הפתרון להתיישבות הצעירה נמצא אצל "אבי המאחזים"

בזמן שההתיישבות הצעירה ביהודה ושומרון נלחמת על קיומה, מתמודד לכנסת מי שהיה מנכ"ל משרד הבינוי והשיכון בעבר וכונה "אבי המאחזים".

ערוץ 7 , כ' באדר תשפ"א

הפתרון להתיישבות הצעירה נמצא אצל "אבי המאחזים"-ערוץ 7
אבי מעוז
צילום: דוברות נעם

במהלך החודשים האחרונים עלתה לכותרות לא פעם סוגיית ההתיישבות הצעירה שמבקשת לקבל הכרה רשמית ונדחית שוב ושוב על ידי ראש הממשלה בנימין נתניהו.

מי שמזוהה עם הנושא של הסדרת ההתיישבות הצעירה הוא יו"ר מפלגת נעם אבי מעוז, המתמודד היום במסגרת רשימת הציונות הדתית לכנסת.

"אבי המאחזים", זהו השם שדבק במעוז במהלך תפקידו כמנכ"ל משרד הבינוי והשיכון לשעבר. הכינוי לא דבק בו לחינם, שכן בתקופת כהונתו של מעוז הועברו תקציבים למאחזים רבים דוגמת ברוכין, קידה, עדי עד, נופי נחמיה וכן מאחזים נוספים שכיום כבר הפכו ליישובים פורחים ביהודה ושומרון.

כמו כן פעל מעוז להזרמת תקציבים ליישובי קו העימות וישובי הנגב והגליל. מעוז פעל גם בנושא ייהוד הגליל תוך מתן דגש על נוף הגליל וכרמיאל.

לא סתם הגיע מעוז למשרד השיכון והבינוי. מי שהביא אותו לתפקיד היה השר הממונה דאז נתן שרנסקי, שהכיר את מעוז בזכות הפעילות שלו לעלייתו, לאחר שבשנת 1984 פעל במסגרת מטה "שומר אחי אנוכי" בהשראת הרב צבי יהודה ובליוויו הצמוד של הרב טאו כשאביטל שרנסקי משמשת כרוח החיה במבצע לשחרורו, עד לשחרורו הסופי של שרנסקי בשנת 1986. כאשר שרנסקי נחת בשדה התעופה הוא פגש לראשונה במעוז שכלל לא הכיר אותו קודם לכן.

מרגע נחיתתו בארץ הקשר בין השניים הלך והעמיק, ובשנת 2001 כשמונה שרנסקי לתפקיד שר השיכון הוא מינה תחתיו את מעוז לתפקיד מנכ"ל משרד שר השיכון. במהלך ארבע שנים כיהן מעוז מנכ"ל המשרד, אך מרגע שתוכנית הגירוש החלה להירקם בלשכת שרון, הודיע מעוז על פרישתו המיידית מהמשרד.

עם זאת, ארבע השנים בהן כיהן בתפקיד נחשבו ל"שנות רנסנס", כשבלשכתו של מעוז התהלכו אנשי ההתיישבות כבני בית ובכל מה שקשור למאחזים הלא מוסדרים גילה מעוז יתר התלהבות כדי ליישם את האג'נדה של "ארץ ישראל לעם ישראל על פי תורת ישראל".

בזמן כהונתו כמנכ"ל משרד השיכון כונה מעוז בשם "אבי המאחזים", וכמי שתרומתו ליש"ע עומדת בשורה אחת עם דמויו כמו פנחס ולרשטיין וזמביש. באותם ימים הכינה עו"ד טליה ששון דו"ח על התנהלות המשרד בסוגיית המאחזים בו תקופה את מעוז בהסתרת הבניה, כשמנגד מעוז עמד על כך שהכל נעשה על פי חוק והיה רישום מדויק של כל מאחז ומאחז.

גם את רמת הגולן לא הזניח מעוז בפעילותו, והוא היה חלק מחבורת האנשים שהובילו את קמפיין "העם עם הגולן", שבמסגרתו הם כיסו את המדינה בסטיקרים ובשלטי חוצות ונאבקו נגד מסירת השטח לידי הסורים.

בימים אלה חוזר מעוז לעשייה הציבורית ולחיים הפוליטיים כחלק מרשימת הציונות הדתית לכנסת. מקורבים למעוז מספרים שהחיידק שבער בו כבר בעשייה למען שרנסקי, הגולן והתיישבות היהודית בארץ, ממשיך לבעור בו גם עכשיו. לדבריהם, מעוז מתכוון להיות חבר בוועדות הכנסת הרלוונטיות, ולהשתמש בניסיון וההיכרות עם השטח לקידום מגוון תחומים בחינוך, בהתיישבות ובצביון היהודי של המדינה.

"אבי מעוז הוא איש עשייה שניהל שלוש משרדי ממשלה ופעל רבות מאחורי הקלעים", מספר בכיר המפד״ל לשעבר צבי הנדל שמכיר היטב את פועלו של מעוז. לדבריו "תפקידים אלו נעשו בכישרון רב והוא זכה לשבחים רבים מצד אנשי המשרדים השונים על פועלו הרב. את כל הדברים הרבים האלה עשה מעוז מאחורי הקלעים ובצניעות רבה הוא מסתיר אותם מידיעת הציבור וזאת בדיוק הסיבה שאסור ח"ו שלא נאפשר לו לפעול למען עם ישראל מתוך הכנסת".