צבי האוזר: "הצבעה למפלגות הערביות היא החלטה מודעת לא להשפיע על המערכת"

ח"כ צבי האוזר ממפלגת תקווה חדשה, עונה על שאלות לקראת כנס ירושלים ה-18 שיתקיים בשבוע הבא ובו ישתתף בפאנל שיעסוק בקול הערבי

ערוץ 7 , כ"ה באדר תשפ"א

צבי האוזר: "הצבעה למפלגות הערביות היא החלטה מודעת לא להשפיע על המערכת"-ערוץ 7
צבי האוזר
צילום: ינאי יחיאל

אתה מנעת הקמת ממשלה עם המשותפת. מדוע בעצם הם שונים מכל מפלגה אחרת?

הרשימה המשותפת אינה מקבלת את ההסדר המכונן של ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית. היא איננה רואה בעבר של ישראל כעבר משותף ואיננה שותפה לחזון העתידי של החברה הישראלית. זו מפלגה השואפת לעגן זהות דו לאומית בישראל, זו המפלגה היחידה שהצביעה נגד הסכמי השלום עם ישראל לא בגלל שהיא מתנגדת לשלום עם בחריין או האמירויות אלא בשל התנגדותה העקרונית לשלום עם ישראל. איני רואה אפשרות שממשלה תהיה תלויה במפלגה שזה חזונה ,אי אפשר לנהל ממשלה עם קוי יסוד מקבילים שלעולם לא יפגשו.

האם כל מרכיביה של המשותפת פסולים בעיניך?

הרשימה המשותפת על כל חלקיה מאמצת עמדות שסותרות את רעיון הליבה של קיומה של מדינת ישראל כיהודית ודמוקרטית, זה הרעיון המסדר בכל מסמכי החזון של ההנהגה הערבית הישראלית שתלכדה לרשימה פוליטית משותפת. מבחינתי זהו המבחן, מבחן של מהות, ולא שמה של מפלגה זו או אחרת.

בעיניך ערביי ישראל מקבלים ייצוג הולם בכנסת?

אני תומך בשוויון זכויות פרט מלא בישראל ללא הבדל בין אזרח לאזרח. אינני נגד ערביי ישראל ובוודאי שאינני נגד ייצוג ערביי ישראל בכנסת, את ייצוגם בכנסת ייקבעו בעלי זכות הבחירה. יחד עם זאת הגיעה העת שאותה נציגות תקדם את שילובים של ערביי ישראל ואת הטיפול בבעיות היסוד במקום להתמקד בהובלת קו לעומתי למדינת ישראל וייצוג האינטרס הפלסטיני. אדגיש :ייצוג בכנסת הינו מרכיב ליבה בקשת זכויות בסיסיות בישראל. יצוג ברשות המחוקקת אינו מקנה אוטומטית יצוג ברשות המבצעת. לממשלה יש קוי יסוד, לכנסת אין קוי יסוד והיא משקפת את קוי המחלוקת בחברה הישראלית וראוי שתשקף אותם בצורה המיטבית ביותר. זו תפיסתי הדמוקרטית הבסיסית. אגב תפיסות עולם נבחנות ברגעים הקשים ולא רק ברגעים הקלים.

לדעתך אזרחים ערביים צריכים למצוא בית פוליטי במפלגות ציוניות?

אזרחי ישראל, יהודים וערבים, צריכים להתמקד יחד בביסוסה של מדינת ישראל וקידומה. זהו אינטרס משותף של כל מי שחיי כאן ורוצה לגדל כאן את ילדיו. אין סתירה בין עמדות ציוניות של מפלגה פוליטית לבין תפיסת עולם שממשלה מחויבת לשרת את כל אזרחי המדינה ללא הבדל בהשקפתם הפוליטית, או בזהותם האתנית והתרבותית. היכולת האפקטיבית ביותר להאבק באפליה הוא להצטרף לפלטפורמות פוליטיות השותפות בעשיה הפוליטית המעשית. המפלגות הערביות מחרימות את ההסדר הישראלי המכונן, ואת הסדר הפוליטי הנוהג בישראל, לכן הצבעה להן היא בבחינת החלטה מודעת לא להשפיע על המערכת.

ח"כ האוזר ישתתף במושב "הקול הערבי" בכנס ירושלים ה-18 של קבוצת "בשבע" שצפוי להתקיים בא'-ב' בניסן התשפ"א, 14-15.3.2021 בבנייני האומה בירושלים.

לפרטים נוספים - לחצו כאן