"המלכה ובעלה - לא חלק מהשיח הגזעני"

הראיון של הנסיך הארי ומייגן מרקל ממשיך לעורר סערה: אופרה וינפרי ניקתה את שמה של המלכה מגזענות. וכיצד הגיב בוריס ג'ונסון?

ניסן צור - ערוץ 7 , כ"ד באדר תשפ"א

"המלכה ובעלה - לא חלק מהשיח הגזעני"-ערוץ 7
הראיון של הנסיך הארי ומייגן מרקל
צילום: רויטרס

הראיון המדובר של הנסיך הארי ואשתו מייגן מרקל ממשיך לגרור תגובות סוערות בבריטניה.

לאחר שטענה בראיון כי בבית המלוכה חששו מצבע עורו של בנם הבכור ארצ'י ועקב זאת החליטו כי הוא לא יהיה נסיך, הבהירה המנחה אופרה ווינפרי כי למרות שביקשה מהנסיך הארי לחשוף מי עמד מאחורי השיח הגזעני סביב צבע עורו של ארצ'י, הוא סירב בכל תוקף אך בכל ביקש ממנה להבהיר כי לא מדובר בסבתו או סבו.

"הוא לא שיתף אותי בזהות אבל הוא רצה לוודא שאני אדע, ואם יש לי הזדמנות גם לשתף, שלא סבתו המלכה אליזבת ולא סבו הנסיך פיליפ היו חלק השיחות האלה", אמרה ווינפרי.

דבריה של מרקל גררו דרישה מצד מפלגת הלייבור לפתוח בחקירה על גזענות אפשרית בארמון המלוכה.

מנהיג הלייבור, קיר סטארמר, אמר כי "יש להתייחס ברצינות לטענות שהעלתה מרקל. זה ממש עצוב לראות את המשפחה סוערת ככה. הנושאים שמייגן העלתה על גזענות ובריאות הנפש הם נושאים חמורים מאוד. זו תזכורת לכך שאנשים רבים מדי חווים גזענות בבריטניה של המאה ה-21. עלינו להתייחס לכך ברצינות רבה מאוד".

בבריטניה טוענים גם כי למרות שמרקל סיפרה על טקס נישואין סודי שקיימו השניים בפרטיות שלושה ימים לפני הטקס הרשמי, לא היה מדובר בטקס נישואין רשמי.

ב"דיילי מייל" הבריטי ציטטו מספר כמרים שטענו כי "לא ניתן לקיים שני טקסי נישואין רשמיים" והוסיפו כי העובדה שהטקס הסודי נערך ללא עדים הופך את הטקס הסודי ללא רלוונטי. "אתם באמת חושבים שיש בכלל סיכוי שהיתה להם חתונה חוקית בגינה, ללא עדים, שלושה ימים לפני החתונה המלכותית שלהם עם הארכיבישוף מקנטרברי?", שאל הכומר טיפר רובינסון ממחוז ספוק בבריטניה.

עמיתו, הכומר דיוויד גרין, הוסיף גם הוא כי "אתה לא יכול להתחתן פעמיים. אז מה היה הדבר הזה שלושה ימים לפני כן? ברור שהיא חושבת שמשהו קרה עם הארכיבישוף מקנטרברי שלושה ימים לפני כן. אז זה יהיה מועיל להבהיר מה זה היה".

למרות הדרישה להבהרות, במשרדו של הכומר מקנטרברי, שערך את הטקס הסודי, סירבו להגיב לראיון של מרקל והטענות על טקס הנישואין הסודי.

מי שסירב גם הוא לנקוט עמדה לאחר הראיון מעורר הסערה הוא ראש ממשלת בריטניה, בוריס ג'ונסון. ממשרדו של ג'ונסון נמסר כי "הוא לא צפה בראיון". דוברו של ג'ונסון גם סירב להתייחס לשאלה האם ראש הממשלה תומך בחקירה על גזענות אפשרית בארמון המלוכה ואמר רק כי "זה עניין של הארמון. ראש הממשלה לא ראה את הראיונות הללו".