סקר: ‭77%‬ מהחרדים והחרד"לים יבואו להצביע

מדד פריכות המנדטים על פי סקר של 'מאגר מוחות' מעלה כי גם בציונות הדתית 69% בטוחים בהגעת לקלפי.

ערוץ 7 , כ"ג באדר תשפ"א

סקר: ‭77%‬ מהחרדים והחרד"לים יבואו להצביע-ערוץ 7
קלפי
צילום: יהונתן ולצר/TPS

המגזר הנחוש ביותר להגיע לממש את זכות הבחירה ביום הבחירות הוא המגזר החרדי והחרד"לי.

77% מאלה המגדירים עצמם ככאלה אמרו שהם בטוחים שיבואו להצביע - כך עולה מסקר "ישראל היום" ו־i24NEWS, שערך מכון "מאגר מוחות" בהנהלת פרופ' יצחק כץ.

אחריהם נמצאים המגזרים הדתי־לאומי והחילוני 69% ממגזרים אלה אמרו שבטוח יבואו להצביע.

שיעור הנחישות הנמוך ביותר מצוי במגזר הערבי ורק 40% ממנו אמרו שיגיעו בוודאות לממש את זכותם להצביע.

כשעוברים לתרגם את מידת הנחישות בהצבעה על פי מפלגות, מגלים כמה נתונים מעניינים ומפתיעים. אחד מהם הוא העלייה במידת נחישות ההצבעה לליכוד. ‭ 79%‬ מאלה שכוונת הצבעתם היא הליכוד אמרו כי יגיעו בוודאות להצביע ב-‭23‬ במארס. בכל מערכות הבחירות האחרונות שיעור זה היה קטן הרבה יותר. כיום, הליכוד היא אחת המפלגות עם נחישות ההצבעה במידה הגבוהה ביותר. לא מקום שמפלגת השלטון רגילה להיות בו בשנים האחרונות.

נתון מפתיע נוסף הוא מידת הפריכות של מפלגת יהדות התורה. בעוד אחותה ש"ס מתייצבת לבחירות עם שיעור של ‭86%‬ נחישות, מה שהופך אותה למפלגה היציבה ביותר על פי הסקר, יהדות התורה, שהתאפיינה עד כה בשיעורי ביטחון בהצבעה דומים, מתייצבת לבחירות עם ‭ 59%‬בלבד הבטוחים שיצביעו לה ברגע האמת.

ההערכה היא כי הדבר נובע מהקרבות באגודת ישראל, הפלג החסידי במפלגה, והדם הרע הזורם שם. הערכה נוספת היא כי רבים מאנשי המגזר החרדי מתלבטים הפעם בין ההצבעה המסורתית לג' לבין בחירה בציונות הדתית בראשות בצלאל סמוטריץ', שבה חבר גם איתמר בן גביר, שמנהלים קמפיין נרחב במגזר החרדי.

עוד מפלגות עם שיעור בטוחים גבוה: העבודה, כחול לבן, מרצ ויש עתיד עם ‭ 71%‬ כל אחת. ישראל ביתנו עם שיעור ביטחון מעט גבוה יותר של ‭ ,73%‬ והציונות הדתית עם ‭ .69% ‬

ומה קורה בתקווה חדשה בראשות גדעון סער ובימינה בראשות נפתלי בנט? שתי המפלגות הגיעו לישורת האחרונה של הבחירות במצב של כמעט שוויון, אולם במידת הפריכות נראה שלסער יש יותר מה לדאוג מלנפתלי בנט.

בעוד כי ‭ 61%‬מאלה שבכוונתם להצביע ימינה אמרו כי יבואו בוודאות להצביע לה, רק ‭ 52% ‬ מבוחרי תקווה חדשה בטוחים בהצבעתם. הנתון הזה הופך את תקווה חדשה למפלגה עם שיעור הבטוחים הפריך ביותר, שעלולים לנטוש ברגע האמת. רק רע"מ בראשות מנסור עבאס פריכה יותר עם ‭ 39%‬ ביטחון.

באופן כללי, ‭ 76%‬מהציבור מעריכים כי יצביעו למפלגה שלה הם מתכננים לתת את קולם ברמת ביטחון גבוהה (בטוח, ובטוח מאוד יחד), ‭ 14%‬ השיבו "ככה ככה", ואילו ‭ 10% ‬ "לא בטוחים" ו"כלל לא בטוחים".