יועז הנדל באולפן ערוץ 7: "לא בג"ץ אשם, נתניהו אשם"

ח"כ הנדל מטיל שורת האשמות קשות לפתחו של ראש הממשלה, החל מחוסר המשילות בנגב ובגליל, דרך בג"צ הרפורמים ועד היחס לתושבי יו"ש.

יוני קמפינסקי - ערוץ 7 , כ' באדר תשפ"א

שר התקשורת לשעבר, חבר הכנסת יועז הנדל (תקווה חדשה), התארח באולפן ערוץ 7 לשיחה על מכלול סוגיות ואתגרים ונראה שבעיניו כולם מובילים לאזלת ידו השלטונית של נתניהו.

השיחה עם ח"כ הנדל נפתחת בסוגיית החלטת בג"ץ להכיר בגיור הרפורמי והנדל רואה בכך מקרה קלאסי של חוסר קבלת החלטות כמו באירועים אחרים של ממשלת נתניהו.

"אנחנו תומכים במתווה ניסים. אז מה אם יש אי הסכמות מסוימות מצד החרדים? אבל נתניהו בחר כרגיל לא לעשות כלום. זה מזכיר את נתיב האבות שגם שם המדינה לא רצתה להחליט ואז בג"ץ החליט ומה עושים אז? מאשימים את בג"ץ. זה מזכיר כמעט כל סוגיה שיש בישראל ולא רוצים להחליט בה".

הנדל רואה כך גם את סוגיית הבניה הבלתי חוקית בנגב, סוגיה שבה הוחלט שלא להחליט אם לקבל את מתווה בגין, "ומאז עוד 4000 מבנים בלתי חוקיים בשנה. כשלא מחליטים זו החלטה הכי גרועה. זו לא אשמת בג"ץ. זו אשמת נתניהו".

הנדל מוסיף להפנות אצבע מאשימה לעבר נתניהו גם בסוגיית ההתנהלות הכוללת מול בית המשפט. "בכל פעם שהוא מזהה אתגר אמתי לעתיד מדינת ישראל הוא מתעלם ונותן לאחרים להתעסק בזה. התוצאות הם חוסר המשילות בנגב והגליל. זה שהזדכנו על הביטחון בנגב ובגליל זו טמינת הראש בחול".

לדברי הנדל כשהוא מדבר על ריבונות ומשילות הוא אינו מדבר רק על יהודה ושומרון אלא על הארץ כולה. "אני רוצה קודם כל שנפתור את הבעיות כאן", הוא אומר ובהתייחס לעמדותיו של בכיר מפלגתו, בני בגין, על מערכת המשפט הוא אומר כי אחרים כדוגמת סמוטריץ' דיברו רבות על רפורמות במערכת המשפט אך לא הובילו לצעד מעשי כלשהו. כך גם נתניהו שהחל לעסוק בסוגייה המשפטית רק כאשר זו הגיעה עד אליו.

"אני לא מאמין במונח ימין מלא, כי אם ימין מלא זה להזדכות על הביטחון בנגב ובגליל, לאבד משילות בדרום תל אביב ובאבדן האדמות ברחבי הארץ... אני נותן לנתניהו קרדיט מלא על החיסונים אבל זה לא הכול", אומר ח"כ הנדל.

לטעמו החזרת המשילות מתחילה בהצבת הסוגיה בראש סדר העדיפות הממשלתי ולאחר מכן להקצות משאבים ולשנות חקיקה ובהמשך גם בקרה על מערכת המשפט והשופטים. לדבריו האחריות על מכלול הליקויים מוטלת על כתפי נתניהו ומי שחש זאת הם תושבי הנגב הגליל ורמלה.

על הירידה במצבה של מפלגתו בסקרים אומר הנדל כי צפויה הייתה ירידה לאחר ה"פיק" של תחילת דרכה של המפלגה, אך הוא גאה במאות האלפים שמאמינים בדרכה של המפלגה. "יש עכשיו שלושה שבועות שבהם צריך לעבוד קשב מאוד כדי להביא עוד ועוד מנדטים. יש הרבה מתלבטים באזור חיוג שלנו, רוצים שינוי במדינת ישראל".

לטעמו של הנדל נפתלי בנט יהיה שותף בכיר בממשלה של סער, "אין ספק בזה", הוא קובע ומוסיף: "יאיר לפיד לא יכול להיות ראש ממשלה כי אין לו מספיק ממליצים. הוא לא יקבל את קולות הימין ובנט לא יקבל את קולות השמאל. לנתניהו יש מסלול אחד עם בנט, הציונות הדתית והחרדים ולנו יש כמה מסלולים ומי שיש יותר מסלולים יכול לנהל מו"מ".

והיה אם האופציות יהיו בחירות נוספות או ישיבה בממשלת נתניהו? "אני הייתי זה שדחף לממשלת אחדות ובמבחן התוצאה אנחנו בבחירות רביעיות בתוך שנתיים. אפשר להאשים את כולם, אבל אין תקציב כבר שלוש שנים, עמותות פושטות את הרגל, רשויות מתחננות לכסף. הם במצב כאוטי ויש גם פילוג בעם", אומר הנדל המזכיר גם את החמצת הריבונות בבקעת הירדן למרות תמיכתו שלו.

"צריך לרדת מהאתוס של בנימין נתניהו שלא מוביל להתקדמות אלא להיתקעות ורואים זאת במבחן התוצאה", אומר הנדל וכשהו נשאל על מעבריו ממפלגה למפלגה הוא משיב ותוקף את מי שמשנה את עמדותיו, בעד ונגד פינוי ישובים, וגם כאן האצבע מופנית לעבר בנימין נתניהו בתקופת ההתנתקות. "לא רציני להחליף את הדעות והעמדות שלך. לי יש עמדות שנאמרו לפני חמש ועשר שנים והן נשארו אותו דבר".

על ההתיישבות הצעירה אומר הנדל כי כשנכנס למשרד התקשורת גילה שאין להתיישבות הצעירה אינטרנט כי לבזק אין רישיון כלל ביהודה ושומרון. "לא הגעתי על תקן פותר הבעיות של איו"ש, למרות שאני מחובר, אבל בתהליך מאוד קצר נתתי רישיון לבזק ביהודה ושומרון ופתאום הם צריכים לעמוד בתנאי שרות ומי שגר ביהודה ושומרון צריך לקבל את אותו שירות כמו בתל אביב. אז במקום הצהרות נתניהו שהוא לא מימש, צריך לייצר נורמליזציה בישובים ובהתיישבות הצעירה".

עוד מתייחס הנדל להתמודדות עם הקורונה וקובע כי הבעיה המרכזית היא חוסר האמון הציבורי שנוצר בעקבות קבלת החלטות באופן לא ענייני מצידו של נתניהו. "הקורונה חשפה את כל המחלות שלנו, את האוטונומיה באזורים מסוימים בישראל, את בעיות תשתיות התקשורת, את בעיות הבריאות הציבורית, בעיות שנוגעות לכל הארץ וכל המגזרים וכשעסוקים בהישרדות אישית זה לא קורה ולכן ישראל זקוקה לשינוי שיכול לקרות רק על ידי גדעון סער".