פלשו והרסו
פלשו והרסו צילום: רגבים

עבודות הבניה והפלישה הבלתי חוקית של פלסטינים לאתר הארכיאולוגי 'חירבת פארסין' בצפון השומרון הולכות ומתרחבות.

בתקופה האחרונה הרחיבה החמולה שפלשה לאזור את אחיזתה באתר הסמוך ליישוב חרמש שבצפון השומרון, והסבה את אחת מהמערות העתיקות במקום לבית מגורים נוסף.

האתר משמר את השם המקראי של העיר 'פרש' המוזכרת בתנ"ך כעיר של שבט מנשה, ואת השם התלמודי 'כפר פרשאי' המוזכר במשנה. באתר זה התגלו לאורך השנים שרידי יישוב גדול מתקופת הברזל, התגלו בו שרידים כמו מקווה טהרה מערות קבורה ומערכות תת קרקעיות מימי בית שני, וכן מבנים מרשימים מהתקופה העות'מאנית.

לפני מספר חודשים פנתה מועצה אזורית שומרון יחד עם תנועת רגבים למנהל האזרחי בדרישה לסלק מהאתר משפחה פלסטינית שפלשה למבנים באתר, והפכה אותם למבני מגורים.

המנהל האזרחי אכן הוציא צו "להפסקת הרס עתיקות" ומסר אותו לידי הפולשים, אלא שהמנהל האזרחי לא ווידא כי הצו אכן נאכף והללו נשארו במתחם, ולאחרונה אף הרחיבו את הפלישה לגבעה הסמוכה, בה נמצאו עתיקות רבות, המזוהות כ"אזור התעשיה" הקדום של העיר פרש.

אחת המערות העתיקות הושחתה ונחצבה באמצעות כלים כבדים והוסבה אף היא לבית מגורים, ובמקום הוקמו מבנים נוספים ואף מאגר מים גדול המשמש את הפולשים.

"יש כאן מקרה נוסף של הרס ברברי של אתר היסטורי עתיק משמעותי לעם היהודי ולאנושות בכלל" אומר יוסי דגן ראש המועצה האזורית שומרון, "הפעם בשטח C בשליטה ישראלית מלאה. אני קורא לגורמי האכיפה, להדרש לנושא הזה מייד ולעצור את הפלישה לאתר היסטורי בעל חשיבות שלא תסולא בפז. לא ייתכן שמדינת ישראל תמשיך לעצום עיניים אל מול פגיעה בוטה באתריה ההיסטוריים".

יכין זיק, מנהל הפעילות בתנועת רגבים: "זהו מקרה מתמשך של אוזלת יד וחוסר אכיפה, פעולות האכיפה הנקודתיות שבוצעו על ידי המנהל לא מספקות, כי במבחן התוצאה הפולשים נשארו בשטח ועושים בו כבתוך שלהם. ההיסטוריה של פלישה לאתרים ארכיאולוגיים אחרים מוכיחה, כי במידה והפולשים אינם מסולקים מהשטח באופן מוחלט ומיידי, אין לפעולות האכיפה הבודדות כל משמעות, הרס העתיקות הולך ומעמיק, והאתר ומורשתו נגזלים מהציבור".

צילום:
צילום:
צילום:
צילום: רגבים