צו מנהלי. ארכיון
צו מנהלי. ארכיוןחוננו

בערר שהוגש לבית המשפט הצבאי נגד צו הרחקה לתושב השומרון, סיפר אביו על הנזקים שגורם צו ההרחקה לו, למשפחתו ולילדיו הנוספים.

את המערער ייצג עו"ד אביחי חג'בי מארגון חוננו, ובמסגרת הערעור נטען כי המערער נישא לפני מספר חודשים, והימצאותו בבית הוריו בשומרון משפיעה על משפחתו, אשתו, אחיו והוריו.

בין הדברים שנשא האב, האשים את השב"כ על הנזקים שהוא גורם למשפחתו, ועל ההתנכלות המתמשכת מצידם: "אנחנו אנשים ממלכתיים. אני כואב את ההתנהלות של השב"כ על העוול העצום שהוא גורם לבני ולמשפחה. רועי (שם בדוי) בתקופה הזו חי חיים של בית, וזוגיות ופרנסה. עוד בשנה שעברה החל לעבוד בנגריה בכפר סבא. בהמשך פנה ללמוד את מלאכת הסת"ם ובמקביל עובד במפעל מצות".

"לכן, כשאני שומע את הדברים כאן אני מזועזע, זהו שקר גס ועוול. אם היה רוצה לעשות דברים, אני עוקב אחריו ונמצא איתו, הוא גר בקומה מעליי, אין לו זמן לזה. אני המום מהדברים וכואב אותם: יש כאן ניסיון להלביש על הבן שלי דברים מההיסטוריה כאשר הוא ממש שינה את דרכו".

בהמשך סיפר האב על המקרים בהם אסר השב"כ על רועי לצאת – בין השאר לאירוסיו, וכן לטיול משפחתי ברמת הגולן: "רועי מונה למנהל מחלקה במפעל המצות. הוא נשוי ומשקיע באשתו. המעצרים והצווים גורמים לנו נזקים גדולים: רבע שעה לפני מסיבת האירוסין שלו קיבלנו הודעה אכזרית שהמסיבה מבוטלת. הגיעו שוטרים לביתנו לעדכן שאין אישור יציאה. היינו המומים. האישור ניתן כשבוע לפני המסיבה. הרמתי טלפון למחותנים להודיע, וגם הם קיבלו זאת בתדהמה. בלית ברירה העברנו את כל האירוע לביתנו. היה בלאגן שאין לתאר".

"בנוסף, בחודש אוגוסט ביקשנו לקבל אישור לכך שרועי יצטרף אלינו לטיול משפחתי ברמת הגולן, לאחר שביקשנו להעתיק ולא לבטל את הצו, שאת זה הדעת לא סובלת. שתי הדוגמאות הן פשוט הרגשה ותחושה שמתנכלים לבן שלי בגלל סיבות אחרות ולא מובנות".

עוד סיפר האב על הנזקים הנפשיים שנגרמו לבני ביתו עקב ההתנכלות המתמשכת: "שוטרים שמגיעים אלינו בשעות הלילה, בשעות לא שעות, גרמו לסיוטים לילדיי. יש לי 7 ילדים. תקופה ארוכה יש לי בן שהיה מתעורר בלילות, והיה ניגש אלינו להורים. הנזקים הם לאחים של רועי. אבקש שביהמ"ש יתחשב בנזקים אלו. למרות שרועי גר ביחידת דיור עם כניסה נפרדת – דופקים גם אצלנו".

ההחלטה בעניין הערעור תינתן בימים הבאים לאחר דיון חסוי.

גורם ביטחוני מסר בתגובה: ״מדובר בפעיל אלים קיצוני בולט, מניע ומכוון פעילות אלימה ובעל מעורבות עדכנית בפעילות אלימה כנגד פלסטינים. נישואיו לא הובילו לריסון פעילותו האלימה והוא המשיך בה גם לאחר מכן. המידע העדכני הקיים למולו מלמד על מסוכנותו לביטחון האזור. כלל הצווים שהוצאו לו אושרו ע"י הפרקליטות ובעל הסמכות (אלוף פקמ"ז) וכן ערעורים שהוגשו כנגד הצווים- נדחו״.