כתב אישום הוגש נגד הצעירה שחצתה לסוריה

"תמוה מאוד שדווקא נגד צעירה ללא עבר פלילי שמתמודדת עם רקע מורכב, בחרו להגיש כתב אישום", טענו סנגוריה של הצעירה

ערוץ 7 , כ"ג באדר תשפ"א

כתב אישום הוגש נגד הצעירה שחצתה לסוריה-ערוץ 7
אילוסטרציה
צילום: iStock

הפרקליטות הגישה היום (ראשון) כתב אישום נגד הצעירה הישראלית שחצתה את הגבול לסוריה והוחזרה לישראל בתיווך רוסי.

כזכור, על פי פרסומים זרים הוחזרה הישראלית בתמורה לרכישת חיסונים על ידי ישראל עבור למשטר אסד.

במסגרת כתב אישום יוחסו לצעירה עבירה של יציאה שלא כדין בהתאם לסעיף 2א לחוק למניעת הסתננות (עבירות ושיפוט), התשי"ד- 1954, נסיון ליציאה שלא כדין, וכן עבירה על חוק הכניסה לישראל, תשע"ב – 1952.

סנגוריה, עורכי הדין ענת יערי ואיאד עאזם מהסנגוריה הציבורית, מסרו, "בניגוד למקרי עבר שבהם הייתה פגיעה בביטחון המדינה ולא הוגש כתב אישום נגד אנשים שחצו את הגבול, במקרה זה ברור לכל שהצעירה לא פגעה ולא הייתה לה כוונה לפגוע בביטחון המדינה".

"לכן תמוה מאוד שדווקא נגד צעירה ללא עבר פלילי שמתמודדת עם רקע מורכב, בחרו להגיש כתב אישום. לאחר שנלמד את חומרי החקירה נשקול את המשך צעדינו המשפטיים", הוסיפו.

מהתחקיר הצבאי של אירוע מעבר הצעירה לסוריה עלה כי הצעירה נגעה בגדר אלקטרונית שהתריע בפני הכוחות המוצבים בגבול סוריה, אך החיילים לא הספיקו להגיע בזמן ולמנוע ממנו לעבור את הגבול.

הצעירה הגיעה לאזור מג'דל שמס לשם חציית הגבול והיה ניכר כי היא מכירה את המקום היטב וסיירה בו בעבר. היא חצתה בשביל עזים בחרמון והגיעה לגדר ישנה על ההר במקום שאינו מכוסה על ידי המכ"מים של צה"ל.

לקראת חצות היא טיפסה על הגדר ונכנסה לסוריה, כשאיש אינו מזהה את צעדיה.

בתחקיר, שהוצג למפקד פיקוד הצפון האלוף אמיר ברעם, נקבע כי לא היתה דרך לעצור את הצעירה בדרכה לחצות את הגבול. לאור זאת הוחלט שלא לנקוט בצעדים משמעתיים נגד מפקדים בגזרה אך מנגד לחזק באופן משמעותי את מרכיבי הביטחון באזור.