בית הדין בהאג
בית הדין בהאג צילום: רויטרס

על רקע החלטת בית הדין בהאג לחקור את התנהלותה של ישראל ביהודה שומרון ועזה כ"פשעי מלחמה", מספר עורך הדין ברק קדם בראיון לערוץ 7 על תביעה שהגיש לבית הדין בהאג נגד הנהגת הרש"פ על פשעים נגד האנושות ועינויים שהפעילה על אזרחיה.

"לפני כשנה וחצי הגשנו את התלונה", מספר עו"ד קדם. "אנחנו מייצגים כשישים איש, גברים ונשים פלשתינים שעונו על ידי הרש"פ, חלקם נרצחו, חלקם נאנסו, מדובר בעינויים קשים, תליות, חשיפה לקור, טפטופי שעווה על הגוף ועוד פרטים קשים שלא כדאי לפרט". את העדויות על המעשים הקשים ריכז משרדו של קדם והן הוגשו כתביעה בבית הדין בהאג.

"כולם עברו את אותן שיטות עינוי, מה שבהחלט מראה שלא מדובר בסאדיסטיות מקרית של אדם אחד, אלא בשיטה סדורה", אומר קדם ומציין כי התלונה לבית הדין בהאג היא נגד יו"ר הרש"פ, אבו מאזן, באופן אישי שכן "תביעה פלילית חייבת להיות נגד אדם ספציפי, כי אי אפשר להכניס רשות או מדינה לכלא".

"הוכחנו שיש הכוונה מלמעלה", אומר עו"ד קדם המבהיר כי מיקומו של אבו מאזן בראש הפירמידה הפלשתינית הוא זה שהפך אותו יעד לתלונה המשפטית נגדו. "יש לו אחריות על כל מה שקורה ולא יתכן שהוא לא ידע על מה שקורה", אומר קדם ומציין כי בנוסף "אדם ספציפי שהיה קשור לזה הוא ג'יבריל רג'וב", מי שהיה בעבר ראש הביטחון המסכל של הרש"פ וכיום הוא יו"ר ההתאחדות לכדורגל שם.

על העובדה שמשרדו הוא שתבע את הרש"פ ולא מדינת ישראל עצמה, אומר עו"ד קדם כי לישראל כמדינה לא הייתה אפשרות לתבוע את הרש"פ שכן בכך היא הייתה מכירה בסמכותו, מה שהיה הופך אותה לכזו שניתן לתבוע אותה. מאחר וישראל הרשמית, שאינה חברה בבית הדין בהאג, טוענת שלבית הדין אין סמכות לדון בענייניה היא אינה יכולה להיות גם צד תובע מול בית דין זה. לעומת זאת משרד עורכי דין עצמאי יכול להיות צד תובע בדיון שכזה.

לפי שעה התלונה שהגיש משרדו של עו"ד קדם נמצאת בהמתנה ולטעמו של קדם מדובר בעוד הוכחה לצביעותו של בית הדין בהאג שבוחר להתעלם מהמעשים המוכחים של הרש"פ נגד אזרחי הרשות, מעשים שנעשים ללא אילוץ של סכנת חיים או מצב לחימה, ולעומת זאת לפתוח בחקירה על כל כדור שנורה על ידי חייל ישראלי.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו