פרופ' נחמן אש: אני פוחד מפתיחת המשק, קיימת אפשרות של סגר רביעי לפני הבחירות

פרויקטור הקורונה על הכרזת נתניהו שהקורונה מאחורינו: "איני יודע למה רה"מ התכוון, אני פוחד מפתיחת המשק ויכול להיות שנלך לאחור".

103FM , כ"א באדר תשפ"א

פרופ' נחמן אש: אני פוחד מפתיחת המשק, קיימת אפשרות של סגר רביעי לפני הבחירות-ערוץ 7
קבלת הנוסעים הנכנסים בנתב"ג
צילום: Tomer Neuberg/Flash90

בריאיון שהעניק אתמול (ה') ראש הממשלה בנימין נתניהו לערוץ החדשות האמריקני 'פוקס ניוז', הדגיש באופן מפתיע במיוחד כי נגיף קורונה מאחורינו, זאת על אף שיעור התחלואה שממשיך לעלות בקרב מגזרים רבים.

פרויקטור הקורונה, פרופ' נחמן אש, שוחח עם ניסים משעל ב־103fm והביע את דעתו על הכרזתו של נתניהו: "אני לא יודע למה ראש הממשלה התכוון. אני בטוח שראש הממשלה יודע שאנחנו מודאגים מהעלייה בתחלואה בימים האחרונים, גם כתוצאה מאירועי פורים וגם מהפתיחה הרחבה של המשק. יש בהחלט אפשרות לצעדים לאחור.

''אם לא נתנהג בצורה אחראית, אם לא נקפיד על ההנחיות, על המסכות, כל הריחוק ועל כללי התו הירוק, קיימת אפשרות לסגר רביעי. עדיין צריך להישמר ויש חשש מעלייה בתחלואה".

על פתיחת השמיים אמר פרופ' אש כי "מי שחוזר מחו"ל צריך לדעת שהוא חייב להקפיד על הבידוד, כי קיימת האפשרות שהוא מכניס למדינת ישראל מוטציות חדשות".

עוד הוסיף, כי "ההחלטה לאפשר את חזרתם של ישראלים רבים התקועים בחו"ל הייתה מורכבת אך נכונה. ישנו קושי גדול מאוד להגיד לאזרחים להישאר בחו"ל, ושימוש באמצעים פשוטים מסייעים לנו להתמודד עם הסיכון, זה לא שהסיכון הזה הוא גזירת גורל. מי שחוזר מחו"ל עושה בדיקה ונכנס לבידוד. אם נקפיד על שני הדברים האלה, הסיכוי שתכנס לפה מוטציה נמוך. זה בידיים שלנו".

פתיחת המשק עלולה לגרום לעלייה מחודשת בתחלואה

רגע לפני הפתיחה הגדולה של המשק, הביע פרויקטור הקורונה בסיום השיחה את חששותיו מההלך: "יכול להיות שהפתיחה תגרום לעלייה מחודשת בשיעורי התחלואה. נעקוב אחרי הנתונים ואם נראה שיש עלייה, נצטרך ללכת לאחור. זה לא דבר משמח, אני מרגיש את המצוקה מהשטח והרצון לחזור לחיים, כי ברגע הזה יש ציפייה שהחיסונים יגנו עלינו. אני מקווה שהחיסונים יעשו את העבודה מעבר לציפיות שלנו".

3,628 חולי קורונה חדשים אובחנו אתמול בישראל, לאחר שבוצעו 92,177 בדיקות. מקדם ההדבקה, שאתמול נעמד על 0.99, חצה את ה-1.

ישנם 690 חולים שמצבם מוגדר קשה, מהם 225 מונשמים. מניין הנפטרים עומד על 5,832 בני אדם.

4,901,143 אזרחים קיבלו מנה ראשונה של החיסון לקורונה. 3,654,797 מתחסנים קיבלו גם מנה שנייה.