אופיר אקוניס
אופיר אקוניס צילום: נעם ריבקין פנטון, פלאש 90

19 יום בלבד נותרו עד הבחירות הרביעיות שיכריעו כיצד תיראה הממשלה הבאה, בתקווה שתאריך ימים בניגוד לקודמותיה.

מתוצאות סקרי המנדטים עולה כי הליכוד שומרת על מקומה בראש הרשימה, אך לאחרונה הפער בינה לבין המפלגות המזדנבות מאחוריה - יש עתיד, תקווה חדשה וימינה, הולך ומצטמצם.

על כל פנים, המתח לא ניכר על פניו של השר לשיתוף פעולה אזורי אופיר אקוניס (הליכוד), שהפגין ביטחון ביכולת מפלגתו לשמור על השלטון.

בריאיון לינון מגל וליקי אדמקר במשדר 'בחירות אישיות' של 'וואלה' ו־103fm, הבהיר אקוניס כי הליכוד יגיע ל־35 מנדטים לפחות, ולא שכח לתקוף בחריפות את יריביו למערכה, שאת חבירתם הפוטנציאלית כמתנגדי נתניהו, כך לדבריו, לממשלה תלת־ראשית, כינה "תורנות מטבח".

על יו"ר תקווה חדשה גדעון סער, שהיה בעברו הלא רחוק חברו למפלגה, אמר: "אני לא מיודד איתו. אני חושב שהוא עשה מעשה לא ראוי בחיים הפוליטיים. התמודדותו על ראשות הליכוד הייתה לגיטימית וגיביתי אותה, אך הוא הפסיד - וברח. סער קרא תיגר על יו"ר הליכוד, זה אופורטוניזם". אקוניס אף העריך: "בבחירות תקווה חדשה לא תקבל 14-13 מנדטים כמו שמראים הסקרים, אלא פחות מעשרה".

גם את ראש הממשלה החליפי, שר הביטחון ויו"ר כחול לבן בני גנץ שציפה להיות שני ברוטציה, ובמקום - מצוי בימים אלה על סף אחוז החסימה, אקוניס לא שכח. "זה לא נוח לי שגנץ שיקר לציבור", אמר, והדגיש: "הוא הומלץ על ידי הרשימה המשותפת, שחלק מחבריה תומכים בשאהידים ובמעשי טרור".

בנט? "טשטוש מביך"

השר לא חסך שבטו גם מיו"ר ימינה נפתלי בנט, ואף צירף לביקורת החריפה המלצה לחברי המפלגה: "אני מקווה שבנט יפסיק עם הטשטוש המביך שלו כי הוא רוצה לקבל קולות מהמתייפייפים. מציע לידידיי מימינה שיחליטו מהי עמדתם, ושלא יגידו שבנט יהיה ראש הממשלה כי הציבור לא מאמין לזה. כל האמירות על בנט על כך שלא יישב בממשלת ימין, הן מופרכות".

ומה עם עו"ד איתמר בן גביר, שסוגיית ישיבתו בממשלה נדונה רבות במהלך המירוץ ליום הבוחר? כשנשאל השר אקוניס האם במידה ותהיה אפשרות להקים ממשלה ללא בן גביר, חברי הליכוד אכן יעשו זאת, הדגיש: "אני לא מסכים עם מרבית דעותיו ומעשיו של בן גביר. לא אתבטא כמו סמוטריץ' ובן גביר בנושאי הקהילה הלהט"בית - אך הליכוד רואה את הציונות הדתית כחלק מהקואליציה".

"הלשעברים לא מרשימים אותי"

אתמול (ה') פורסם ב'ידיעות אחרונות' ריאיון שהעניק סגן ראש המוסד הפורש א' למערכת העיתון, ובו בין היתר ביקר את תפקודו של ראש הממשלה נתניהו, בהיבטי ההתמודדות עם נגיף קורונה ואף בהתנהלותו הביטחונית. כשנשאל השר אקוניס מה הוא חושב על הלך הרוח הלוחמני קמעה, שהציג א' בתקיפתו את נתניהו, השיב: "אני מאוד 'אוהב' את הכתבות עם הפורשים. הלשעברים לא מרשימים אותי. מודעות על עמודים שלמים - הם היו שותפים לקבלת החלטות. אם היה שם כל כך גרוע, למה הם לא הניחו מכתב התפטרות?"

ואם בקורונה עסקינן, מגל ואדמקר תהו על קנקנה של ההתנהלות בנתב"ג ופתיחת המשק בשבוע הבא חרף העלייה בשיעור התחלואה. בתגובה, הבהיר אקוניס כי אין לו התנגדות לחשיפת הפרוטוקולים בנושא גם לפני התאריך שנקבע לכך - בעוד שלושה עשורים, והוסיף: "תמיד תהיה ביקורת וצריך לעשות מה שהמומחים אומרים ולשמור על הכללים. המוטציה הבריטית עיכבה את פתיחת המשק, תכננו לפתוח לפני 7 במארס".

ממשכן הכנסת - לעיריית תל אביב?

גם אם מערכת הבחירות הרביעית תהיה האחרונה בארבע השנים הקרובות וגם אם לאו, לשר לשיתוף פעולה אזורי יש כבר תוכניות ליום שאחרי, ואלה מופקדות בבניין עיריית תל אביב־יפו. השר אקוניס, כמובן, לא ממהר לצאת בהכרזות: "אם אחליט להתמודד אעשה זאת", הדגיש, וגילה כי הליכוד בדק את הנושא ב־2018, "לפי הבדיקה, הייתה לי עבודה רבה. לא אקפוץ ראש לבריכה ריקה, אך אני לא מפחד מעבודה קשה", אמר, והוסיף: "כשרון חולדאי יניח את המפתחות, אודיע את הודעתי". הוא לא היסס למתוח ביקורת על חולדאי, הן על הצהרות העבר שלו מימי גימנסיה הרצליה והן על מסלולו הקצר בפוליטיקה הארצית ("הוא התרסק בהתרסקות המפוארת ביותר").

לצד המחשבות על תל אביב, גם במסגרת עבודתו בממשלה מקווה אקוניס לשפר את מעמדו. כשנשאל האם ירצה להשתדרג בממשלה הבאה, לכשתקום, השיב בנחרצות: "חד משמעית. ביקשתי מראש הממשלה שני תיקים אזרחיים".

מתקווה חדשה נמסר: "גם אקוניס יודע שהיחיד שיכול להרכיב ממשלה בישראל ולהחליף את נתניהו הוא גדעון סער".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו