בנט בראיון ל"גשר"
בנט בראיון ל"גשר" צילום: גשר

יו"ר מפלגת ימינה ושר הביטחון לשעבר נפתלי בנט התראיין הערב (חמישי) לסדרת הראיונות "גשר לבחירות" של ארגון גשר ודיבר בהרחבה על ניהול משבר הקורונה של ראש הממשלה בנימין נתניהו, יאיר לפיד, בג"צ, השסע החברתי, בצלאל סמוטריץ' ויהדות התפוצות.

בנט פתח את דבריו במתקפה על יו"ר יש עתיד: "האמת צריכה להיאמר - יאיר לפיד גרם לקיטוב איום ונורא בחברה הישראלית, הוא פילג פה בלי הפסקה בעשר שנים האחרונות, וגרם לקיטוב איום ונורא בחברה הישראלית.

''לפיד הסביר בגירוש מגוש קטיף שזה בא ללמד את הציונות הדתית לקח, הוא זה שפעם אחר פעם הסית נגד הציבור החרדי, לא פתר כלום, רק הוסיף בעיות. הוא לא הדמות שעם ישראל צריך כראש ממשלה. כשר חינוך דאגתי לכל ילדי ישראל – כולם היו ילדי, חרדים, חילונים, מסורתיים. כך אעשה גם כראש הממשלה".

על נושא ה'ישיבה' עם לפיד בממשלה אחת אמר בנט, "המטרה מבחינתי זה החלפה של נתניהו במחנה הלאומי. אני לא מחרים את לפיד, אבל הוא לא יכול להיות ראש הממשלה מכיוון שרוב העם במחנה השני".

בנט על לפיד: פילג את ישראל וגרם לקיטוב איום ונורא

בנט הגיב על דברי רה"מ נתניהו בפוקס ניוז, ולפיהם ישראל ניצחה את הקורונה. "זה שקר מוחלט לומר שאנחנו נהיה המדינה הראשונה שתצא מהקורונה. איך אפשר להגיד שאנחנו נצא ראשונים כשיש צעירים שנדבקים ומתים, רק אתמול מתו 15 אנשים מקורונה. הכלכלה בחורבן מוחלט. בטייוואן ובניו זילנד יצאו מהקורונה, אין אצלם כמעט מתים. באיזה יקום אלטרנטיבי הוא חי כדי להגיד שזו הצלחה? החיסונים? זה מצוין, אבל זו לא יכולה להיות האסטרטגיה היחידה. מה שקרה פה עם נתב"ג והכנסת המוטציות זה מחדל עצום. חבורת החלמאים הזו תיזכר לדיראון עולם בהיסטוריה של מדינת ישראל, היא צריכה ללכת לאשפה".

עוד הוסיף בנט: "אני לא הולך עם ביבי, צריך להחליף אותו. חייבים להחליף אותו כדי לייצר שינוי, העסק פה תקוע. אני לא הולך להתעסק במיקרו. מדינת ישראל תקועה, נתניהו כבודו במקומו מונח, תרם 32 שנה, כל מנהיג צריך לדעת מתי להעביר את המקל. אני אנהיג את מדינת ישראל, זה התפקיד הכי קשה בעולם. לכידות חברתית, כלכלה, המאבק עם איראן. אני אעשה עבודה הרבה יותר טובה מנתניהו בעיקר בנושאי פנים. בלכידות חברתית, בכלכלה, בביטחון כמו ההשתלטות של כנופיות בנגב. אי אפשר ככה, צריך להבין שהגיע הזמן להחליף את נתניהו וזה יקרה רק מהימין".

לשאלה כיצד יצליח לחבר בין המגזרים השונים ולגשר על השסע החברתי שהתרחב בקורונה, ענה: "זה נכון שיש בעיה בקצוות, והקצוות תמיד יותר רועשים. אין ספור משפחות חילוניות ומסורתיות רוצות אבא ואמא של שבת ומכבדות את הקידוש, אבל מתנגדות לכפייה דתית. אנחנו בעידן שיש תחרות לקצה, מי שקיצוני הוא יותר גבר. פה התפקיד שלנו כמנהיגים זה להיות טובים. כדי לחבר את העם לא צריך קבינט פיוס או תוכניות גרנדיוזיות – כל מה שצריך זו הנהגה אוהבת אדם".

בנט אף סיפק אמירה מפתיעה בעניין עמדתו לגבי מערכת המשפט ולשאלה האם אתה מרגיש שבג"צ מייצג אותך? "בג"צ? בכלל לא. במשך 30 שנות אהרן ברק ורוחו, שחולל את המהפכה החוקתית, נהיה נתק עצום בין הקונצנזוס הישראלי הפטריוטי לבין השופטים בבג"צ, לכן ציבור רב מרגיש שהוא נחטף.

''בג"צ לא אמור כל יום לעשות בחירות בציבור, מאידך גם לא ראוי שהוא בכוח יכפה את הערכים המאוד מסוימים שלו, שהם ערכי שמאל יחסית קיצוני. לכן הזעם הציבורי קיים, אבל לא צריך להרוס את בג"צ, אלא לתקן את מערכת המשפט".

יו"ר ימינה התייחס גם להצעת החוק שיזמה עומר ינקלביץ', ולפיה הממשלה צריכה להתייעץ עם נציגי יהדות התפוצות על אף שהם אינם חיים פה: "מדינת ישראל היא בעצם שני דברים – מדינת יהודי כל העולם, לכל יהודי בעולם יש מניה במדינה שלנו גם אם לא היה פה. ומדינה ישראל היא מדינה של כלל האזרחים שחיים בה, יהודים, ערבים. כראש ממשלה יהיו לי שני כובעים – הרגיל זה ראש ממשלת ישראל, אבל ראש הממשלה צריך להיות מנהיג יהדות העולם כולו. האם צריך דיאלוג משמעותי עם יהודי העולם? לבנות ייעוד משותף? בוודאי. לא אמרתי כן או לא להצעה של ינקלביץ', אני שירתי כל חיי בצה"ל ונלחמתי וברור שלא מקובל שמי שלא פה יקבל פה החלטות, אבל מצד שני ארץ ישראל שייכת לכל היהודים – כל הדורות לפנינו וכל הדורות אחרינו. אי אפשר להתכחש לזה. ארץ ישראל שייכת לכל יהודי באשר הוא ולכן יש את חוק השבות.

''תכף יהיו פה יותר יהודים מאשר בכל הגולה, זה יהיה לדעתי פעם ראשונה מאז שלמה המלך. זה חתיכת אירוע, זו אחריות. האחריות שלי לשמור על כל יהודי בארץ וגם לדאוג ליהודי שגר בלטביה, בגדד או ארה"ב. זו התפיסה שלי כמי שמתכוון להנהיג את מדינת ישראל".

על הקשר עם סמוטריץ' והציונות הדתית אמר בנט: "אני מכבד את בצלאל, הוא החליט לפצל ולצאת לדרכו. זו זכותו. מאז אני כל הזמן מותקף, אבל ממשיך בדרך שלי. התפיסה שלי מסתכלת החוצה. כשהלכתי לשרת בסיירת מטכ"ל, לא הייתי רק עם דתיים, כשהייתי מ"פ ומנכ"ל בהייטק, לא הייתי מפקד או מנהל רק של הדתיים. באתי למפלגה דתית אבל עם חזון ברור. החזון שלי היה להיפתח, לא להיכנס פנימה לתוך מגזר. כדי לשגשג במדינה צריך להיפתח.

''אני דתי, שומר מצוות, אורתודוכסי. אני לא מושלם. אני לא בא טעון לדיאלוג. העובדה שלא כולנו דומים ובאותן עמדות היא בריאה, זה גורם לחשוב פעמיים, לבחון את עצמנו. יש לנו שלושה וקטורים – ימין, חרדים, שמאל. זה לא רע. רק ביחד אנחנו שלמים, לכן אנחנו זקוקים לכל הווקטורים האלה".

למה דווקא אתה תצליח להפוך את המגזרים השונים ממתעמתים לעמיתים? "כי אני אוהב, אני אוהב את העם שלי. יש בי אהבה. אני פשוט אוהב אנשים, את העם היהודי. כשכואב פה למישהו כואב לי, כשמישהו פה במצוקה, אני מרגיש מצוקה. זאת מנהיגות שמטפלת בנושאים של מעלה כמו איראן וביטחון המדינה וכו' וגם לראות אדם. הייתי מאושפז לפני חצי שנה עם ניתוח גב, היה שם רופא ערבי, אחות חרדית, הם הצילו אותי. אני לא בעד לעמעם זהויות. ממש לא. אני לא רוצה שנהיה דומים, טוב לי שכל אחד שונה.

''לא נרקוד בישיבות ממשלה, אבל ברגע שזאת האווירה, נוכל להיות הרבה יותר מכילים ומקשיבים. לא נצליח לפתור את כל הבעיות פה, אף אחד פה לא יוותר על מדינה טובה, ונוריש גם לילדים שתהיה גם להם עבודה".