"החרדים הביאו עלינו את פסיקת בג"ץ"

אלקין על בג"ץ הגיור: "כל המחלוקת היא על רב אחד – הרב סתיו , עם כל שאר רבני הערים אין להם בעיה, נתניהו של פעם לא היה נכנע להם"

ערוץ 7 , כ"ד באדר תשפ"א

"החרדים הביאו עלינו את פסיקת בג"ץ"-ערוץ 7
הרב דוד סתיו
צילום: ערוץ 7

פאנל בחירות סוער נערך בפני הסטודנטיות של מכללת אפרתה, ובמהלכו התעמתו המועמדים בעקבות פסיקת בג"ץ בנושא הגיור.

השר לשעבר זאב אלקין, איש "תקווה חדשה" טען בפאנל כי אי קבלת מתווה ניסים שהביא להסכמה בנושא הגיור בישראל ובעקבותיה פסיקת בג"ץ שאישרה גיור רפורמי וקונסרבטיבי במדינת ישראל אירעה רק בשל התנגדות החרדים לרב דוד סתיו.

"בואו נגיד את האמת יש רב עיר אחד שבגללו לא נותנים לרבני ערים לגייר, זה הרב סתיו, רב העיר שוהם, ראש רבני צוהר, רחמנא לצלן אם הוא יגייר אז תיפרץ כל המסגרת האורתודוקסית של מדינת ישראל - זה הרי הזיה... עם כל שאר רבני הערים לחרדים אין בעיה", ציין אלקין

לדבריו, "בגלל הדבר הזה החרדים שמו וטו על ועדת ניסים ונתניהו נכנע להם. נתניהו של פעם לא היה נכנע והיה הולך ומקדם כי היה מבין שבג"ץ יפסוק אחרת. נתניהו של היום שאין לו תמרון פוליטי, ולכן הוא תלוי במפלגות חרדיות על כל צעד ושעל ידע שבג"ץ הולך לפסוק, בג"ץ אמר את זה ,ועדיין לא הביא את זה להכרעה בממשלה."

ח"כ עמית הלוי מהליכוד הפנה גם הוא את האצבע למפלגות החרדיות: "לצערי גם המפלגות החרדיות, צריך לומר ביושר, ללא ספק תרמו תרומה לכך. הבג"ץ שאישר בעצם את בתי הדין החרדיים הפרטיים עלול להרוס על ידי בתי דין פרטיים את זהותה היהודית של מדינת ישראל, למדינה צריכה להיות ויש רבנות ראשית והיא צריכה להכריע זה יכול בהחלט להיות לא לפי איזורי רישום, אפשר ללכת לרב כזה ולרב אחר אבל בסוף יש רגולטור שאנחנו מאבדים וזה מה שבג"צ עשה, אנחנו פורצים פירצה ענקית בגבולות מדינת ישראל וזו הסכנה הגדולה".

ח"כ אלעזר שטרן מיש עתיד האשים בנושא את הרבנות הראשית ואת המפלגות הדתיות ואמר, "בנט ושקד ויתרו על הגיור ב- 2015 ודחקו את בג"צ להחליט. גם לקראת הישיבה הזו בג"צ התריע והרבנות הראשית: "כוחי ועוצם ידי, לא נחליט ונראה אתכם גיבורים עלינו".

חברת הכנסת לשעבר אורית סטרוק, מועמדת הציונות הדתית אמרה כי היא שמחה שבלמה את אלעזר שטרן בכנסת ה-19 מלחוקק את חוק הגיור. "אצלנו בציונות הדתית התורה היא לא המלצה ואונאת הגר היא עבירה חמורה בשום אופן לא נאפשר מצב שבו יגידו לאנשים - התגיירתם, יש לכם תעודת גיור מאלעזר שטרן וחבריו אבל כשהם ייצאו לחיים האמתיים הם ימצאו שהם בעצם לא יתגיירו ולא מקובלים כיהודים. רבני ערים כשרים לגייר וחשוב שיעסקו בגיור אבל הכל צריך להיות תחת הרבנות הראשית. אנחנו מתחייבים לחוקק חוק גיור ממלכתי ובטוחים שאי אפשר לעשות זאת בקואליציה שאלעזר שטרן יהיה חבר בה".

ח"כ מתן כהנא מימינה אמר כי ניסה לקדם את מתווה ניסים לבקשת הרב דרוקמן אך נתקל בהתנגדות: "אני רוצה להפנות אצבע מאשימה בנושא הגיור לחברי הכנסת החרדיים ולאלו שיישרו איתם קו. פעם אחר פעם סמוטריץ' מקבל את הדעות החרדיות את הגישה בנושא דת ומדינה של הכל או כלום וזה תמיד משאיר אותנו עם כלום. סמוטריץ הפנה עורף לעמדת הרב דרוקמן שאני קידמתי - מתווה נסים ובו גיור אורתודוקסי בלבד בהרכבים של רבני ערים".

השר מיכאל ביטון אמר כי כחלק מהמפעל הציוני הבאנו לארץ 300 אלף עולים שלא מוגדרים על פי ההלכה כיהודים. בג"ץ ביקש מהממשלה ובמשך 15 שנה אמר לה להביא חוק גיור "רוב המערכת הפוליטית מסכימה למתווה ניסים וזו פשרה שאפשר לחיות איתה".

פרופ' שמואל סנדלר, נשיא מכללת אמונה אפרתה קרא בפאנל לנציגים הדתיים לאומיים להיות הדומיננטיים בנושאי דת ומדינה ולא לאפשר לעולם החרדי להוביל את הקו ולהשתרך אחריו, הוא פנה לח"כ עמית הלוי וקרא לליכוד להיות עצמאי ומרכזי בנושאי דת ומדינה ולא לקבל את עמדות המפלגות החרדיות, דבר שיפגע בו ציבורית.

בעת סיום הפאנל קראה ירדן דהן, אחת הסטודנטיות למועמדים לעשות הכל למנוע בחירות נוספות, דבר שיפגע במדינה ובאמון האזרחים במערכת הפוליטית. "זה מיותר ומבזה אותנו ללכת שוב ושוב לבחירות"
ד"ר רוני קמפינסקי דיקן המכללה וראש החוג לאזרחות אמר, "אנחנו מאמינים שהסטודנטיות שלנו כמורות ומחנכות לעתיד צריכות לקחת אחריות על סביבתן, להיות מעורבות ולהשתתף בבחירות, חלק מההכנה לכך הוא הפאנל הזה שבו חודדו התפיסות של המפלגות השונות"