהן - ערוץ 7 , כ' באדר תשפ"א

מתיחות זהירה בין ארה"ב לסעודיה-ערוץ 7
מוחמד בן סלמאן
צילום: רויטרס

על המתיחות בין ארה"ב לסעודיה בעקבות הדו"ח האמריקאי הקובע כי יורש העצר הסעודי, מוחמד בן סלמאן, הוא האחראי הישיר לרצח העיתונאי ג'מאל חאשוקג'י, שוחחנו עם המזרחן ד"ר דרור מנור.

"חילופי השלטון בארה"ב יצרו מצב של רצון להבהיר את עמדת ארה"ב מול סעודיה בנושא הזה של היעלמות חאשוקג'י שהיה מתנגד משטר. לביידן יש עמדה שונה מזו של טראמפ שחשב שנכון לוותר לבן סלמאן למרות המעורבות שלו בדברים לא כשרים. ביידן החליט שהוא רוצה להילחם על העניין", אומר ד"ר מנור.

עם זאת מדגיש מנור כי על אף הרצון לעמוד מול בן סלמאן ארה"ב עדיין רוצה לראות בסעודיה גורם מוביל במזרח התיכון ושותפה למאבק עם האויב המשותף, הגרעין האיראני. להערכתו ברור גם לאמריקאים שבית המלוכה הסעודי ומועצת חכמי הדת שם לא יתערבו ולא יביאו להדחת בן סלמאן, גם במחיר של אי נעימות בעולם.

להערכתו של מנור השאיפה של ארה"ב היא עדיין להכניס סדר כלשהו בממלכה, ולהביא להחלפתו של בן סלמאן בנסיך נאיף שהודח לפני מספר שנים וכעת מצוי בכלא בעקבות החלטת בן סלמאן. הנסיך נאיף היה בקשרים טובים עם ארה"ב, עם ג'ורג' בוש הבן, עם אובמה ועם ה-CIA והוא שאמור היה לרשת את המלך סלמאן כשהיה חולה, אך "בן סלמאן קיבל סמכויות והדיח אותו כאילו בראשות אביו, מה שאכזב את האמריקאים".

"יש כאן קושי שארה"ב מנסה להערים על סעודיה אבל ניתן לשער שיגיעו להסדר. הם לא יוכלו להוביל להדחה של בן סלמאן והוא ימשיך להיות בקשרים טובים עם ארה"ב אירופה ואולי יגיע גם להסדר עם ישראל. ארה"ב צריכה את סעודיה בהקשר המאבק נגד איראן ולכן צפוי שיגיעו להסדר", אומר מנור ומזכיר כי בפעם האחרונה בה הודח מלך סעודי היה זה בשנת 64' כאשר המלך המושחת סעוד הודח על ידי הנסיך פייסל, אך הדחה זו הייתה מחוסר ברירה לנוכח הטלטלה האזורית שסעודיה הייתה מעורבת בה. כעת סעודיה נראית יציבה ומבוססת ושמרנית בסוגיית ההגנה על בית המלוכה, ולכן הדחה לא נראית באופק.

עוד מזכיר מנור כי בתקופת טראמפ "ארה"ב חתמה על הסכם חשוב כלכלית לשני הצדדים לאספקת מערכות נשק, מטוסים ומזל"טים. ארה"ב לא תרצה לטרפד את העסקה הזו ולהפסיד הרבה מאוד כסף וגם הסעודים מאוד מעוניינים במערכות האלה. לכן קשה להאמין שהעניין ירחיק לכת עד לכדי דרישת הדחה".