עו"ד עמית חדד
עו"ד עמית חדד צילום: Yonatan Sindel/Flash90

ישיבת 'מעלות התורה' המיתולוגית בשכונת שערי חסד בירושלים פונתה בימים האחרונים על ידי כוחות משטרה גדולים, לאחר פסיקת בית המשפט העליון שניתנה לפני למעלה מחצי שנה.

עד הפינוי הישיבה נחשבה למעוז 'הפלג הירושלמי' והמוקד בו נהג מנהיגו המיתולוגי הרב שמואל אוירבאך זצ"ל לקבל את שומעי לקחו. הפינוי נדרש על ידי משפחת רייכמן שטענה לבעלות על המקום.

הסאגה המשפטית כללה דיונים ופסיקות של ערכאות שונות. עורך הדין עמית חדד שייצג את משפחת רייכמן הדגיש הערב כי "לומר שיש וויכוח בין שני צדדים זה לתת לצד השני את מה שמעולם לא היה לו".

בראיון לרדיו 'קול ברמה' הערב חזר חדד על סדר הדברים הכרונולוגי של ההתרחשויות. "לפני שנים הרב אוירבאך זצ"ל חתם על מסמכי ברורים בכתב ידו שהוא רושם משכנתא על ההלוואה שנתנה משפחת רייכמן לקנות את המגרש עליו נבנה המבנה ולבנות אותו.

"במשך 30 שנים השתמשו במבנה הזה בלי לשלם פרוטה לאף אחד בזכות הנדיבות של משפחת רייכמן. נקבע במפורש שאחרי שהרב אוירבאך עוזב את תפקידו (פורש או הולך לעולמו) הישיבה מחזירה את ההלוואה או את הבנין למשפחת רייכמן. זו צוואתו של הרב אוירבאך.

"הסיכום הזה מופיע בהסכם הלוואה, בשטר המשכנתא במסמך התנאים המיוחדים ובעוד מסמכים שכולם חתומים ומגובים על ידי עורכי דין".

חדד תקף בחריפות את התנהלותם של חלק מאנשי הישיבה לאחר פטירתו של הרב אוירבאך: "קמים אנשים 'שלא ידעו את יוסף' ואין להם מושג. הם החליטו פשוט לסתור לחלוטין את מה שכתב הרב אוירבאך כשהם מתיימרים לפעול בשמו...

"הם טענו באינסוף הליכים שהם יזמו דברים איומים נגד הרב רייכמן. זה דבר שאי אפשר להאמין שהוא נעשה. במקום לגמול טוב למי שתרם ועשה כל כך הרבה – במקום זה עשו את ההפך. ניסו לגזול את מה שהגיע למשפחת רייכמן. והקב"ה עזר וכל ההליכים שהם יזמו נכשלו".

"במקום שיגיעו לרב רייכמן ויגידו לו "תודה רבה, מעריכים אותך מאוד, קח את שמגיע לך". במקום זה התנכלו לו, התעמרו בו, שיקרו. זה חילול השם ממש.

חדד סיכם: "אני שמח שהענין הזה הסתיים אתמול ושהצוואה של הרב אוירבאך התקיימה. השבוע נעשה צדק אמיתי וחבל שהיו צריכים לפנות אנשים בכוח כדי לעשות את מה שהרב שלהם אמר לעשות".

בסיום הראיון העריך חדד כי הבניןי צפוי להימכר, והדף את החששות מפני השתלטות מחודשת בכוח. "אי אפשר לפלוש יש חברת שמירה", סיפר.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו