מה צריך לדעת על רכבי פלאג אין היבריד

היכרות עם סוגים שונים של מכוניות היברידיות היא תנאי לניצול היתרונות שלהן. בנוסף, ניתן לראות באופן ברור את הערך המוסף של הרכבים

תוכן שיווקי , כ' באדר תשפ"א

מה צריך לדעת על רכבי פלאג אין היבריד-ערוץ 7
רכב היברידי
צילום: ISTOCK

נתונים רשמיים של איגוד יבואני הרכב הישראלי במחצית הראשונה של 2019 מצליחים לאשש את התחושה שיש לכל מי שמסתכל על הכביש: המכונית הכי נמכרת בארץ היא היברידית.

זה קורה בגלל שמדובר על מכוניות ידידותיות לאיכות הסביבה שמפחיתות פליטת פחמן דוח חמצני, בגלל שהן חוסכות בדלק ומשום שהן נעימות ושקטות לנסיעה. בנוסף, יש עליהן פחות מיסי קניה ביחס למכוניות מבוססות מנוע בנזין או דיזל.

הבעיה היחידה היא שלא בטוח שכולנו מבינים מה בעצם ההבדל בין דגמי המכוניות ההיברידיות. בניגוד למה שנהוג לחשוב, לא כל המכוניות מציעות את אותו מפרט או אפילו נשענות על אותה שיטת פעולה. אם רוצים לקנות מכונית כזו, צריך בעיקר להכיר את הערך המוסף של רכב היברידי פלאג אין ואת היתרונות שלו ביחס למתחרים.

מה ההבדל בין מכוניות היברידיות שונות?

מכונית היברידית רגילה מצוידת במנוע בנזין וגם במנוע עזר חשמלי. זה למעשה מקור המושג "היברידי", או "יצור כלאיים", כי המטרה היא להגיע למצב שבו המנוע החשמלי מחזק את מנוע הבנזין ומאפשר לו לעבוד פחות קשה. בחלק מהמקרים המנוע החשמלי נתרם להנעת המכונית ואז אין בכלל שריפה של דלק, בעוד במקרים אחרים הוא אחראי רק על תוספת כוח למנוע הרגיל.

מכונית פלאג אין היא גם כן מכונית היברידית, אבל עם סוללה יותר גדולה שיכולה להכיל יותר אנרגיה. ברוב המקרים, במכוניות היברידיות פלאג אין יש גם מנוע חשמלי חזק יותר שמשפר את הביצועים. בנוסף, מכוניות כאלה מאפשרות הטענה באמצעות שקע חשמלי וחיבור לעמדת טעינה ייעודית. התוצאה היא טווח נסיעה של כמה עשרות קילומטרים, ללא כל צורך בשימוש בדלק ובמנוע הבנזין המסורתי.

לשם השוואה, יש גם מכוניות "היברידי לייט", שבהן אין מנוע חשמלי גדול אבל יש סוללה. כמו במכונית היברידית רגילה, גם דגמי הלייט אוגרים אנרגיה בשעת בלימה ונסיעה, אבל הדגש הוא על העברתה למערכת החשמל כדי לאפשר למנוע הבנזין זמני הדממה ארוכים יותר – כמו למשל בפקקים ורמזורים.

מה היתרונות של רכב פלאג אין?

היתרון הכי משמעותי של מכונית פלאג אין היברידית לעומת מכונית חשמלית בא לידי ביטוי בטווח הנסיעה. בעוד מכונית חשמלית מלאה לא יכולה לעבוד ללא טעינה אחרי מספר מסוים של קילומטרים, עם מכונית פלאג אין לא קיימת בעיה כזאת: מנוע הבנזין מתחיל לעבוד, המכונית הופכת להיות היברידית רגילה ואפשר להמשיך לנסוע גם על בנזין או סולר.

במילים אחרות, מכונית היברידית פלאג אין פותרת את בעיות הטווח ומונעת חרדה. זה הופך אותה לפתרון המועדף על מי שיוצא מהבית בבוקר וחוזר רק בערב אחרי הרבה סידורים או מרחק נסיעה ארוך, או עבור בעלי משפחות שיוצאים לטייל לעיתים קרובות ולא רוצים להיות תלויים בעמדות טעינה ייעודיות.

כל מה שישראלים צריכים – ברכב אחד

רכבי פלאג אין הייבריד מצליחים לרכז את כל היתרונות שחשובים לישראלים. במדינה קטנה כמו ישראל, אפשר להשתמש ברכבים כאלה כמעט בלי לצרוך דלק וללא דאגות.

כמו כן, האקלים בארץ מאריך את חיי הסוללה, מונע בלאי ומצמצם הוצאות תחזוקה. אם מוסיפים לזה מיסוי נוח שמעודד נסיעה על רכבים ירוקים, מקבלים מתכון לרכב חשמלי עם ערך אקולוגי.