ח"כ מתן כהנא: עזבו את בג"ץ, הפוליטיקאים החרדים ומי שיישר איתם קו אשמים בפסיקת הגיור

מתן כהנא על בג"ץ הגיור: "אני רוצה להיות מאוד נחרץ וברור. הפעם אני מפנה את האצבע המאשימה באופן ברור אל הפוליטיקאים החרדים ומי שיישר איתם קו".

יהונתן גוטליב - ערוץ 7 , כ' באדר תשפ"א

ח"כ מתן כהנא (ימינה) האשים היום (חמישי) בכנס של 'המכון הישראלי לדמוקרטיה' ו'מקור ראשון' את הפוליטיקאים החרדים ואת ח"כ בצלאל וסמוטריץ' בפסיקת בג"ץ המכירה בגיור רפורמי שנעשה בישראל לעניין חוק השבות.

"אני רוצה להיות מאוד נחרץ וברור", אמר ח"כ כהנא. "הפעם אני מפנה את האצבע המאשימה באופן ברור אל הפוליטיקאים החרדים ומי שיישר איתם קו".

"אני כבר שנה מתריע על זה", אמר. "מי שנלחם במתווה ניסים הוליך אותנו בעיניים פקוחות לתוך התהום הזו של קבלת גיורים רפורמים במדינת ישראל. אני כבר שנה מכתת את רגלי והולך לגדולי רבני הציונות הדתית והם אומרים לי כל פעם שהדרך למנוע גיורים רפורמים היא לקדם את מתווה ניסים".

"לצערי היו מהציבור שלנו, בצלאל סמוטריץ', שיישרו קו עם הגישה החרדית והפנו עורף לרבני הציונות הדתית בתוכם הרב דרוקמן", הוסיף. "כשאני קראתי להתקדם עם מתווה ניסים אחרי שישבתי עם הרב דרוקמן והוא הנחה אותי להתקדם בדרך הזו, בצלאל סמוטריץ' אמר 'מתן כהנא טועה. דרעי צודק'".

"מי שהלך בגישה החרדית הזו. פשוט הצעיד אותנו לתוך התהום הזו. מי שהלך בגישת הכל או לא כלום, נשאר בלי כלום. אני הולך עם גדולי רבני הציונות הדתית. יד ביד עם מתווה ניסים ויש כאלו שפשוט קבלו את הגישה החרדית והרסו את הכל. עזבו את בג"ץ. מי שאשם אלו הפוליטיקאים החרדים ומי שהצטרף אליהם", כך ח"כ כהנא.

בתחילת השבוע התייחס ח"כ סמוטריץ' לטענות נגדו בעניין בג"ץ הגיור. הוא כתב בחשבון הטוויטר שלו: "כשישבתי עשרות שעות על מתווה ניסים, גם עם הרב דרוקמן, כדי לגבש הערות ותיקונים מוסכמים עליו, מתן עוד לא היה חבר כנסת. הרב דרוקמן, וכמוהו הרב אריאל ורוב מניין ובניין רבני הציונות הדתית דורשים להכניס תיקונים במתווה ניסים כדי לוודא שנשמרת סמכותה של הרבנות הראשית בקביעת פסיקה הלכתית ממלכתית אחידה בסוגיות הגיור".

לדבריו, "חוק הגיור הממלכתי שדרשתי לקדם בחודשים האחרונים, כשידענו שפסק הדין הזה כתוב כבר, לא סותר את המשך הדיון על אופיו של מערך הגיור הממלכתי, ובכלל זה מתווה ניסים מתוקן, ונועד למנוע את פסק הדין הזה ולהבהיר שבישראל יוכרו רק גיורים ממלכתיים. זה צעד הכרחי שצריך יהיה להעביר בממשלה הבאה מיד עם הקמתה. כאמור, אפשר וצריך יהיה להמשיך לדון ולגבש הסכמות לגבי אופיו והתנהלותו של אותו מערך גיור ממלכתי שיתנהל על פי ההלכה היהודית האורתודוקסית".