חייל צה"ל באימון. ארכיון
חייל צה"ל באימון. ארכיוןצילום: דובר צה"ל

מקרים חוזרים ונשנים של שוד אמצעי לחימה וציוד בצה''ל, ופריצות לבסיסים בידי ערבים ובדואים - מקוממים לוחמים בסדיר ובמילואים הפונים לארגון תורת לחימה שעוסק בהחזרת רוח הלחימה, ערך הניצחון, ותיקון בעיית העומק בצה''ל.

לוחמי שריון באחת מחטיבות המילואים שהתאמנו לאחרונה בצאלים, טוענים כי כבר בשלב התדריכים עמד מולם קצין בכיר מהבסיס, בשטח האימונים, והנחה אותם כיצד לפעול במקרה בו הם נתקלים בשודדי אמל"ח בדואים במסגרת האימון.

הקצין הבכיר הורה ללוחמים כי גם במקרה של גניבות ציוד צבאי אין לירות בשום אופן. במקרה של גניבת נשק יש לפעול על פי הוראות הפתיחה באש, ובמצב קיצון לירות ברגלי השודדים בלבד.

לאחר מכן, עלה מפקד הגדוד, שהינו איש מילואים בעצמו ולא נכח בתדריך, ונתן הוראה מחמירה יותר. המג"ד נתן דגשים לאימון והנחה שגם במקרה של שוד נשק, יש לסיים את האירוע בירי באוויר בלבד. המג"ד לא הסתפק בכך, נתן 'טיפ' ללוחמים, והמליץ להם לא לירות בכלל, וזאת מחשש לבטיחות הלוחמים, ולהתפתחות ירי דו צדדי ברחבי שטח האימונים.

המילואימניקים הוותיקים התקוממו בפני ארגון תורת לחימה על המצב המתמשך, שרק מחמיר. "המצב לא חדש אבל בפועל כשמג"ד אומר לא לירות, זה דבר שלא שמענו עד היום."

תגובת דובר צה״ל: ״מפקד הגדוד נתן דגשים מקצועיים נוכח חשש מירי דו צדדי במרחב במקרה של ניסיון לגנבת נשק, זאת לצורך שמירה על בטיחות המשרתים״.

מוקדם יותר האשים מפקד יחידת אגוז, סגן אלוף א', את לוחם היחידה ממנו נשדד נשקו האישי במהלך ניווט בדד השבוע, ליד שפרעם בצפון הארץ. האירוע פורסם לראשונה בערוץ 7.

״לוחם באגוז שלא יודע לנצח שני אנשים בקרב מגע וחוטפים לו את הנשק לא יכול להיות לוחם אגוז. גם בלחימה לא אקבל שבוי אלא אם הוא חלילה גופה. זה סטנדרט מינימום ביחידה. אין שבוי, אין חטיפת נשק. רק חתירה למגע עד הניצחון״, אמר הקצין על פי הדיווח בגלי צה''ל. מאוחר יותר התנערו בדובר צה"ל מהדברים.

בארגון תורת לחימה מסרו לערוץ 7 בנושא האירוע באגוז: "‏שוב אנו עדים לתחקיר נקודתי. 
שוב מצאו את האשם, הש"ג, החייל שאמרו לו לא להכניס מחסנית ולא לירות. ישנו מחדל מערכתי של גניבות נשקים בכל בסיסי צה''ל ואיכשהו תמיד הלוחמים בשטח הם אלו שנמצאים אשמים בתחקיר - אף פעם לא קצין בכיר.

״לפורום מטכ"ל מגיע ציון אפס באחריות ורעות, הוסיפו בארגון, ״לא פלא שיש ירידה במוטיבציה לגיוס לקרבי. אנו נמשיך ונפעל לתיקון צה''ל בסיוע הציבור, עד להיותו צבא יהודי מנצח״.