מחודש אוגוסט: חובת התקנת מערכת התראה למניעת שכחת ילדים

לראשונה בישראל: מ-1 באוגוסט תיאסר בחוק הסעת ילדים מתחת לגיל 4 ברכב ללא מערכת התראה למניעת שכחת ילדים

ערוץ 7 , כ"ג באדר תשפ"א

מחודש אוגוסט: חובת התקנת מערכת התראה למניעת שכחת ילדים-ערוץ 7
תינוק ברכב, אילוסטרציה
צילום: איסטוק

בעקבות ריבוי מקרים של שכחת ילדים בכלי רכב. החל מאחד באוגוסט יחויב כל נהג המסיע ברכבו ילדים מתחת לגיל ארבע, להתקין או להצטייד מערכת התרעה למניעת שכחת ילדים ברכב.

על פי התקנה החדשה שאושרה היום (יום ראשון) בוועדת הכלכלה של הכנסת כהוראת שעה, יחויב כל נהג שיסיע ילד עד גיל ארבע בכלי רכב פרטי או מסחרי קל עד 3.5 טון, בהתקנת מערכת בטיחות המתריעה על שכחת ילדים ברכב. זאת, בעקבות עשרות מקרים של שכחת ילדים בכלי רכב המתרחשים מדי שנה, וגורמים למקרי מוות מיותרים בימי הקיץ החמים.

מדובר במערכת בטיחות חדשנית המותקנת על ידי יצרן הרכב בתהליך הייצור, או בהתקנה מקומית על ידי בעל הרכב או מתקין מורשה, או הצטיידות במערכת בדומה למושב תינוק, ואשר עומדת בתקנות התעבורה המתבססות על החקיקה האיטלקית בנושא או בהתאם לתקנות האיחוד האירופי, האמריקאי או הקנדי.

משרד התחבורה איפשר התאמה לחקיקה האמורה והמיושמת, במטרה לאפשר תחרותיות שתוזיל את עלות המערכות, תוך שמירה על אמינותן ובטיחותן.

אכיפת התקנה תחל מספר חודשים לאחר כניסתה לתוקף, בינואר 2022. הסעת ילד עד גיל ארבע ללא מערכת התרעה ברכב תיחשב לעבירה פלילית, ותגרור קנס של 250 שקלים ו-4 נקודות חובה לנהג. התקנת מערכת בטיחות שאינה עומדת בדרישות התקנות, תיחשב לעבירה פלילית של המתקין.

מערכת הבטיחות תאפשר לזהות מצב בו ילד נשכח או הושאר ללא השגחה ברכב נעול, ותתריע בפני הנהג ויזואלית או קולית. מנתוני ארגון 'בטרם' עולה כי בין השנים 2008-2018 דווחו בתקשורת 661 מקרים של השארת ילדים ברכב, 30 מתוכם הסתיימו במוות.

במסגרת 'קול קורא' שמשרד התחבורה פרסם בנושא, התקבלו יותר מ-20 פניות של חברות ויזמים, המציעים מגוון רחב של מערכות המסוגלות לזהות מצב של השארת ילד ברכב ולספק התרעה בהתאם.

השרה רגב קידמה את החקיקה, שכללה הליך שיתוף ציבור ואיסוף מידע על המערכות הרלוונטיות הקיימות בישראל ובעולם. "לאחר שנים של מקרי מוות טרגיים בשל שכחת ילדים בכלי רכב, הובלתי בנחישות מציאת פתרון לטרגדיות הקשות הללו. אני שמחה שלאחר עבודת מטה של כל הגורמים הרלוונטיים, הבאנו את התקנות לידי מימוש", אמרה השרה רגב.

"כבר בקיץ הקרוב, כל רכב יחויב בהתקנת מערכות בטיחות למניעת שכחת ילדים, ובכך נציל את חייהם של ילדים רבים, ונמנע שכול והרס של משפחות שכל עולמן חרב עליהן בגלל חוסר תשומת לב", הוסיפה שרת התחבורה.