הרב דוד לאו והרב שלמה בן טולילא
הרב דוד לאו והרב שלמה בן טולילא צילום: באדיבות המצלם

על רקע ההתפתחויות המדיניות והתחממות היחסים בין ישראל למדינות באפריקה, התקיים היום מפגש מיוחד בלשכתו של הרב הראשי לישראל הרב דוד לאו.

רבה הראשי של קונגו ורב איגוד הקהילות היהודיות של מרכז אפריקה, הרב שלמה בן טולילא, הגיע למפגש היכרות והתייעצות עם הרב הראשי במספר נושאים הלכתיים שעל הפרק.

בתחילת הפגישה סקר הרב בן טולילא את היקף הפעילות של שלוחי חב"ד ב-11 קהילות קבועות ואת הפעילות של איגוד הקהילות היהודיות של מרכז אפריקה שמסייע לאלפי יהודים בלמעלה מ-25 מדינות במרחב שבין אתיופיה במזרח אפריקה לחוף השנהב שבמערב היבשת. הרב הראשי לישראל הרב לאו הביע את התפעלותו מהיקף הפעילות ואמר, "לא רבים יודעים שיש קהילות יהודיות במדינות אלה, אך גם עבורי זה חידוש שקיימת יהדות תוססת ופורחת גם במרכז יבשת אפריקה".

לצד סוגיות הלכתיות שנובעות מההכנות לחג הפסח ובהשפעת ההגבלות בעקבות הקורונה, דנו הרבנים גם בסוגיית הגיורים שעלתה לכותרות בימים האחרונים. הרב בן טולילא סיפר על ההתמודדות במדינות מרכז אפריקה עם קבוצות של תושבים מקומיים שעברו גיור שאינו מוכר על ידי הרבנות הראשית לישראל.

הרב לאו חיזק את החלטת הרב בן טולילא ואיגוד הקהילות היהודיות של מרכז אפריקה, לקבל כיהודים רק מי שמוכר על ידי הרבנות הראשית לישראל. "הרבנות הראשית מודעה לתופעה החמורה של גיורים לקבוצות של תושבים במדינות באפריקה ומנסים למנוע את הסכנה לעם היהודי", אמר הרב לאו.

בנוסף שוחחו הרבנים הראשיים על תחומי הפעילות של רבנות מרכז אפריקה הכוללים כשרות, בית דין, בתי עלמין ועוד. הרב בן טולילא אף שיתף את הרב הראשי באתגרים הביטחוניים וההגנתיים שמלווים את הפעילות בחלק מהמדינות.

לקראת סיום הפגישה הזמין הרב בן טולילא את הרב לאו לאירועי ה-30 שנה לפעילות היהודית מאז הגיע לקונגו כשליח חב"ד הראשון והראשי למרכז אפריקה, שייערכו בהמשך השנה בקינשאסה בירת קונגו. הרב הראשי לישראל הודה על ההזמנה ואמר כי ישמח לעמוד מקרוב על פעילות הפרחת השממה גם במקומות כל כך מרוחקים מאור היהדות".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו