מחבלי דאע"ש
מחבלי דאע"ש צילום: רויטרס

המלחמה בסוריה נמצאת בשלביה האחרונים, ארגון הטרור דאע"ש הובס כמעט עד הסוף, אבל עשרות אלפי פליטים עדיין נותרו עקורים.

65 אלף מהם מרוכזים במחנה הפליטים 'אל הול' במדינה שבו נמצאות גם רבות מ'אלמנות דאע"ש' ו'יתומי דאע"ש' – נשותיהם וילדיהם של מחבלי דאע"ש שנהרגו בקרבות, ביצעו פיגוע התאבדות, או לחלופין נעצרו על ידי משטר אסד או על ידי הכוחות האחרים באזורשנאבקו נגד ארגון הטרור האסלאמי.

מחנה הפליטים 'אל הול', נמצא תחת שליטתם של כוחות כורדיים, אבל אלו כבר איבדו ענין במחנה ואם בעבר הפקידו כ־1,500 איש על השמירה עליו, כיום עובדים במחנה רק 400 כורדים ששומרים על המחנה.

הירידה בכח השמירה וחוסר הענין המיוחד של העולם במחנה הפליטים השכוח, תרמו להיווצרות כאוס ואנדרלמוסיה.

רוב רובם של השוהים במחנה הם נשים וילדים, אבל כמה אלפי גברים נמצאים שם ואלו מנהלים מאבקים בינם ובין עצמם על השליטה במחנה כולו.

בתקופה האחרונה אירעו עשרות מקרי רצח במחנה, ובחודש האחרון נרצחו לפחות 16 בני אדם, ובסך הכל בחודשיים האחרונים נרצחו במקום 31 בני אדם.

חלקם נדקרו לאור יום ואחרים חוסלו באישון ליל. בין הנרצחים גם רופא של ארגון זכויות האדם 'רופאים לאל גבולות', שנורה למוות בעת שישב באוהלו.

בעקבות הרצח הודיע הארגון על השעיית הפעילות שלו במחנה, וארגוני סיוע אחרים שמסייעים לתושבי המקום מאיימים גם הם לנטוש את המחנה על יושביו, משום שהם עומדים מול איומים גלויים ומרומזים, וחוששים לחייהם של המתנדבים והעובדים הנמצאים בשטח.

במקביל סובלים התושבים במחנה מתנאי מחיה ירודים ביותר. רק בשבוע האחרון נהרגו שישה בני משפחה, בהם חמישה ילדים, כשהאוהל שלהם עלה באש לאחר שמדורה שהדליקו כדי להתחמם בקור העז התפשטה וגרמה לשריפה קטלנית. שאר התושבים במחנה משתמשים גם הם באמצעי חימום דומים, וחוששים לחייהם.

למרות האמור, לא נראה שפתרון כלשהוא יגיע בקרוב. ברוב מדינות העולם מעדיפים שלא לקלוט בחזרה אזרחיות שיצאו לסוריה והפכו לפעילות בדאע"ש, כמוגם ילדים שאבותיהם היו מחבלים בשירותו של ארגון הטרור האכזרי. לסוריה עצמה אין שום ענין בפירוקו של מחנה הפליטים, וגם העיראקים או שאר המדינות שאזרחיהן מרוכזים במחנה לא מעוניינות לקבל אותם בחזרה.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו