סיון רהב מאיר באולפן ערוץ 7: "הקורונה השכיחה את משמעות החגים"

ספר חדש לסיוון רהב מאיר, 'ימים באים' ובו היא מחזירה אותנו לערכים והמשמעויות שמאחורי מועדי ישראל, מה שקצת שכחנו בעידן הקורונה.

עוזי ברוך - ערוץ 7 , כ"ג באדר תשפ"א | עודכן: 08:52

בראיון לערוץ 7 מספרת אשת התקשורת סיוון רהב מאיר על ספרה החדש 'ימים באים' על מעגל השנה, ספר שנכתב בעיצומם של ימי הקורונה ובצל מערכות בחירות שתוכפות את ישראל.

לדבריה התקופה האחרונה גרמה לכולנו לקום בכל יום לספין יומי או סערה יומית במציאות של בין בחירות לבחירות לבחירות לעוד בחירות ובצל המגיפה. "כבר שנתיים שכל יום והשטיק שלו. זה לא נורמאלי".

"חשתי שאף אחד לא מדבר על מעגל השנה, הדופק המשותף לכולנו. אין לאף אחד אינטרס לדבר על פורים או פסח. הקורונה טירללה את השיח כי בכל החגים של השנה האחרונה דיברנו על הפרות, איפה הפרו בפורים, איפה עשו מסיבה ואיפה עשו טיש. לא יכול להיות שהקמנו מדינה יהודית וכל סדר היום נמחק והחגים הפכו למבצע חלק את הקנס למפר", אומרת רהב מאיר כשהיא מציינת את המניע שהוביל לכתיבת הספר.

רהב מאיר מספרת כי במהלך תקופה זו כאשר הגיעה לאולפן הטלוויזיה ודיברה על המסורת והחג כחלק ממעגל השנה היו שנדהמו להיזכר שאכן יש ערך נוסף לחג מעבר לעיסוק בהפרות ההנחיות. לטעמה התגלה רצון אצל אנשי הטלוויזיה לזווית זו של עומק.

"מעגל השנה עדיין מחבר את כולנו, כל המצעים, כל הפלגות וכל המגזרים, כולם רוצים משהו משמעותי לחגי ישראל. רוצים לדעת מה קרה בל"ג בעומר, מה קרה בט"ו באב ועוד", אומרת רהב מאיר ומספרת כי גם היא עצמה למדה על כך לקראת כתיבת הספר.

כשהיא נשאלת על שיח ההחלנה התקשורתי מודה רהב מאיר כי כמי שנמצאת באולפן חדשות 12, בידיעות אחרונות ובגלי צה"ל, שלושה מוקדי תקשורת מרכזיים בישראל, היא אינה מצליחה לפרוץ את המחסום שבין האולפנים לציבור, כפי שהיא מגדירה זאת. לדבריה התקשורת לא מדברת את השיח והשפה של ציבור רחב מאוד בישראל. אך עם זאת לדבריה קורים בחברה הישראלית גם דברים הפוכים. "לדוגמא, אנחנו, אני ואתם ערוץ 7, היחידים שמסקרים את תופעת בתי הכנסת בקיבוצים. אלו אירועים אבל למה לא מדברים על זה? השאלה על מה מאירים את הזרקור".

"היו הרבה שנים שהרגשתי חסומה ולא יכולתי להביא את התכנים שלי, אבל אז הקב"ה שלח את הרשתות ושם התחלתי קריירה עיתונאית שנייה אחרי שהייתי כתבת משפטים וכו', התחלתי לכתוב פינה על הפרשה והציבור התגלה כמי שרוצה את זה", מספרת רהב מאיר. "היום כשאני שמה סרטון שזוכה לחצי מיליון צפיות העורך שואל למה שמת את זה שם ולא אצלנו באולפן. נוצרה הזנה הדדית בין התקשורת הישנה לרשתות ואני משתדלת לעבוד בשניהם".

בהתייחסות למנייני החצרות ולמה שהם גרמו לבתי הכנסת ולתחושה שיש מי שעשויים להמשיך את המנהג גם בעידן שאחרי הקורונה, סבורה רהב מאיר כי אין בכך רע בהכרח ומניינים אלה יצרו גם אלמנטים חיוביים כמו כניסה לתפילות של מי שלא נכנסו בעבר, מעבר של מתפללים ממקום למקום ועוד.

ואם למישהו נדמה שבעידן המסכים אין עוד מקום לספרים, רהב מאיר מספרת על החוויה שהיא עוברת מאז יצא לאור ספרה, על בקשות ההקדשות וההתעניינות הרבה. לנו היא מציעה שלא למהר להספיד את הספר עם הכריכה והדפים.

היכנסו ללינק הזה והקישו את קוד הקופון 7000 ותקבלו תוך כמה ימים ספר בהנחה, עם שליח והקדשה אישית