בצלאל סמוטריץ': בלי לתקן את מערכת המשפט אין משמעות לממשלה ימנית

יו"ר מפלגת 'הציונות הדתית' בצלאל סמוטריץ' לערוץ 7: אנחנו באיחור רב במאבק מול הרש"פ על הקרקעות. יש לפעול מיידית, אך כבסיס לכל נדרש התיקון במערכת המשפט.

עוזי ברוך - ערוץ 7 , כ' באדר תשפ"א

יו"ר מפלגת הציונות הדתית, חבר הכנסת בצלאל סמוטריץ', סייר היום (חמישי) בגוש עציון. על התובנות העולות מהסיור סביב סוגיית המאבק על קרקעות ביהודה ושומרון הוא מספר בראיון לערוץ 7.

"המאבק הזה מנוהל היום באופן חד צדדי. ברשות הפלשתיני הדבר מתנהל כמו מבצע צבאי עם משרד ייעודי והמון תקציב כוח אדם והשקעה ומנגד אזלת יד כמעט מוחלטת של הצד הישראלי", אומר סמוטריץ'.

לדבריו הטיפול הנדרש צריך לכלול גם שלב של סור מרע וגם שלב של עשה טוב. "דרושה הרבה אכיפה מול התופעות האלה וכמובן בנייה והתפתחות, חוות וחקלאות. יש הרבה מה לעשות", הוא אומר. "אפרת שהיא לב גוש עציון ונמצאת בקונצנזוס והמאבק הזה מנוהל כאן, לא בשוליים ולא בחצר האחורית, בניסיון להצר את צעדיה של ההתיישבות ולהשתלט על כל המרחבים שיאפשרו התפתחות עתידית".

לטעמו של סמוטריץ' אמנם ישראל מאחרת מאוד בקרב הזה אך מוטב מאוחר מאשר לעולם לא, כלשונו. סמוטריץ' אינו עושה הנחות להתנהלותה של ממשלת נתניהו בסוגיה זו ואומר: "יש לנו ביקורת קשה בעניין הזה על נתניהו והליכוד ונדרוש בהסכמים הקואליציוניים הקמה של רשות מיוחדת להסדרת ההתיישבות הצעירה בדיוק כמו שיש רשות להסדרת ההתיישבות הבדואית בנגב עם סמכויות תפקידים ותקציבים".

"נדרשת כאן השלמת פערים מאוד משמעותית", קובע סמוטריץ' ומזכיר את מצבה של ההתיישבות הצעירה אליה לא מגיעים שירותים בסיסיים כמו מים וחשמל מוסדרים. עוד הוא מזכיר את הצעת המחליטים שנבלמה על ידי שר הביטחון, בני גנץ, לאחר הסכמה שהתקבלה כבר בממשלה.

באשר לסקרים המנבאים למפלגתו חמישה מנדטים אומר סמוטריץ' כי מפלגתו אינה מסתפקת בכך והיא עמלה כעת על המנדטים השישי השביעי ועולי מעבר לכך. "יש מפלגה אחת בלבד שיש בה גם מחויבות לציונות הדתית, כציבור כדרך כמפעלים וגם מתחייבת לשבת רק בממשלת ימין ולא ללכת להרפתקאות עם מפלגות מהשמאל. צריך לזכור שעם מפלגות מהשמאל אי אפשר לממש את ערכי הציונות הדתית, לא בנושאי הזהות היהודית, לא בהתיישבות, לא בנגב והגליל, לא בהוצאת המסתננים ולא בתיקונים הנדרשים במערכת המשפט".

"בלי לתקן את מערכת המשפט אין משמעות לממשלה ימנית. אי אפשר יהיה להסדיר את ההיישבות כי בג"ץ יפסול, אי אפשר יהיה להוציא את המסתננים כי בג"ץ יפסול ואי אפשר יהיה לשמור על הזהות היהודית כי בג"ץ מכיר ברפורמים ויש עוד עתירות רבות. את זה אי אפשר לעשות עם יאיר לפיד מירב מיכאלי וניצן הורביץ".

בהתייחס להחלטת בית הדין בהאג אומר סמוטריץ' כי מדובר בהחלטה אנטישמית שנובעת משנאת ישראל והתקבלה על ידי פוליטיקאים בגלימות, כהגדרתו. "צריך לזכור שמי שמחולל את האירוע הזה היא הרשות הפלשתינית שחיה על הכידונים שלנו ואנחנו מנשימים אותה מלאכותית. לא יתכן שאנחנו מקיימים את הרשות הזו והיא בא בעת משתמשת בכך כדי לקדם לוחמה משפטית נגדנו. דרושות סנקציות מיידיות נגד הנהגת הרשות הזו עד כדי מיטוטה. אם לא יהיו תובעים לא יהיה הליך ולא יהיו חקירות".

עוד הוא מוסיף ומזהיר ממה שעלול להתקבל בזירה הבינלאומית כהודאה במקצת מצידה של ישראל במידה וזו תשנה את מדיניותה בשטח. משום כך הוא קורא לפנות את חאן אל אחמר מיידית, להסדיר את ההתיישבות הצעירה מיידית ובהתאם להמשיך ולפתח את ההתיישבות כדי שיהיה ברור שישראל כופרת בסמכות בית הדין וגם בעילת התביעה נגד ישראל.