לא מתכננים סגר, מחכים לראות את ההשפעה של פורים

תומר לוטן, ראש מטה מגן ישראל, בשיחה עם ערוץ 7: כל עוד נמשכת היציבות בחולים הקשים נוכל לקיים את פסח בצורה טובה יותר מבשנה שעברה.

ניצן קידר - ערוץ 7 , כ"ג באדר תשפ"א

לא מתכננים סגר, מחכים לראות את ההשפעה של פורים-ערוץ 7
שגרה בצל הקורונה
צילום: Olivier Fitoussi/Flash90

תומר לוטן, ראש מטה 'מגן ישראל', מאמין שהמהלך של פתיחת המשק שיצא היום (א') לדרך מצדיק את הסיכון שנלקח.

"המהלך הזה נעשה על פי תוכנית שהגשנו בממשלה לפני כחודש. היא מבוססת על נקודות ובטוחות למעבר משלב לשלב על סמך מדדים. הגענו לנקודה משמעותית מאוד לפני כשבוע של עמידה במדדי הפעימה השנייה ולכן התקדמנו לשלב הבא", אומר לוטן בראיון לערוץ 7.

לדבריו, "יש כמובן הרבה מאוד שמחה ותקווה שאנחנו נכנסים לשגרת חיים אחרת ומצד שני גם הרבה חשש ודאגה שנוכל לעמוד בזה מבלי שהמספרים יעלו בחזרה. זו שעת מבחן גדולה לכולנו".

לוטן מודה שהאתגר המרכזית הוא למנוע הדבקה במערכת החינוך. "מצד אחד ברור לכולנו שאחרי כמעט שישה שבועות של סגר מערכת החינוך חייבת להמשיך ולפעול והמשמעות של הפסקת מערכת החינוך גם מבחינה פדגוגית וגם מבחינה חברתית ותעסוקתית היא מאוד משמעותית".

"יחד עם זאת החזרה הזו חייבת להיות בטוחה. כדי להפעיל את מערכת החינוך בכלים בטוחים אנחנו עובדים עם כמה שכבות הגנה. הראשונה בהן היא הרמזור, השנייה היא תוכנית 'מגן חינוך' שבערים הכתומות דוגמים את כל תלמידי בתי הספר כדי לשמר את שגרת הלימודים. פעולה שלישית שטרם השלמנו ואנחנו מעוניינים להשלים חקיקה שמחייבת עובדי הוראה להתחסן או להיבדק כחלק משגרת מוסדות החינוך".

לוטן נשאל על הגבלות אפשריות בחג הפסח ומעדיף שלא להתחייב. "אני נשאל על זה לא מעט וחייב לומר שאחת המסקנות שלי מהשנה האחרונה היא להיזהר מהבטחת הבטחות. אני חושב שכל עוד המגמה הנוכחית של היציבות בחולים הקשים וכמות המאומתים היומית תישמר, אז נוכל לקיים את פסח בצורה הרבה יותר טובה מאשר היתה לנו בשנה שעברה".

"מצד שני אפשר לומר שהשבועיים הבאים יהיו מאוד קריטיים ביכולת לענות על השאלה הזו. נראה בעוד כמה ימים את האפקט של חג הפורים ואת ההשפעה של הפעימה השלישית נראה בעוד עשרה ימים. כך שככל שנתקרב יותר לחג נראה היכן אנחנו עומדים. אנחנו לא מתכננים סגר או שיש תוכנית הגבלות קשות לפסח, אך ככל שנראה שיש צורך בבלימה של משהו שמתחיל לעלות או להתפשט, כל האמצעים עדיין נמצאים על השולחן ונצטרך לבחון אותם".

הוא מספר גם איך עתידות להיראות הבחירות בצל הקורונה. "זה אירוע מאוד מורכב ומסובך מבחינתנו. הקושי העיקרי שלנו הוא בדרך שבה יתאפשר גם לחולים ולמבודדים להצביע. יחד עם ועדת הבחירות המרכזית עבדנו ואנחנו עדיין עובדים על אפשרויות הצבעה לאותם מבודדים עם מינימום או בכלל ללא נקודת מפגש עם הציבור, כולל קלפיות מיוחדות והסעות מיוחדות".

"אני גם מקווה שעד הבחירות נהיה עם מספרים נמוכים יותר של חולים פעילים ומבודדים באופן שיקל עלינו לקיים את מבצע הבחירות. אנחנו נעשה הכל כדי שכל אזרח יוכל לממש את זכותו גם אם הוא חולה קורונה".